تنفس مقعدی: جایگزین تهویه باعث افزایش سطح اکسیژن خون در خوک ها می شود


شستشوی تریلیون ها حباب کوچک اکسیژن از طریق راست روده باعث افزایش اکسیژن خون در خوک ها می شود و می تواند جایگزینی برای تهویه برای افراد دارای ریه های آسیب دیده باشد.

سلامتی


۱۵ دسامبر ۲۰۲۱

نمای کم زاویه یک خوک در قلم.

خوک‌ها پس از وارد شدن حباب‌های چربی به رکتوم خود، از سطوح پایین اکسیژن خون بهبود می‌یابند

عکاسی تایلر استیبلفورد/گتی ایماژ

نشان داده شده است که تزریق تریلیون ها حباب کوچک اکسیژن به رکتوم باعث افزایش سطح اکسیژن خون و کاهش سطح دی اکسید کربن در خوک هایی می شود که ریه های آنها در اثر دود آسیب دیده است. محققان اکنون به دنبال راه حلی برای انجام تست های ایمنی این روش در داوطلبان سالم هستند.

این رویکرد می‌تواند به افراد کمک کند، صرف نظر از علت کاهش اکسیژن خون. رابرت اسکریبنر در Respirogen، یک شرکت مستقر در کلرادو که برای تجاری‌سازی این رویکرد راه‌اندازی شده است، می‌گوید، برای مثال، افراد مبتلا به کووید-۱۹ اغلب به بیمارستان‌هایی می‌آیند که سطح اکسیژن بسیار پایینی دارند.

او می‌گوید: «این می‌تواند یک پل‌درمانی خوب برای افزایش اشباع اکسیژن در آن بیماران باشد،» و ممکن است به این معنا باشد که آنها نیازی به نصب ونتیلاتور ندارند، که می‌تواند عوارض جانبی مضر زیادی داشته باشد.

کیلی بوسینگ، عضو تیم در مرکز پزشکی دانشگاه نبراسکا، می‌گوید در حالی که آزمایش‌های خوک تنها چند ساعت به طول انجامید، درمان باید در دوره‌های طولانی‌تری مؤثر باشد.

او می‌گوید: «هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوانید این میکروحباب‌های اکسیژن را به داخل و خارج از بدن منتقل کنید. با روش زایمان کولون، در تئوری می‌تواند یک درمان پایدار طولانی‌مدت برای بیمارانی که به شدت آسیب دیده‌اند، باشد، ما آن را تا آن زمان‌ها آزمایش نکرده‌ایم.»

مارک بوردن، عضو تیم در دانشگاه کلرادو، بولدر، که ابتدا این میکروحباب‌ها را در دهه ۱۹۹۰ برای بهبود اسکن‌های اولتراسوند ایجاد کرد، می‌گوید کلید این رویکرد این است که اکسیژن در حباب‌های چربی به‌اندازه میکرومتر محصور شده است. او می‌گوید در مقایسه با گاز اکسیژن خالص، حباب‌های کوچک سطح سطح را به شدت افزایش می‌دهند و اجازه می‌دهند اکسیژن بسیار بیشتری از طریق روده بزرگ به جریان خون منتشر شود.

برای آزمایش خوک، ۱۲ خوک با وزن بین ۴۰ تا ۵۰ کیلوگرم در معرض دود قرار گرفتند. پس از دو روز، اشباع اکسیژن خون آنها به طور متوسط ​​به ۶۶ درصد کاهش یافته بود. تزریق میکروحباب‌های کولون در شش خوک این میزان را پس از ۱۵۰ دقیقه به ۸۱ درصد افزایش داد. در حیواناتی که تحت درمان قرار نگرفتند، اشباع اکسیژن به ۵۳ درصد کاهش یافت. خوک ها در طول این روش آرام نگه داشته شدند.

علاوه بر این، سطح دی اکسید کربن خون در خوک‌های تحت درمان با انتشار در حباب‌های کوچک کاهش یافت، در حالی که در حیواناتی که تحت درمان قرار نگرفتند، مدام افزایش یافت. Buesing می گوید: این مهم است زیرا دی اکسید کربن بالا دارای اثرات نامطلوب بسیاری از جمله اختلال در تفکر است.

او می گوید: «وضعیت ذهنی شما به حدی کاهش می یابد که دیگر نمی توانید از راه هوایی خود محافظت کنید.

Takanori Takebe در دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی توکیو اوایل سال جاری مطالعه مشابهی را روی خوک ها انجام داد، اما با استفاده از مایعی به نام perfluorocarbon که می تواند سطوح بالایی از اکسیژن را در خود نگه دارد. او می‌گوید که مزیت استفاده از میکروحباب‌های اکسیژن به جای آن این است که دریافت تأییدیه نظارتی آسان‌تر از پرفلوئوروکربن است، اما مطالعات بیشتری برای تأیید مؤثر بودن آن مورد نیاز است.

Takebe به توسعه رویکرد perfluorocarbon ادامه می دهد. گروه او شرکتی به نام EVA Therapeutics راه اندازی کرده است که قصد دارد در سال ۲۰۲۲ یک آزمایش انسانی را انجام دهد.

تیم Respirogen فکر می‌کند که میکروحباب‌های اکسیژن مؤثرتر از پرفلوئوروکربن هستند. پرفلوئوروکربن – با به تصویر کشیدن آن به عنوان مایع تنفسی در فیلم مشهور شد پرتگاه بوردن می‌گوید: می‌تواند مقدار زیادی اکسیژن را در خود نگه دارد، اما همه آن را آزاد نمی‌کند و ممکن است دی اکسید کربن را حذف نکند.

مرجع: bioRxiv, DOI: 10.1101/2021.12.08.466665

برای گردآوری همه اخبار سلامت و تناسب اندام که باید بدانید، در خبرنامه رایگان Health Check ما ثبت نام کنید، هر شنبه

بیشتر در مورد این موضوعات:


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/