رفتن به نوشته‌ها

تغذیه و سرطان معده – مرکز تغذیه و تناسب اندام آرمونی


افراد مبتلا به سرطان معده معمولا در خوردن و هضم غذا مشکل دارند. این مشکلات می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

برداشتن تمام یا قسمتی از معده

تخریب یا آسیب غدد ، سلولهای خاص و اعصاب معده که بر هضم غذا تأثیر می گذارد

از دست دادن یا آسیب دیدن دریچه ها در جایی که غذا وارد معده می شود (اسفنکتر تحتانی مری نامیده می شود) و از معده خارج می شود (که اسفنکتر پیلورک نامیده می شود).

عوارض جانبی شیمی درمانی یا سایر روش های درمانی

از دست دادن اشتها به دلیل خود سرطان

مشکلات تغذیه ای ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کاهش وزن

کاهش وزن یک مشکل بسیار رایج برای افراد مبتلا به سرطان معده است. تومورهای معده می توانند باعث انسداد شوند ، با عبور غذا از معده یا معده به روده به معده تداخل داشته باشند و غذا خوردن را برای فرد دشوار کند. با پیشرفت سرطان ، توانایی بدن در استفاده از انرژی غذا تغییر می کند. در نتیجه ، انرژی سریعتر سوزانده می شود. این افزایش مصرف انرژی همراه با مصرف کمتر مواد مغذی منجر به کاهش وزن می شود.

عوامل دیگری وجود دارد که می تواند منجر به کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان معده شود:

افراد مبتلا به سرطان معده اغلب اشتهای خود را از دست می دهند.

بعد از عمل جراحی سرطان معده ، ممکن است فرد نتواند وعده های غذایی زیادی بخورد و بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کند که معمولاً به میزان شستشوی معده مربوط می شود.

باقیمانده معده یا روده کوچک ممکن است نتواند غذا را به درستی هضم کند یا چربی ها و مواد مغذی رژیم غذایی را جذب کند ، که باز هم بستگی به نوع جراحی و میزان گاسترکتومی دارد.

حفظ وزن در این مورد بسیار مهم است حتی اگر اشتها تغییر کرده باشد. تغذیه مناسب به بدن در مبارزه با بیماری ها و سازگاری با اثرات درمانی سرطان معده کمک می کند.

نکات زیر می تواند به کاهش وزن به دلیل بیماری کمک کند:

غذا را از دست ندهید. سعی کنید به طور منظم غذا بخورید ، حتی اگر چند لقمه باشد.

غذاها و نوشیدنی های سرشار از پروتئین و کالری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. به عنوان مثال ، شیر کامل یا خامه را به غلات یا سوپ پخته شده اضافه کنید ، از مخلوطی از گندم کامل ، گوشت و سبزیجات استفاده کنید یا کره را به سیب زمینی اضافه کنید.

وقتی نمی خواهید یا نمی توانید غذاهای جامد بخورید ، نوشیدنی هایی با کالری و پروتئین بالا (مانند نوشیدنی های شیک ، آب میوه یا مکمل های مایع تجاری) بنوشید یا غذاهای نیمه جامد (مانند پودینگ یا ماست) بخورید. به همچنین بین وعده های غذایی از نوشیدنی های کم کالری و پروتئین بالا استفاده کنید.

هنگامی که در آنجا هستید انواع غذاهای مغذی سرشار از پروتئین و کالری و همچنین میان وعده های سریع ، آسان و آماده را بخورید. به عنوان مثال می توان به شیر یا میلک شیک ، غلات صبحانه ، بستنی ، پنیر ، بیسکویت ، کره بادام زمینی ، تخم مرغ ، آجیل ، ماست و آب نبات اشاره کرد.

اگر کاهش وزن شدید شد ، تیم مراقبت های بهداشتی ممکن است استفاده از لوله تغذیه را توصیه کند. لوله تغذیه یک لوله نازک و انعطاف پذیر است که در معده یا روده وارد می شود. هنگامی که لوله در جای خود قرار گرفت ، می توان از طریق آن یک مکمل غذایی مایع (تغذیه روده ای) داد. وقتی خوردن یا نوشیدن مشکل است ، لوله های تغذیه می توانند نیازهای تغذیه ای را برآورده کنند ، به ویژه اگر وزن زیادی کاهش داده اید.

احساس سیری بعد از غذا خوردن

ممکن است بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کنید. این عمل می تواند انجام شود یا نباشد. جراحی سرطان معده اندازه معده را کاهش می دهد و می تواند باعث زخم در دیواره معده شود. این جراحی همچنین ممکن است به عصب واگ آسیب برساند ، که با وارد شدن غذا به معده دیواره معده را شل می کند. این امر با کشش بقیه معده یا بدن برای سازگاری با تغییرات هضم بهبود می یابد. حتی بدون جراحی ، ممکن است معده شما کندتر خالی شود و مدت بیشتری سیر بماند.

راههای کاهش سیری زودرس:

سعی کنید وعده های غذایی یا میان وعده های کوچک را حدود 6 بار در روز بخورید. این معمولاً راحت تر از تلاش برای خوردن 2-3 وعده غذایی بزرگ در روز است.

از خوردن مایعات همراه غذا ، به ویژه نوشابه خودداری کنید. این مایعات می توانند به سرعت معده را پر کنند. همراه وعده های غذایی مایعات پر کالری یا پروتئین بالا بنوشید.

غذاهای حاوی فیبر بالا مانند نان سبوس دار و غلات را محدود کنید ، زیرا باعث احساس سیری سریعتر از غذاهای دیگر می شوند.

افراد مبتلا به سرطان معده ممکن است دچار کمبود ویتامین و برخی مواد معدنی باشند که باید تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه مصرف شوند.

مجدا رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک Armoni برای لاغری و زیبایی

www.armooni.ir

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *