“تشخیص آمریکایی” قسمت ۳: استخراج اورانیوم زمین ناواهو را ترک کرد و مردمی که نیاز به شفا دارند


پخش کننده صدا را نمی بینید؟ برای گوش دادن اینجا را کلیک کنید

قسمت ۳: معادن رها شده، سلامت رها شده

در صبح روز ۱۶ جولای ۱۹۷۹، سدی در معدن اورانیوم در نزدیکی چرچ راک، نیومکزیکو شکست و ۱۱۰۰ تن زباله رادیواکتیو آزاد کرد و ۹۴ میلیون گالن آب آلوده به ریو پورکو ریخت. طبق گزارشی که در آن سال به کمیته مواد کنگره ارائه شد، مواد سمی نزدیک به ۱۰۰ مایل در پایین دست جریان داشتند.

در دهه ۱۹۷۰، استخراج اورانیوم منبع درآمد خوبی بود، که باعث شد بسیاری از مردم بومی و سایر مردم محلی به دنبال شغل در معادن و کارخانه‌هایی باشند که در آن سنگ معدن اورانیوم برای آماده‌سازی برای تولید سوخت پردازش می‌شد. کار اغلب طاقت فرسا بود، اما بسیاری از جوانان گزینه دیگری برای حمایت از خانواده خود نداشتند.

اپیزود ۳ اکتشاف نیروهایی است که استخراج اورانیوم مضر را به ملت ناواهو آورده اند، عواقب آن و مبارزه برای غرامت است که امروز ادامه دارد. این اولین گزارش از یک قوس دو قسمتی در مورد استخراج اورانیوم است.

مردم هنگام کار در آسیاب ها در معرض «کیک زرد» قرار گرفتند، یک ماده رادیواکتیو پودری که به عنوان بخشی از فرآیند آسیاب اورانیوم تولید می شود.

لری کینگ که دینه و یک کارگر سابق اورانیوم است، گفت که با لباس های خیابانی کار می کرد.

بنابراین این فقط یکی از پیراهن های قدیمی من بود، شلوار من. بدون دستکش بدون دستگاه تنفس هیچ چیزی. بنابراین همه دارند آن همه غبار تنفس می کنند.»

یکی دیگر از کارگران سابق اورانیوم، لیندا اورز، گفت که در مورد خطرات مرتبط با قرار گرفتن در معرض اورانیوم به او گفته نشده است.

او گفت: “زمانی که ما جلسات ایمنی داشتیم، در مورد کمک های اولیه منظم بود.” هیچ اشاره ای به تشعشعات – یا هیچ یک از عوارض جانبی آن نشده است.

عواقب قرار گرفتن در معرض تشعشعات می تواند بی سر و صدا در بدن در طول دهه ها و نسل ها ایجاد شود. می تواند انواع مختلفی از سرطان، نقایص مادرزادی و سایر بیماری ها را ایجاد کند.

صداهایی از قسمت:

  • امبر کروتی، نماینده شورای ملی ناواهو، ویندو راک، آریزونا – @Kanazbah
  • لیندا اورز، رئیس کمیته کارگران اورانیوم پست ۷۱ و کارگر سابق معدن اورانیوم
  • فیل هریسون، فعال و کارگر سابق معدن اورانیوم
  • لری کینگ، فعال و کارگر سابق معدن اورانیوم
  • جودی پاسترناک، روزنامه نگار و نویسنده خاک زرد: داستان آمریکایی یک سرزمین مسموم و مردمی که به آنها خیانت شده است
  • ادیت هود، فعال و تکنسین سابق کاوشگر Kerr-McGee Corp.
  • سیپریانو لوسرو، کارگر سابق معدن اورانیوم

فصل ۴ “تشخیص آمریکایی” محصول مشترک KHN و Just Human Productions است.

هیئت مشاوران تحریریه ما شامل جوردان بنت-بگی، آلستر بیتسوئیو برایان پولارد.

برای شنیدن همه پادکست های KHN، اینجا را کلیک کنید.

«تشخیص آمریکایی» را در پادکست‌های Apple، Spotify، Google یا Stitcher گوش دهید و دنبال کنید.

این خبر توسط KHN (اخبار سلامت قیصر)، یک اتاق خبر ملی که روزنامه نگاری عمیقی در مورد مسائل بهداشتی تولید می کند، تهیه شده است. همراه با تجزیه و تحلیل سیاست و نظرسنجی، KHN یکی از سه برنامه عملیاتی اصلی در KFF (بنیاد خانواده قیصر) است. KFF یک سازمان غیرانتفاعی وقفی است که اطلاعات مربوط به مسائل بهداشتی را به ملت ارائه می دهد.

KHN (اخبار سلامت قیصر) یک اتاق خبر ملی است که روزنامه نگاری عمیقی در مورد مسائل بهداشتی تولید می کند. همراه با تجزیه و تحلیل سیاست و نظرسنجی، KHN یکی از سه برنامه عملیاتی اصلی در KFF (بنیاد خانواده قیصر) است. KFF یک سازمان غیرانتفاعی وقفی است که اطلاعات مربوط به مسائل بهداشتی را به ملت ارائه می دهد.

از مطالب ما استفاده کنید

این داستان را می توان به صورت رایگان بازنشر کرد (جزئیات).
رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/