تصویر; چه کسی باعث شد اربعین به سراسر دنیا برود؟


به گزارش همشهری آنلاین، در تاریخ شیعه تا امروز، شرایطی که اربعین در آن به سر می‌برد، چنین بود: «زینب کبری (سلام الله علیها) اولین امام سجاد (علیه السلام) بود. و جابر بن عبدالله انصاری به همراه حزب بنی هاشم، چهل روز پس از رحلت امام حسین علیه السلام بر سر قبر آن حضرت رفتند و در سال بعد امامان و پیشوایان شیعه و پیروان آن حضرت نماز را به جا آوردند. همان سنت

زیارت اربعین قرن‌ها به ویژه از نجف تا کربلا رواج داشت و بزرگان شیعه این نوع زیارت را ترویج می‌کردند و با یاران اهل بیت (ع) با پای پیاده به زیارت مرقد امام حسین (ع) می‌رفتند. در ایران در زمان آل بویه و صفویه زیارت کربلا با پای پیاده مورد تشویق علما بود و از پیشینیان بزرگانی چون شیخ انصاری، آخوند خراسانی، محدث نوری و… به همراه یاران و شاگردانش. ، به زیارت اربعین رفت. محدث نوری در این مدت هر ساله و در مناسبت های مختلف با شاگردان خود به سفر می رفت و نقش ویژه ای در ترویج زیارت اربعین داشت.

در دوران معاصر با افزایش تعداد خودروها و گسترش شبکه جاده ای، پیاده روی و زیارت اربعین کاهش یافته است. اما پس از آن راهپیمایی اربعین به بزرگترین اجتماع سالانه جهان تبدیل شد: «آیت الله سید محمود شاهرودی (۱۲۶۲-۱۳۵۳ شمسی) هر سال با شاگردان خود در مکان مقدس کربلا پیاده روی می کرد. با شاگردانش، حرکت جدیدی آغاز شد… آیت الله شاهرودی. راهپیمایی کربلا را احیا کرد و او مؤسس اولین بعثت در مکه و مدینه بود… در دهه ۵۰ راهپیمایی اربعین به یک رویداد بزرگ تبدیل شد و در منابع مکتوب آمده است که زائران از نژادها و کشورهای مختلف بودند. در میان آنها گروهی بودند که به عربی و فارسی مرثیه و ترانه می خواندند و ترکی و اردو می خواندند که از دیگران بیشترند.

سپس روشن می شود; از سال ۱۳۸۲ پیاده روی اربعین میلیونی شده و از ابتدای دهه ۹۰ این مراسم در جمعیتی بین ۱۵ تا ۲۶ میلیونی برگزار می شود.

تصویر;  چه کسی باعث شد اربعین به سراسر دنیا برود؟

آیت الله سید محمود شاهرودی