رفتن به نوشته‌ها

ترکیب غذا: واقعیت یا داستان؟


مواد غذایی را ترکیب کنید. آیا حقیقت این روش تغذیه ای وجود دارد؟ در اینجا آنچه شما باید در مورد علم ترکیب مواد غذایی برای سلامتی بدانید ، آمده است.

ترکیب غذا رویکردی برای خوردن است که بر غذاهایی تمرکز دارد که باید – و نباید – با هم مصرف شوند تا از هضم بهینه و جلوگیری از “تجمع سم” جلوگیری شود.

در حالی که از نظر یکسان ، این با “سنتز پروتئین” متفاوت است ، این ایده که پروتئین های گیاهی “ناقص” هستند و برای اطمینان از دریافت همه اسیدهای آمینه باید با هم خورده شوند. (به هر حال ، ترکیب پروتئین مکمل سالها پیش به عنوان یک افسانه کامل افشا شد.)

بازگشت به ترکیب غذا. این چیست ، دلیل آن چیست و آیا علمی وجود دارد که از این روش غذا خوردن حمایت کند؟

غذای ترکیبی چیست؟

به نظر می رسد ترکیب غذا ریشه آیورودا دارد ، اما طرفداران مدرن آن را کاملاً متفاوت کرده اند.

این یک روش غذا خوردن است که از جفت شدن غذاهایی که “با سیستم گوارش” ناسازگار نیستند اجتناب می کند. در عوض ، مشخص می کند که کدام غذاها باید (و نباید) همزمان مصرف شوند.

مزایای ادعایی ترکیب غذا شامل بهبود هضم ، جذب بهتر مواد مغذی و حتی کاهش وزن است.

برخی از “قوانین” اساسی ترکیب غذا عبارتند از:

  • از نشاسته و پروتئین یا نشاسته و غذاهای اسیدی به طور همزمان استفاده نکنید
  • پروتئین های مختلف را همزمان مصرف نکنید
  • پروتئین و چربی را همزمان مصرف نکنید
  • فقط با معده خالی میوه و محصولات لبنی بخورید
  • میوه و سبزیجات را همزمان مصرف نکنید
  • شکر را به تنهایی بخورید

این نظریه از این ایده نشأت می گیرد که پروتئین برای هضم نیاز به محیط اسیدی دارد ، کربوهیدرات ها به محیط اولیه تری احتیاج دارند و در صورت خوردن همزمان ، اساساً یکدیگر را از بین می برند. خوردن غذاهای ناسازگار با هم نه تنها برخی از مزایا را از شما سلب می کند بلکه بر اهداف گوارشی و کاهش وزن شما نیز تأثیرات منفی می گذارد. علاوه بر این ، ترکیب غذا با غذا می تواند از تجمع “زباله های سمی” در بدن شما جلوگیری کند.

حداقل ، این چیزی است که طرفداران مواد غذایی می گویند. اما آیا تحقیقی وجود دارد که از این امر پشتیبانی کند؟

علم چه می گوید؟

حقیقت این است که هیچ تحقیق موثری در مورد ترکیب غذا به عنوان شیوه زندگی وجود ندارد ، و همچنین شواهدی در مورد هضم آن ، کاهش وزن یا هرگونه ادعای سلامتی دیگر وجود ندارد. من به معنای واقعی کلمه تنها یک مطالعه در این زمینه پیدا کردم.

یک مطالعه 2000 در منتشر شد مجله بین المللی چاقی تأثیر ترکیب غذا بر کاهش وزن در میان 54 بزرگسال چاق در بیمارستان بستری در یک دوره 6 هفته ای مورد مطالعه قرار گرفت. به هر دو گروه رژیم غذایی از نظر درشت مغذی ها و کالری برابر داده شد ، اما یک گروه به همان میزان که غذاهای درشت در یک روز توزیع شد ، ترکیب غذایی را تمرین کردند. به طور کلی ، محققان دریافتند که ترکیب غذا هیچ فایده دیگری در کاهش وزن یا چربی بدن نسبت به گروه کنترل ندارد.

بنابراین ، چند نکته کلیدی وجود دارد که باید در اینجا مورد توجه قرار گیرد.

ترکیب غذا پیچیدگی های گوارش را نادیده می گیرد. هضم فقط در معده شما اتفاق نمی افتد. زمانی شروع می شود که غذا وارد دهان شما می شود و قسمت های مختلف این فرآیند در تمام طول روده شما رخ می دهد.

