“تشخیص آمریکایی”: از سنگ کلیسا تا کنگره، کارگران اورانیوم هنوز برای غرامت می جنگند


پخش کننده صدا را نمی بینید؟ برای گوش دادن اینجا را کلیک کنید

رونوشت این بخش در حال پردازش است. ما در تلاش هستیم تا آن را چهار تا پنج روز پس از پخش قسمت ارسال کنیم.

قسمت ۴: معادن رها شده، سلامت رها شده – قسمت دوم

مردمی که در منطقه ناواهو و نزدیک آن زندگی می کنند، با میراث بیش از ۴۰ سال استخراج اورانیوم دست و پنجه نرم می کنند. بر اساس گزارش های پاکسازی آژانس حفاظت از محیط زیست و جلسات استماع کنگره، معادن رها شدند، زباله های رادیواکتیو در فضای باز رها شدند و آب های زیرزمینی آلوده شدند.

این قسمت نیمه دوم یک مجموعه دو قسمتی در مورد استخراج اورانیوم در ملت ناواهو است. بخش اول تاریخ و نیروهای اقتصادی را مورد بحث قرار می دهد که پروژه های معدنی را به سرزمین های بومی آوردند. همچنین شرایط کاری برای معدنچیان اورانیوم را بررسی می کند که با مضرات مواجه شده اند، و واکنش دولت فدرال هنگامی که کارگران در معرض تشعشعات صحبت می کنند.

معادن رها شده، سلامت رها شده – قسمت دوم گفتگو با معدنچیان سابق اورانیوم را ادامه می دهد. آنچه را که ائتلافی از رهبران بومی و افراد محلی غیربومی انجام می دهند تا مجبور به پاکسازی سایت های معدنی خطرناک اورانیوم شوند و به دنبال شناسایی گسترده توسط قانون جبران قرار گرفتن در معرض تابش هستند، انجام می دهند، که به کارگران سابق اورانیوم آسیب دیده در معرض تشعشعات پاداش می دهد.

فشار برای جلب توجه و به رسمیت شناختن از جانب کنگره دشوار بود. در طول مسیر، کارگران سابق و ساکنان محلی گروه‌های حمایتی را تشکیل دادند که بر مستندسازی سلامت کارگران متمرکز بودند.

فیل هریسون، کارگر سابق معدن، از جمله کسانی بود که برای اجرای طرح پاکسازی به واشنگتن دی سی رفت.

هریسون به خاطر می‌آورد: «هفت نفر از ما شهادت دادیم، و بر اساس آن، آنها دستوری به آژانس‌های فدرال دادند که گفتند، «OK، EPA، BIA [Bureau of Indian Affairs]، کمیسیون تنظیم مقررات هسته ای. این کاری است که ما انجام خواهیم داد.»

شهروندان همچنین به عنوان داوطلب برای شکل دادن به تحقیقات زیست محیطی در مورد اثرات ماندگار استخراج اورانیوم بر روی زمین خدمت کرده اند.

امروزه، گروه های بومی می گویند که به کشف آلودگی ناشی از نشت حوضچه باطله در سال ۱۹۷۹ در نزدیکی راک چرچ، نیومکزیکو ادامه می دهند. RECA قرار است در ژوئن سال جاری منقضی شود مگر اینکه کنگره اقدام کند. در همین حال، پروژه های آتی استخراج اورانیوم به عنوان یک احتمال محتمل است.

صداهایی از قسمت:

  • لیندا اورز، رئیس کمیته کارگران اورانیوم پست ۷۱ و کارگر سابق معدن اورانیوم
  • فیل هریسون، رئیس کمیته قربانیان تشعشعات اورانیوم ناواهو و کارگر سابق معدن اورانیوم
  • لری کینگ، فعال و کارگر سابق معدن اورانیوم
  • جودی پاسترناک، روزنامه نگار و نویسنده “خاک زرد: داستان آمریکایی از یک سرزمین مسموم و یک مردم خیانت شده”
  • بن ری لوجان، سناتور دموکرات ایالات متحده از نیومکزیکو

فصل ۴ “تشخیص آمریکایی” محصول مشترک KHN و Just Human Productions است.

هیئت مشاوران تحریریه ما شامل جوردان بنت-بگی، آلستر بیتسوئیو برایان پولارد.

برای شنیدن همه پادکست های KHN، اینجا را کلیک کنید.

«تشخیص آمریکایی» را در پادکست‌های Apple، Spotify، Google یا Stitcher گوش دهید و دنبال کنید.

این خبر توسط KHN (اخبار سلامت قیصر)، یک اتاق خبر ملی که روزنامه نگاری عمیقی در مورد مسائل بهداشتی تولید می کند، تهیه شده است. همراه با تجزیه و تحلیل سیاست و نظرسنجی، KHN یکی از سه برنامه عملیاتی اصلی در KFF (بنیاد خانواده قیصر) است. KFF یک سازمان غیرانتفاعی وقفی است که اطلاعات مربوط به مسائل بهداشتی را به ملت ارائه می دهد.

KHN (اخبار سلامت قیصر) یک اتاق خبر ملی است که روزنامه نگاری عمیقی در مورد مسائل بهداشتی تولید می کند. همراه با تجزیه و تحلیل سیاست و نظرسنجی، KHN یکی از سه برنامه عملیاتی اصلی در KFF (بنیاد خانواده قیصر) است. KFF یک سازمان غیرانتفاعی وقفی است که اطلاعات مربوط به مسائل بهداشتی را به ملت ارائه می دهد.

از مطالب ما استفاده کنید

این داستان را می توان به صورت رایگان بازنشر کرد (جزئیات).
رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/