رفتن به نوشته‌ها

تغذیه و پیری متخصص تغذیه متخصص تغذیه متخصص تغذیه و رژیم درمانی


همه چیز در مورد تغذیه و پیری

تغذیه و پیری یکی از موضوعات تغذیه ، خوردن آن است. با افزایش سن ، تغییرات فیزیولوژیکی به آرامی در تمام سیستم های بدن رخ می دهد. این تغییرات تحت تأثیر عوامل زیادی مانند وقایع زندگی ، بیماریها ، ویژگیهای ژنتیکی و عوامل اقتصادی اجتماعی قرار دارد (متخصص تغذیه در تهران)

از جمله این تغییرات می توان به حس چشایی ، بینایی ، بویایی و غیره اشاره کرد که هر یک از آنها می تواند به نوعی بر میزان غذای دریافتی افراد مسن تأثیر بگذارد. وی این تغییرات را در حس چشایی و بویایی که منجر به کاهش میل به غذا و یا افزایش استفاده از موادی مانند نمک ، شکر و چربی می شود ، توضیح داد.

از دست دادن دندان یکی دیگر از رویدادهایی است که می تواند جویدن غذا را با مشکل مواجه کرده و مصرف مناسب غذا را کاهش دهد.

تغذیه و پیری

تغذیه در سالمندان

برای بسیاری از نسل های قبلی ، پرخوری نشانه سلامتی است. بنابراین وقتی یکی از اعضای خانواده بزرگتر ، مانند پدربزرگ و مادربزرگ ، وزن کم می کند و دیگر تمایلی شدید به غذا ندارد ، چه می کنید؟ در این مورد ، برای جلوگیری از سوء تغذیه و عواقب آن ، باید پارامترهای خاصی را رعایت کنید.

وقتی بچه بودید که به مادربزرگتان سر می زد ، به خاطر تهیه غذاهای فوق العاده برای مهمانان شهرت داشتید. به لطف مهارت های آشپزی معروف مادربزرگ ، کباب خوشمزه ، شیرینی های خانگی ، پای سیب خوشمزه و کیک شکلاتی بی نظیر سرو شد. اما حالا که به سن خاصی رسیده بود ، به نظر می رسید دیدگاه او نسبت به غذا تغییر کرده است. شخصی که دو بار در روز غذا می خورد ، به اندازه یک گنجشک می خورد. چی شد؟

متأسفانه این امر برای افراد مسن بالای 70 سال غیر معمول نیست که غذای کافی نخورند و بنابراین نیازهای تغذیه ای آنها برآورده نمی شود. در حقیقت ، با افزایش سن ، متابولیسم بدن ما کند می شود. این بدان معناست که بدن انرژی کمتری برای انجام فعالیت های مختلف مصرف می کند. بنابراین طبیعی است که اشتهای فرد کاهش یابد. همچنین بعد از هر وعده غذایی معمولی به سرعت احساس سیری می کنند. در بسیاری از موارد ، نیازی به نگرانی نیست. مگر در مواردی که کاهش طبیعی اشتها منجر به سوء تغذیه شود.

نکاتی در مورد تغذیه و پیری

استفاده از طعم دهنده های مختلف غذا مانند آب لیمو ، فلفل و ادویه های گیاهی می تواند علاقه فرد را به غذا تا حدودی افزایش دهد. تغییرات کلی در دستگاه گوارش مانند کاهش کلی میزان عملکرد و تغییر ترشحات آن نیز تأثیر مستقیم بر تغذیه فرد دارد. مصرف کافی آب و فیبر غذایی می تواند در تنظیم عملکرد صحیح سیستم گوارش مثر باشد.

برخی تغییرات نیز به طور غیر مستقیم بر وضعیت تغذیه افراد تأثیر می گذارد. با افزایش سن ، توده عضلانی کاهش می یابد و توده چربی افزایش می یابد. از سوی دیگر ، توانایی بدن در تولید پروتئین کاهش می یابد. این تغییرات می تواند بر عملکردهای حیاتی بدن تأثیر بگذارد. اما یکی از مهمترین اثرات کاهش توده عضلانی ، کاهش متابولیسم پایه بدن و حساسیت فرد برای افزایش وزن است که می توان با کنترل مصرف غذا و افزایش فعالیت بدنی تا حدی با آن مقابله کرد.