بسته به غذایی که می خورید ، بدن شما آنزیم لازم (لیپاز برای چربی ، آمیلاز برای نشاسته ، پروتئاز برای پروتئین) را برای هضم آن آزاد می کند. علاوه بر این ، این آنزیم ها در سراسر بدن کار می کنند ، نه فقط در یک مکان. بنابراین ، بحث در مورد درشت مغذی های مختلف که به pH خاصی احتیاج دارند یا نیاز به خوردن جداگانه دارند ، مزخرف است.

در مورد “تجمع سمی” ، هیچ چیز به اندازه کافی در معده شما باقی نمی ماند تا سموم تجمع کنند. تنها دلیلی که ممکن است چیزی بیش از حد معمول هضم نشود این است که شما دارای یک بیماری هستید مانند تاخیر در تخلیه معده ، که همیشه ترجیح می دهد پزشک شما آن را ارزیابی کند.

تکامل بشر ، از جمله پیشرفت در فناوری غذا و روش های پخت ، به روده ما اجازه می دهد تا انواع غذاها را همزمان هضم کند. علاوه بر این ، فیزیولوژی سیستم گوارش انسان بسیار هوشمند است. هیچ دلیلی وجود ندارد که تغذیه خودتان با این روش پیچیده تر شود.

در عوض این ترکیب ها را امتحان کنید

اگرچه ترکیب غذا به عنوان یک رژیم غذایی کامل شواهد کافی ندارد ، اما چندین راه وجود دارد که می توانید انواع خاصی از غذاها را برای افزایش جذب مواد مغذی تأیید کنید.

نمونه هایی از جفت سازی مواد غذایی مبتنی بر شواهد عبارتند از:

آهن و ویتامین C

آهن به دو صورت وجود دارد: هم (مشتق از حیوانات) و غیر هم (مشتق از گیاهان). در حالی که منابع گیاهی آهن سالم و کافی است ، برخی از آنها به اندازه منابع آهن هم جذب نمی شوند. خبر خوب این است که یک راه حل آسان وجود دارد! افرادی که از غذاهای گیاهی استفاده می کنند می توانند منابع آهن را با غذاهای ویتامین C ترکیب کرده و جذب آهن را افزایش دهند. به عنوان مثال ، لوبیا و گوجه فرنگی یا عدس و پرتقال را در یک وعده غذایی میل کنید.

کاروتنوئیدها و چربی های سالم

ویتامین های محلول در چربی A ، D ، E و K و کاروتنوئیدها (پیش سازهای ویتامین A) به همراه غذاهای غنی از چربی به بهترین شکل جذب می شوند. می توانید این ترکیب را با استفاده از روغن زیتون برای سرخ کردن سبزیجات یا سالاد سرخ کرده ، یک غذای جانبی آووکادو و هویج تهیه کنید ، یا حتی یک کاسه انبه را با گردو برای میان وعده جفت کنید.

زردچوبه و فلفل سیاه

خوب ، این دقیقاً غذا نیست ، اما هنوز هم سرگرم کننده است. زردچوبه یک ادویه هندی زرد روشن است که من دوست دارم در لاته ، شیک و سس سالاد از آن استفاده کنم. فعال ترین ماده آن کورکومین است که دارای خواص آنتی اکسیدانی ، ضد قارچی ، ضد باکتریایی و ضد التهابی است. کورکومین به تنهایی به خوبی جذب نمی شود. اما چه زمانی آن را با فلفل سیاه معمولی جفت می کنید؟ جذب آن را می توان تا 2000 درصد افزایش داد. فلفل سیاه حاوی ترکیبی به نام پیپرین است که مسئول این جذب عظیم است.

ترکیب غذا؟ به نظر من فرهنگ رژیم غذایی پیچیده در زبان علمی به نظر من می رسد. نه تنها غذایی وجود ندارد که علم را برای حمایت از این رویکرد در خوردن ترکیب کند ، بلکه از نظر سرگرمی نیز کمتر به نظر می رسد. توصیه من؟ آنچه را که دوست دارید بخورید و بدن خود را تغذیه کنید (درست مانند غذاهای گیاهی کامل!) – دوره.

وزن: آیا تا به حال ترکیب غذا یا سایر روشهای ذکر شده در بالا را تمرین کرده اید؟

برای شکست بیشتر افسانه تغذیه ، این پست ها را بخوانید:

– ویتنی

اگر از این پست الهام گرفته اید ، حتماً یک عکس بگیرید و #WITSKITCH را تگ کنید – دیدن را دوست داشته باشید!

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *