تست Omicron: دستورالعمل های جدید کووید، نتایج LFT و هر چیز دیگری که باید بدانید


با افزایش عفونت‌های omicron در سراسر جهان، بسیاری از کشورها دستورالعمل‌های آزمایش کروناویروس خود را برای مقابله بهتر با نوع جدید و تعداد زیادی از مواردی که ایجاد می‌کند تغییر می‌دهند. در اینجا چیزی است که شما باید بدانید

سلامتی


۱۰ ژانویه ۲۰۲۲

فردی محلول را روی آزمایش جریان جانبی برای کووید-19 می‌ریزد

آزمایش‌های جریان جانبی ممکن است احتمال کمتری برای تشخیص نوع omicron داشته باشند

جرج کارمند/گتی ایماژ

آیا می توان تست کووید-۱۹ را بدون اینکه عفونی کرد، مثبت کرد؟

حتی اگر سه دوز واکسن کرونا تزریق کرده باشید، نتیجه آزمایش جریان جانبی مثبت (LFT) به این معنی است که شما برای افراد دیگر مسری هستید زیرا پروتئین ویروس به مقدار زیادی در بینی یا گلو شما وجود دارد. برای آن، ویروس باید به طور فعال در داخل سلول های شما تکثیر شود.

با این حال، آزمایش‌های PCR برای روزها تا هفته‌ها پس از عفونت همچنان نتایج مثبتی را نشان می‌دهند، زیرا می‌توانند مقادیر بسیار کمی از مواد ژنتیکی ویروس را که لزوماً عفونی نیستند، شناسایی کنند.

قوانین آزمون چگونه تغییر کرده است؟

بسیاری از کشورها محدودیت های خود را برای افراد مبتلا به کووید-۱۹ از زمان شروع افزایش ناشی از نوع omicron کاهش داده اند. در بریتانیا، دوره انزوا برای افراد آلوده از ۱۰ روز به ۷ روز کاهش یافته است – تا زمانی که در دو LFT نتیجه منفی دریافت کنید، همچنین به عنوان آزمایش آنتی ژن سریع شناخته می شود. این کارها باید در روزهای ششم و هفتم انجام شوند و حداقل با فاصله ۲۴ ساعت انجام شوند. مردم باید در کنار دیگران بمانند و از افرادی که آسیب پذیر هستند دوری کنند.

آیا می توان دوره انزوا را بیشتر کوتاه کرد؟

در ایالات متحده، دوره انزوا برای افرادی که هیچ علامتی ندارند یا علائم آنها رو به کاهش است به پنج روز کاهش یافته است، اگرچه هنوز باید برای پنج روز دیگر از ماسک در اطراف افراد دیگر استفاده کنید. آژانس امنیت بهداشتی بریتانیا (UKHSA) می گوید هیچ برنامه ای برای پیروی از آن ندارد.

چرا برخی از افراد با وجود اینکه احساس خوبی دارند، هنوز در روز هفتم آزمایششان مثبت است؟

علائم ممکن است منعکس کننده میزان ویروس در گلو یا بینی فرد نباشد – ممکن است ویروس در حال تکثیر داشته باشد اما علائمی نداشته باشد و بالعکس. آل ادواردز از دانشگاه ریدینگ بریتانیا می‌گوید: «تغییرات زیادی در طول عفونت و تغییرات زیادی در بار ویروسی وجود دارد.

UKHSA تخمین می زند که بین ۱۰ تا ۳۰ درصد از افراد همچنان در روز ششم مثبت خواهند بود – و ۵ درصد از افراد همچنان در روز ۱۰ مثبت خواهند بود، اگرچه راهنما می گوید دیگر لازم نیست در روز ۱۱ منزوی شوید، نه مهم است که نتایج LFT شما چه چیزی را نشان می دهد.

تست های تاییدی PCR چطور؟

در بریتانیا، افرادی که تست LFT مثبت می شود، دیگر نیازی به انجام آزمایش PCR بعدی ندارند، این تغییر موقت از ۱۱ ژانویه اعمال می شود. این به این دلیل است که سطح پس‌زمینه کووید-۱۹ بسیار بالا است – با حدود ۱ نفر از هر ۱۵ نفر در آخرین هفته دسامبر – که در حال حاضر احتمال نادرست بودن یک نتیجه مثبت LFT وجود ندارد.

آیا این بدان معناست که اکنون می توانیم فقط به LFT ها تکیه کنیم؟

خیر هر کسی در بریتانیا که علائم کووید-۱۹ داشته باشد اما نتیجه LFT منفی داشته باشد، همچنان باید آزمایش PCR را انجام دهد تا عفونت را رد کند، زیرا LFT ها دارای نرخ منفی کاذب بسیار بالایی هستند – وقتی واقعاً آلوده شده اند به کسی می گویند که عاری از کووید-۱۹ هستند. – در صورت داشتن علائم به آنها تکیه کنید. ادواردز می‌گوید دلایل متعددی وجود دارد که LFT‌ها مستعد منفی‌های کاذب هستند، از جمله افرادی که بینی یا گلوی خود را به درستی سواب نمی‌کشند و سواب را به خوبی با مایع آزمایش مخلوط نمی‌کنند. LFT ها فقط قادر به تشخیص مقادیر زیادی ویروس هستند.

آیا منفی کاذب با omicron بیشتر محتمل است؟

نظرات متفاوت است. UKHSA می‌گوید بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که LFT‌ها به همان اندازه که به Omicron حساس هستند، به نوع دلتا که تا دسامبر در اکثر کشورها غالب بود، حساس هستند، اگرچه آزمایش‌های بیشتر ادامه دارد. اما سازمان غذا و داروی ایالات متحده گفته است که LFTها ممکن است حساسیت کمتری در تشخیص omicron داشته باشند.

این امکان وجود دارد که LFTهایی که فقط شامل سواب زدن از بینی می‌شوند ممکن است نتایج منفی کاذب را برای omicron به همراه داشته باشند، زیرا برخی مطالعات نشان داده‌اند که این نوع قبل از اینکه در مخاط بینی به سطح بالایی برسد احتمال بیشتری در بزاق دارد. یک مطالعه بسیار کوچک در ایالات متحده که هفته گذشته آنلاین شد، نشان می‌دهد که در عفونت‌های omicron، سطح ویروس در بزاق یک یا دو روز قبل از مخاط بینی به اوج خود رسیده است، اگرچه این تجزیه و تحلیل تنها شامل پنج نفر می‌شود.

مایکل مینا در شرکت آزمایشی eMed می‌گوید: «Omicron ممکن است این تفاوت را تشدید کند، جایی که گلو و نمونه‌های بزاق شما زودتر مثبت می‌شوند. مطالعه ای در آفریقای جنوبی همچنین نشان داد که سواب بزاق به طور کلی حساس تر از سواب بینی برای omicron است، در حالی که الگوی مخالف برای نوع دلتا است.

آیا باید از سواب گلو به جای سواب بینی استفاده کنیم؟

در آنجا نیز نظرات متفاوت است. در بریتانیا، LFT های ساخته شده توسط Innova به کاربران دستور می دهد سواب گلو و بینی بگیرند، در حالی که دیگران فقط از سواب بینی استفاده می کنند. در ایالات متحده، فقط LFT های بینی در دسترس هستند، بنابراین مردم کمتر به گرفتن سواب گلو عادت دارند. دینان پیلای از دانشگاه کالج لندن در جلسه هفته گذشته Independent SAGE، یک گروه مستقل از دانشمندان در بریتانیا، گفت: «در صورت امکان، سواب خود را هم در حفره گلو و هم در حفره بینی قرار دهید. اگر سواب‌ها کوتاه‌تر هستند، انگشت‌هایتان را بیشتر به داخل بچسبانید تا به پشت گلو برسید.»

اما ادواردز می‌گوید که افراد باید دقیقاً طبق دستورالعمل از آزمایش‌ها استفاده کنند. “اگر روش استفاده از تست را تغییر دهید، الزامات سازنده را برآورده نمی کند. [Lower levels in the nose] احتمالاً تفاوت چندانی با میزان دقیق بودن آزمایش ها ایجاد نخواهد کرد. اکثر مردم یا آلوده نخواهند شد یا تعداد زیادی ویروس خواهند داشت. ما باید به انجام آزمایشات به روش مناسب پایبند باشیم.»

ماده اصلاح شده در
۱۲ ژانویه ۲۰۲۲

اطلاعات نادرست درباره قوانین انزوا در ایالات متحده را حذف کردیم.

بیشتر در مورد این موضوعات:


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/