با افزایش سن ، توده استخوانی از بین می رود و فرد در برابر اختلالی مانند پوکی استخوان ، شکستگی استخوان و ناتوانی های شدید آسیب پذیر می شود. ورزش های مقاومتی و دریافت کافی کلسیم راه هایی برای مقابله با پیشرفت بیماری است. بیماریهای دیگر مانند تصلب شرایین ، فشار خون بالا ، دیابت و استفاده از داروهای مختلف مرتبط با این بیماریها بر رژیم غذایی و وضعیت تغذیه فرد تأثیر می گذارد.

بسیاری از داروها بر اشتهای فرد تأثیر می گذارد. برخی دیگر در جذب و استفاده از مواد مغذی در بدن تداخل ایجاد می کنند و در طولانی مدت منجر به کمبودهای تغذیه ای خاصی می شوند.

نیازهای تغذیه ای خاص و افزایش سن

نکته مهم در مورد تغذیه سالمندان این است که نیازهای انرژی آنها کاهش می یابد ، اما نیاز به مواد مغذی مانند ویتامین ها همچنان بالاست. به همین دلیل ، افراد مسن باید غذاهایی بخورند که دارای چگالی مواد مغذی بالاتری نسبت به توان خود هستند. به عنوان مثال ، شیر کم چرب حاوی مواد مغذی مشابه سایر انواع شیر است ، اما به دلیل چربی کمتر ، انرژی کمتری دارد.

به دلیل جذب کمتر پروتئین ها و سنتز کمتر آنها در بدن ، افراد مسن به پروتئین های با کیفیت بالا مانند تخم مرغ ، گوشت بدون چربی و حبوبات نیاز دارند. کاهش کل چربی در رژیم غذایی افراد مسن معقول ترین راه برای کاهش مصرف انرژی است و در بیشتر موارد برای افراد مبتلا به بیماری های مزمن مورد نیاز است.

با توجه به اینکه حدود 60 درصد از نیازهای انرژی باید توسط کربوهیدرات تامین شود ، توصیه می شود از ترکیباتی مانند غلات کامل استفاده کنید. این گروه از مواد غذایی به کنترل بهتر قند خون کمک می کند و همچنین مصرف فیبر غذایی را افزایش می دهد. فیبر علاوه بر کمک به عملکرد مناسب سیستم گوارش ، فواید سلامتی دیگری نیز دارد.

کمبود ویتامین در بسیاری از افراد مسن مشهود نیست. اما استرس هر بیماری می تواند منجر به از دست دادن ذخایر و کمبود شود. بدن قادر به ذخیره ویتامین های محلول در چربی است و افراد مسن معمولاً در معرض کمبود این ویتامین ها نیستند. با این حال ، اگر این افراد به اندازه کافی در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرند ، باید از محصولات غنی شده با ویتامین D استفاده کنند.

تغذیه و پیری

نیازهای تغذیه ای مداوم و پیری

برای دریافت آهن کافی ، توصیه می شود از میوه ها و سبزیجات غنی از ویتامین C به همراه غذاهای غنی از آن استفاده کنید. روی یک ماده مغذی است که در بهبود زخم و افزایش اشتها مثر است. منابع شامل گوشت ، تخم مرغ و غذاهای دریایی است. این مواد مغذی با ویتامین NS، NSمواد شیمیایی گیاهی لوتئین ، زآگزانتین و بتاکاروتن می توانند در پیشگیری یا کند شدن AMD یا دژنراسیون ماکولای مرتبط با سن م effectiveثر باشند.

بهترین راه برای دریافت این مواد مغذی ، خوردن روزانه 5 واحد میوه و سبزیجات است ، به ویژه آنهایی که دارای برگهای سبز تیره ، نارنجی و زرد هستند. غذاهایی مانند کلم ، کلم بروکلی ، اسفناج ، نخود فرنگی ، پرتقال و طالبی. ویتامین NSنقش بالقوه ای در پیشگیری از بیماری آلزایمر دارد.

