ترافیک دیپلماتیک در تهران – همشهری آنلاین


به گزارش همشهری آنلاین، هفته گذشته تهران روز شلوغی را در زمینه سفرهای دیپلماتیک سپری کرد و میزبان دو رئیس جمهور، چند وزیر امور خارجه و دیگر مقامات خارجی بود. رئیس جمهور کشورمان اوایل هفته جاری میزبان نیکلاس مادورو همتای ونزوئلایی خود بود و طرفین آمادگی خود را برای گسترش بیشتر روابط دوجانبه اعلام کردند. رئیس جمهور ونزوئلا همچنین برای نشان دادن عمق روابط دو طرف به دیدار رهبر معظم انقلاب رفت. این در حالی است که مراسم امضای تانک دوم ونزوئلا یکی از مهم ترین اخبار سفر مادورو به تهران بود و تحویل تانک های افرامکس ۲ به ونزوئلا در رسانه های بین المللی بسیار مورد توجه قرار گرفت.

حضور سردار بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان در تهران و دیدار با مقام معظم رهبری و رئیس جمهور از دیگر محورهای مذاکرات دیپلماتیک هفته گذشته بود. در واقع آغاز و پایان هفته با دو تور بزرگ در حوزه «دیپلماسی همسایگی» در جمهوری اسلامی همراه بود. این رویکرد از ابتدای رژیم سیزدهم در سیاست خارجی کشور در اولویت بوده است.

از طرفی وزیر امور خارجه ما هم دچار مشکل است. حسین امیرعبداللهیان علاوه بر گفتگوهای عمیق با هیئت بلندپایه ونزوئلا که با امضای اسناد مختلف همکاری به پایان رسید، اخیرا میزبان بالاوال بوتو زرداری همتای پاکستانی خود بود تا با گسترش روابط بین دو طرف، چشم اندازهای جدیدی را باز کند. کشور. گفت‌وگو با رشید مرداف وزیر امور خارجه ترکمنستان که در آستانه سفر رئیس‌جمهور به تهران وارد تهران شده بود، بخشی دیگر از مذاکرات دیپلماتیک این هفته امیر عبداللهیان بود. در این بین تهران مهمانان دیگری هم داشت. آلن سیمونیان رئیس پارلمان ارمنستان روز گذشته در تهران با محمدباقر قالیباف رئیس پرسشنامه اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

رئیس‌جمهور ترکمنستان که عصر سه‌شنبه در راس یک هیئت بلندپایه سیاسی و اقتصادی به دعوت رسمی رئیس‌جمهور وارد تهران شد، روز گذشته به منظور افتتاحیه جدید در سعدآباد مورد استقبال سید ابراهیم رئیسی قرار گرفت. چشم انداز. برای گسترش روابط دو کشور.

سردار بردی محمداف روز گذشته با رئیس جمهور که برای اولین بار به عنوان رئیس جمهور ترکمنستان به ایران سفر می کند، دیدار کرد. وی در آخرین روز اسفند ماه سال گذشته به عنوان رئیس جمهور ترکمنستان انتخاب شد. وی پیش از این در آذرماه ۱۴۰۰ به عنوان «نماینده ویژه رئیس جمهور وقت» وارد ایران شده بود.

پس از مراسم استقبال رسمی، روسای جمهور دو کشور در این دیدار پیرامون مسائل دو کشور گفتگو کردند. رئیس جمهور روابط ایران با ترکمنستان را «برادرانه»، «متمدن»، «فرهنگی و برادرانه» و «بسیار عمیق» توصیف کرد و گفت: این می تواند نقطه عطفی در روابط دو کشور باشد. ما در این سی سال روابط خوبی با ترکمنستان داشته ایم و سفر من به عشق آباد در چند ماه اخیر توانسته همکاری های ایران و ترکمنستان را تقویت کند. خصوصاً در زمینه استخراج گاز و حمل و نقل زمینی تاکنون گام های خوبی برداشته شده است.

رئیسی همکاری با کشورهای حاشیه دریای خزر را یکی از اولویت های سیاسی خارجی جمهوری اسلامی ایران برشمرد و افزود: از این اجلاس استقبال می کنیم زیرا ترکمنستان به ما رسیدگی خواهد کرد و شکی نیست که همکاری بین دو کشور دو کشور به همکاری منطقه ای و ملی منجر خواهند شد. همکاری بین المللی.”

بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان ضمن دعوت رسمی از متحدان ایرانی خود برای حضور در اجلاس سران خزر که به میزبانی عشق آباد برگزار می شود، گفت: و میزان مبادلات مورد بحث قرار گرفت.

امضای ۹ نامه همکاری

در ادامه این دیدار، امضای سند همکاری بین دو کشور با حضور روسای جمهور دو کشور انجام شد. این مراسم با امضای ۹ سند همکاری بین تهران و عشق آباد همراه بود. این اسناد همکاری شامل حوزه‌هایی مانند حمل‌ونقل، ارتباطات علمی و فرهنگی، حفاظت از محیط زیست، فرهنگ، تجارت و بازرگانی، اقتصادی است که به امضای وزرای مسئول دو کشور رسیده است.
«روابط تجاری-اقتصادی، علمی- فنی-فرهنگی و فرهنگی استان خراسان شمالی و استان آخال ترکمنستان»، «یادداشت تفاهم همکاری های تجاری» – اقتصادی، علمی- فنی-فرهنگی بین مناطق گلستان و بالکان ترکمنستان، « تفاهم نامه همکاری های تجاری-اقتصادی و علمی- فنی و فرهنگی بین استان خراسان رضوی و استان مرو ترکمنستان، تفاهم نامه بین صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و کمیته دولتی صدا و سیما. ترکمنستان “، برنامه تبادل علم، فرهنگ، هنر و آموزش بین دولت ایران و دولت ترکمنستان “، یادداشت تفاهم تشکیل کارگروه سرمایه گذاری مشترک “، یادداشت تفاهم توسعه حمل و نقل و “همکاری ترانزیت” و “یادداشت تفاهم همکاری در زمینه حفاظت از محیط زیست” از جمله اسنادی است که توسط مقامات ارشد ارائه شده است که به امضای رئیس جمهور ایران و ترکمنستان رسیده است.

۳ ده سال روابط خوب با ترکمنستان

همچنین پس از امضای سند همکاری، نشست خبری مشترک روسای جمهور ایران و ترکمنستان برگزار شد. رئیس جمهور در این دیدار گفت: در جریان مذاکرات بود که مشخص شد دو کشور تعهد جدی برای توسعه روابط و اجرای توافقات انجام شده دارند. مهمتر از همه، دو کشور مصمم به امضای نامه همکاری استراتژیک برای ۲۰ سال هستند.

روابط بین دو طرف را تا حد امکان تقویت کنید

رئیس جمهور ترکمنستان همچنین گفت: دامنه و چشم انداز روابط برای گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی و افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو کشور در حال بررسی است. هر دو کشور.

دوران شکوفایی روابط تهران و عشق آباد

حجم تجارت ترکمنستان و ایران بدون احتساب انرژی در ۹ ماه گذشته حدود ۱.۱ میلیون تن کالا به ارزش ۳۰۰ میلیون دلار بوده است. امضای ۹ سند همکاری توسط مقامات ارشد ایران و ترکمنستان در حضور رئیس جمهور نویدبخش گسترش همکاری ها و ارتباطات دو طرف است.

رهبر معظم انقلاب: سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای همسایه است

ترافیک دیپلماتیک در تهران

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز در دیدار سردار بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان و هیئت همراه، گسترش و تلطیف روابط را به نفع دو کشور دانستند و گفتند: و این سیاست بسیار مناسب است. . وی با تاکید بر اینکه عبور از این سد در گرو تمایل دو کشور به گسترش روابط است، افزود: بدیهی است که روابط دوستانه دو کشور رقبایی در سطح منطقه و بین المللی برای ایران و ترکمنستان دارد، اما ما باید غلبه بر موانع . رهبر معظم انقلاب تاکید کردند: کمیسیون مشترک همکاری دو کشور باید فعال باشد و توافقات با نظارت مستمر تکمیل شود. در این دیدار که رئیس جمهور کشورمان نیز حضور داشت، سردار بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان گفت: اولویت دولت ترکمنستان گسترش روابط با مردم و تلاش برای ایجاد روابط خوب است و ما در هر دو کشور هستیم. زمینه های مختلف، به خصوص در حال حاضر. تقویت گاز، برق و بار و همچنین اجرای پروژه های بزرگ. ایشان ضمن صحبت در خصوص سی امین سالگرد روابط دو کشور با رهبر معظم انقلاب فرمودند: از طرف خودم و مردم ترکمنستان، من از حمایت مستمر شما در تقویت روابط موجود بین ایران و ترکمنستان تشکر می کنم. “