تفاوت بین یک جامعه شناسی و یک روانپزشک چیست؟


ممکن است شنیده باشید که افراد دیگری را «روان‌پز» یا «جامعه‌پز» خطاب می‌کنند. اما واقعا این کلمات چه معنایی دارند؟

شما تعاریف را در کتابچه راهنمای رسمی سلامت روان پیدا نخواهید کرد راهنمای تشخیصی و آماری اختلالهای روانی. پزشکان به طور رسمی افراد را به عنوان سایکوپات یا جامعه شناسی تشخیص نمی دهند. آنها به جای آن از یک اصطلاح متفاوت استفاده می کنند: اختلال شخصیت ضد اجتماعی.

اکثر متخصصان معتقدند که روان‌پرستان و جامعه‌پزشک دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌های مشابه هستند. افرادی مانند این حس درونی ضعیفی از درست و غلط دارند. همچنین به نظر نمی رسد که آنها احساسات شخص دیگری را درک کنند یا با آنها در میان بگذارند. اما برخی تفاوت ها نیز وجود دارد.

آیا آنها وجدان دارند؟

ال. مایکل تامپکینز، EdD، می‌گوید: یک تفاوت کلیدی بین یک روان‌پزشک و یک جامعه‌پزشک این است که آیا او وجدان دارد، صدای کوچکی که در درونش به ما اطلاع می‌دهد وقتی کار اشتباهی انجام می‌دهیم. او یک روانشناس در مرکز درمان سلامت روان شهرستان ساکرامنتو است.

یک روان پریش وجدان ندارد. اگر به شما دروغ بگوید تا بتواند پول شما را بدزدد، هیچ شک و تردید اخلاقی احساس نمی کند، هرچند ممکن است وانمود کند. تامپکینز می‌گوید که ممکن است دیگران را مشاهده کند و سپس به روشی که آنها انجام می‌دهند رفتار کند تا “پیدا نشود”.

یک جامعه‌شناس معمولاً وجدان دارد، اما ضعیف است. آنها ممکن است بدانند که گرفتن پول شما اشتباه است و ممکن است احساس گناه یا پشیمانی کنند، اما این مانع رفتار آنها نمی شود.

هر دو فاقد همدلی، توانایی ایستادن در جای دیگران و درک احساس آنها هستند. آرون کیپنیس، دکترا، نویسنده کتاب، می‌گوید: اما یک بیمار روانی کمتر به دیگران توجه می‌کند مجتمع میداس. فردی با این تیپ شخصیتی دیگران را به عنوان اشیایی می بیند که می تواند به نفع خود استفاده کند.

آنها همیشه خشن نیستند

در فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی، روان‌گردان‌ها و روان‌پرستان معمولاً شرورانی هستند که افراد بی‌گناه را می‌کشند یا شکنجه می‌کنند. در زندگی واقعی، برخی از افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضداجتماعی می توانند خشن باشند، اما بیشتر آنها اینطور نیستند. در عوض آنها از دستکاری و رفتار بی پروا برای رسیدن به آنچه می خواهند استفاده می کنند.

کیپنیس می‌گوید: «در بدترین حالت، آن‌ها قاتل‌های سرد و حساب‌گر هستند. او می‌گوید دیگران در بالا رفتن از نردبان شرکت مهارت دارند، حتی اگر مجبور شوند برای رسیدن به آنجا به کسی صدمه بزنند.

اگر برخی از این ویژگی‌ها را در یکی از اعضای خانواده یا همکار خود بشناسید، ممکن است وسوسه شوید که با یک روان‌پزشک یا جامعه‌پزشک زندگی یا کار می‌کنید. اما فقط به این دلیل که یک فرد پست یا خودخواه است، لزوماً به این معنی نیست که او دارای اختلال است.

«روان‌شناس خونسرد، جامعه‌شناس با سر گرم»

تشخیص یک روان پریش کار آسانی نیست. آنها می توانند باهوش، جذاب و در تقلید احساسات خوب باشند. آنها ممکن است وانمود کنند که به شما علاقه مند هستند، اما در واقعیت، احتمالاً اهمیتی نمی دهند.

تامکینز می‌گوید: «آنها بازیگران ماهری هستند که تنها مأموریتشان دستکاری مردم برای منافع شخصی است.

جامعه شناسی کمتر قادر به بازی در کنار هم هستند. آنها به وضوح می گویند که به هیچ کس جز خودشان علاقه ای ندارند. آنها اغلب دیگران را سرزنش می کنند و برای رفتار خود بهانه ای دارند.

برخی از کارشناسان، افراد جامعه‌شناس را «سرگرم» می‌دانند. آنها بدون اینکه فکر کنند دیگران چگونه تحت تأثیر قرار خواهند گرفت عمل می کنند.

سایکوپات ها “سرد دل” و حسابگرتر هستند. آنها با دقت حرکات خود را طرح ریزی می کنند و از پرخاشگری به روشی برنامه ریزی شده برای رسیدن به آنچه می خواهند استفاده می کنند. به عنوان مثال، اگر آنها به دنبال پول یا موقعیت بیشتر در دفتر هستند، برنامه ای برای از بین بردن موانعی که بر سر راه هستند، انجام می دهند، حتی اگر این شغل یا شهرت شخص دیگری باشد.

تفاوت های مغز

تحقیقات اخیر حاکی از آن است که مغز یک سایکوپات شبیه مغز افراد دیگر نیست. ممکن است تفاوت‌های فیزیکی داشته باشد که شناسایی ناراحتی شخص دیگری را برای فرد سخت کند.

این تفاوت ها حتی می تواند عملکردهای اساسی بدن را تغییر دهد. به عنوان مثال، وقتی اکثر مردم در فیلمی خون یا خشونت می بینند، ضربان قلبشان تندتر می شود، تنفسشان تندتر می شود و کف دستشان عرق می کند.

یک روان پریش عکس العمل عکس دارد. او آرام تر می شود. کیپنیس می‌گوید که کیفیت به روان‌پرستان کمک می‌کند نترس باشند و رفتارهای پرخطر داشته باشند.

او می گوید: «آنها از عواقب اعمال خود نمی ترسند.


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/