تزریق چربی ممکن است درد کف پا را تسکین دهد


توسط آلن موسی
خبرنگار HealthDay

چهارشنبه، ۲۶ ژانویه ۲۰۲۲ (HealthDay News) – چربی شکم معمولاً نامطلوب است، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که ممکن است در واقع برای چیزی مفید باشد: تسکین درد پا.

یک مطالعه آزمایشی کوچک نشان می‌دهد که تزریق سلول‌های چربی خود بیمار می‌تواند به تسکین درد شدید پاشنه ناشی از شرایطی به نام فاسیای کف پا کمک کند.

ما مقدار کمی چربی را از ناحیه‌ای اضافه می‌کنیم – مانند شکم، قسمت داخلی ران یا دسته‌های عشق – و سپس چربی را به پایین پا نزدیک جایی که فاسیا وارد استخوان پاشنه می‌شود، تزریق می‌کنیم. تیم مطالعه توضیح داد. نویسنده دکتر جفری گوسینوف است. فاسیای ساپورت قوس نواری است که از پاشنه تا انگشتان پا امتداد دارد.

گوسینوف، استاد جراحی پلاستیک در دانشکده پزشکی دانشگاه پیتسبورگ در پنسیلوانیا، گفت که این روش سرپایی با حداقل تهاجم تحت بیهوشی موضعی انجام می شود.

گوسینوف گفت از ۱۴ بیمار در این مطالعه، این روش منجر به “کاهش قابل توجه ضخامت فاسیای کف پا و بهبود قابل توجهی در درد و کیفیت زندگی شد.” بسیاری از مردم به فعالیت‌هایی که در گذشته رها کرده بودند بازگشته‌اند، بنابراین بهبود برای بسیاری از نظر روی پاهای خود مهم بود.»

بث گاسینوف، نویسنده و همسر جفری گوسینوف، گفت: ورم پلانتار یک بیماری التهابی شایع است که بیش از ۲ میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

استادیار جراحی پلاستیک دانشگاه افزود: از هر ده نفر یک نفر در طول زندگی خود دچار التهاب کف پا می شود.

او گفت دلایل زیادی وجود دارد. این موارد عبارتند از: کشش بیش از حد پا. افزایش وزن به طور معمول در لبه داخلی پا؛ اضافه وزن؛ بیش از اندازه. ورزش بار بیش از حد؛ و/یا تاندون های سفت.

پیت، برای افرادی که به التهاب شدید التهاب کف پا مبتلا هستند، نتیجه اغلب “دردی تیز و تیز مانند “ناخن” یا “سوزن” است که هنگام برخاستن از حالت نشسته یا در اولین برخاستن، مستقیماً از استخوان پاشنه عبور می کند. گاسینوف گفت: همانطور که راه می روید و فاسیای کف پا را گرم می کنید و آن را انعطاف پذیرتر می کنید، درد کاهش می یابد، اما در پایان روز دوباره شروع به ضربان می کند.

وی خاطرنشان کرد که از هر ۱۰ بیمار، ۹ بیمار با درمان های استاندارد خوب عمل خواهند کرد. این درمان‌ها شامل ارتزهای کفش، تزریق کورتیزون، تکنیک‌های کشش، درمان با امواج شوک، لیزر درمانی و در برخی موارد، یک برش کوچک طراحی شده برای «رها کردن» فاسیا است.

اما او گاهی اوقات متذکر شد که جراحی می‌تواند بی‌ثبات‌کننده باشد و/یا منجر به جای زخم دردناک شود. و برای ۱۰٪ از بیمارانی که به یک بیماری مزمن – به نام “پلانتار فاسیا” مبتلا می شوند – مداخلات استاندارد اغلب در ایجاد تسکین ناکام هستند.

بنابراین تیم زن و شوهر تصمیم گرفتند تا مداخله ای کم خطرتر و مؤثرتر با تمرکز بر لیپیدها طراحی کنند.

ابتدا از یک سوزن تیز برای سوراخ کردن فاسیا استفاده می کنند. سپس چربی بیمار را به محل آسیب تزریق می کنند.

چرا چاق؟

گوسینوف توضیح داد که چربی مملو از سلول های بنیادی و فاکتورهای رشد است که می تواند جریان خون تازه و «تجدید شده» را تحریک کند. این به نوبه خود می تواند روند بهبودی را با کمترین جای زخم که باعث درد می شود، سرعت بخشد.

این دو نفر برای آزمایش رویکرد خود، ۱۴ بیمار خود را به دو گروه تقسیم کردند. یک گروه قبل از اینکه به مدت یک سال پیگیری شوند، یک بار تزریق چربی انجام دادند. دیگری به مدت شش ماه قبل از تزریق تحت نظر قرار گرفت و سپس به مدت شش ماه پیگیری شد.

هر گروه ۶ و ۱۲ ماه پس از تزریق، کاهش ضخامت فاسیای کف پا را تجربه کردند و توانایی بیشتری برای شرکت در فعالیت های ورزشی داشتند.

با این حال، کاهش قابل توجهی در درد تنها در گروه ۱۲ ماهه پس از تزریق مشاهده شد و در گروه شش ماهه مشاهده نشد.

جفری گاسینوف گفت: «این امکان وجود دارد که اگر این شرکت‌کنندگان را بیشتر دنبال می‌کردیم، نتایجی مشابه گروه یک ساله به دست می‌آوردند. روند بازسازی بافت چربی احتمالاً زمان زیادی می برد، بنابراین نتایج به مرور زمان بهبود می یابند.

این روش هنوز تجربی در نظر گرفته می شود، در حالی که تیم برای مطالعات بزرگتر آماده می شود.

Wenjai Song، متخصص پا در لس آنجلس، از یافته های این مطالعه هیجان زده است.

سانگ، MD، سخنگوی انجمن پزشکی پا آمریکا، گفت: «این وضعیت دومین دلیل رایج برای مراجعه به پزشک در ایالات متحده است، اولین دلیل آن علائم سرماخوردگی/آنفولانزا است.

سونگ گفت: «در هنگام مواجهه با یک بیماری مزمن مانند درد پاشنه، یادگیری در مورد درمان‌های جدیدتر و رویکردهای مؤثرتر بسیار عالی است.

با این حال، او هشدار داد که این یافته ها باید توسط سایر محققان تکرار شود. سانگ گفت: افزایش تعداد بیماران به آن اعتبار بیشتری می بخشد. من مشتاقانه منتظر مطالعات آینده و نتایج آنها هستم.”

این مطالعه در شماره فوریه منتشر شد جراحی پلاستیک و ترمیمی.

اطلاعات بیشتر

در کلینیک کلیولند اطلاعات بیشتری در مورد فاشیای کف پا وجود دارد.

منابع: جفری گوسینوف، MD، استاد جراحی پلاستیک، دانشکده پزشکی دانشگاه پیتسبورگ. Beth R. Gusenoff، DPM، FACFAS، استادیار بالینی، جراحی پلاستیک، دانشگاه پیتسبورگ. Wenjay Sung، DPM، متخصص پا و سخنگوی پزشک، انجمن پزشکی پا آمریکا، لس آنجلس. جراحی پلاستیک و ترمیمیفوریه ۲۰۲۲


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/