نتایج مطالعات این تأثیر ویتامین ها را نشان داده است NSبا مصرف منابع غذایی غنی مانند روغن های گیاهی ، غلات و … مشاهده می شود و مصرف آن به عنوان مکمل بی تاثیر است. کمبود ویتامین B12این بیماری با از دست دادن حافظه و سایر اختلالات مانند انواع خاصی از کم خونی همراه است. به دلیل کاهش جذب این ماده در سنین بالا ، منابع غنی آن مانند گوشت ، طیور ، ماهی ، تخم مرغ و … مورد نیاز است.

نیازهای تغذیه ای مداوم و پیری

علاوه بر همه مواد مغذی ذکر شده ، آب یکی از مهمترین مواد مغذی است و دارای بسیاری از عملکردهای ضروری مانند کاهش استرس کلیه و یبوست است که به آن توجه نمی شود. از آنجا که احساس تشنگی با افزایش سن کاهش می یابد ، مردم باید به طور منظم انواع مایعات مانند آب ، شیر ، آب میوه و غیره را مصرف کنند تا بدن در حالت هیدراتاسیون قرار گیرد.

افراد در هر سنی برای سالم ماندن به مواد مغذی زیادی احتیاج دارند که با افزایش سن اهمیت بیشتری پیدا می کند. از سوی دیگر ، مانند همه گروه های سنی ، مهم است که افراد مسن از طیف گسترده ای از غذاها لذت ببرند. از آنجا که هیچ ماده غذایی یا مکمل حاوی تمام مواد مغذی نیست ، غذاهای متنوعی برای به دست آوردن این طیف گسترده ای از مواد مغذی مورد نیاز است.

توصیه هایی برای دستیابی به این هدف وجود دارد. به عنوان مثال ، یک وعده غذایی خوب باید حداقل دارای سه غذا با رنگ های مختلف باشد. یا توصیه می شود از غذاهای با بافت متفاوت مانند نان سبوس دار و لوبیا پخته و حداقل 5 واحد میوه و سبزیجات استفاده کنید.

سوء تغذیه: علل و خطرات

اغلب ، عوامل مختلفی در سوء تغذیه سالمندان دخیل هستند. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • بیماری یا مشکل جسمی (مانند سرطان ، عفونت ، مشکلات گوارشی)
 • بیماریهای روانی (مانند افسردگی ، اضطراب)
 • بیماریهای عصبی (مانند آلزایمر ، پارکینسون ، زوال عقل)
 • انزوا
 • اعتبارسنجی
 • مشکلات خانوادگی یا شخصی
 • مشکلات دهان و دندان (دندان مصنوعی نامناسب یا بیماری لثه)
 • درمان و داروهای خاص
 • عمل جراحي

تغذیه و پیری

سوء تغذیه می تواند پیامدهای جدی برای سلامتی و رفاه فرد داشته باشد. این پیامدها می تواند شامل از دست دادن عضلات ، خستگی ، افزایش خطر سقوط ، مستعد شدن به عفونت ها ، بدتر شدن بیماری های مزمن و موارد دیگر باشد. همچنین در کاهش کیفیت زندگی و بدتر ، کاهش امید به زندگی نقش دارد. بنابراین ، درک علل و یافتن راه هایی برای جبران این وضعیت ضروری است.

مواد مغذی ضروری برای افراد مسن

در هر سنی ، ما باید غذای کافی برای تأمین نیازهای تغذیه ای خود بخوریم. ویتامین ها ، مواد معدنی ، پروتئین ها و کربوهیدرات ها نقش خود را ایفا می کنند ، زیرا همه آنها برای عملکرد مناسب بدن انسان ضروری هستند.

با این حال ، برخی از مواد مغذی در دوران سالمندی نیاز به نظارت ویژه دارند. زیرا اکثر افراد مسن به اندازه کافی از آنها استفاده نمی کنند. این مواد مغذی برای حفظ سلامت سالمندان ضروری است. در اینجا برخی از مهمترین مواد مغذی ذکر شده است:

پروتئین

پروتئین یکی از اجزای اصلی بدن انسان است. این نقش بسیار مهمی در بدن ایفا می کند و در حفظ توده عضلانی برجسته است. تخمین زده می شود که 30 تا 50 درصد از افراد مسن که در خانه های سالمندان یا موسسات مشابه زندگی می کنند کمبود پروتئین دارند. لیست غذاهای غنی از پروتئین شامل موارد زیر است:

 1. گوشت و ماهی
 2. یک تخم مرغ
 3. لبنیات
 4. لوبیا
 5. آجیل و دانه ها

افراد بالای 70 سال باید حداقل 0.8 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن (0.8 گرم/کیلوگرم در روز) بخورند.

کلسیم و ویتامین D

کلسیم و ویتامین D مواد مغذی ضروری برای استخوان ها هستند. آنها از پوکی استخوان که باعث پوکی استخوان می شود و خطر زمین خوردن تصادفی را افزایش می دهد جلوگیری می کنند. کلسیم و ویتامین D در بسیاری از غذاها از جمله محصولات لبنی یافت می شود. بسیاری از مردم روزانه کلسیم و ویتامین D کافی دریافت نمی کنند. مقامات بهداشت عمومی 1200 میلی گرم کلسیم در روز و 800 تا 2000 IU ویتامین D را برای افراد 50 سال به بالا توصیه می کنند. از پزشک خود بخواهید به شما در رسیدن به این اهداف کمک کند. پزشک اغلب مکمل را توصیه می کند.

اساسی

اکثر افراد مسن روزانه فیبر کافی مصرف نمی کنند. فیبر سرشار از فواید سلامتی است. این ماده از یبوست جلوگیری می کند ، روده ها را سالم نگه می دارد و سطح کلسترول را کاهش می دهد. بسیاری از غذاها مانند نان های سبوس دار ، سبزیجات ، میوه ها و حبوبات حاوی فیبر هستند. مردان بالای 70 سال باید 30 گرم فیبر در روز مصرف کنند ، در حالی که زنان به 21 گرم فیبر در روز احتیاج دارند. در صورت لزوم ، پزشک می تواند مکمل های فیبر را به صورت روزانه توصیه کند.

تغذیه و پیری

راهنمای تغذیه سالمندان

طعم غذای آنها

برای اطمینان از سلامت ، همه باید با یک متخصص تغذیه مشورت کنند. پزشک شما سال ها مرجع قطعی رفتارهای تغذیه سالم بوده و مقادیر و انواع غذاهای توصیه شده را ارائه می دهد. پیروی از توصیه های پزشک به شما کمک می کند تا نیازهای خود را برای ویتامین ها ، مواد معدنی و سایر مواد مغذی برآورده کنید و همچنین خطر برخی مشکلات سلامتی را کاهش دهید.

توصیه های محرک اشتها

در اینجا نکاتی وجود دارد که سالمندان می توانند برای برآوردن نیازهای غذایی روزانه خود رعایت کنند:

 1. هر روز انرژی کافی دریافت کنید. رژیم غذایی افراد مسن باید حداقل 1500 کالری برای زنان و 2000 کالری برای مردان تامین کند.
 2. اگر از میوه و سبزیجات کافی استفاده نمی کنید ، حتما از مکمل های ویتامین و مواد معدنی استفاده کنید.
 3. اگر احساس گرسنگی نمی کنید ، رژیم خود را با افزودن محصولات جایگزین به وعده غذایی خود تکمیل کنید. موارد زیادی برای انتخاب وجود دارد ، مانند آب نبات و نوشیدنی های مغذی. برای انتخاب گزینه مناسب ، از پزشک خود بخواهید.
 4. برای مشاوره شخصی با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

در پایان

زیرا تغذیه مناسب اساس سلامت است؛ حفظ آن در تمام مراحل زندگی بسیار مهم است. برای افراد مسن ، رژیم غذایی نامناسب می تواند پیامدهای زیادی داشته باشد. عزیز خود را به رژیم غذایی سالم و متعادل هدایت کنید ، همانطور که در جوانی از شما مراقبت می کرد.

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *