تهدیدی بزرگ برای ایران از سوی آمریکا توافق آماده روی میز مذاکره در وین…به گزارش همشهری آنلاین، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در نشستی در یک رصدخانه اعلام کرد که آمریکا به اقدامات جدید هسته ای ایران با تحریم پاسخ خواهد داد.

سالیوان گفت: «این به روند بهبود ایران و سیستم راستی‌آزمایی کمکی نمی‌کند و ما با افزایش فشار اقتصادی به آنها پاسخ داده‌ایم. ما تحریم‌هایی را علیه ایران اعمال کرده‌ایم، تحریم‌های بیشتری در راه است.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید با بیان اینکه یک توافق آماده روی میز مذاکره در وین وجود دارد، گفت: توپ در زمین ایران است.

مذاکرات برای لغو تحریم ها در وین ماه ها به بن بست رسیده است. از آغاز مذاکرات، دولت آمریکا بارها سعی کرده است طرف های مختلف را به کندی و مانع تراشی در مذاکرات متهم کند، اما نتوانسته اقدام عملی برای پیشبرد مذاکرات ارائه دهد.

کشورهای غربی به‌ویژه آمریکا در ماه‌های اخیر و در پی قطع مذاکرات وین، رویه معمول استفاده از مالکیت معنوی و رسانه‌ای را برای مقصر دانستن ایران و کناره‌گیری از قدرت در پیش گرفته‌اند. آنها با ربط دادن مذاکرات به جنگ اوکراین، ابتدا گفتند که روسیه مانع از مذاکرات شده است.

پس از آن که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در جریان سفر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران به صراحت اعلام کرد که موضوع درخواست مسکو برای همکاری مانعی برای ادامه مذاکرات نیست، همکاری با ایران پس از اجرای کامل برجام. نگرانی‌های ایران به وجود آمد و گفت که درخواست تهران برای حذف سپاه از فهرست سازمان‌های به اصطلاح تروریستی، مذاکرات را متوقف کرده است.

یکی از دلایلی که طرف آمریکایی نتوانست اقدامات لازم را در مذاکرات وین بردارد، مخالفت اعضای کنگره با سیاست دولت بایدن در مورد شورای امنیت سازمان ملل بود. یکی از انتقادات این گروه از قانونگذاران آمریکایی این است که برجام به همه ابعاد مناقشه ایران و آمریکا از جمله رویدادها و برنامه های منطقه ای یعنی موشک ایران نمی پردازد.

کشورهای غربی در پی اقدامات ضدایرانی خود، در ۱۶ خرداد قطعنامه ای را به هیئت مدیره ارسال کردند و ایران را به عدم همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی متهم کردند.