تحلیل و بررسی شعر شهریار در «این ترک فارسی حرف می زند» – پایگاه خبری اخبار خوب


به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، کتاب «این ترک فارسی زبان» نوشته حسین منزوی در تحلیل و تحلیل شعر شهریار است. منزوی در این کتاب از شهریار به عنوان شاعری تندخو و شیوا یاد می کند و اشعار او را با عناوین مختلفی چون تذکره احوال، اشعار شهریار، غزل شهریار، سکولین شهریار، خطای وهم و حیدربابا با قلمی شیوا می خواند.

حسین منزوی شاعر ملیت ایرانی متولد ۱ مهر ۱۳۲۵ و درگذشته ۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۳ بود. نقش منزوی را در احیای غزل مدرن قابل توجه می دانستند و حتی برخی از منتقدان کار او را انقلابی در غزل مدرن می دانستند و آن را با کاری که نیما در بسط شعر فارسی انجام می داد مقایسه می کردند. در آهنگسازی هم مهارت داشت و یکی از آهنگ هایش آلبوم نسیما بود.

در عنوان کتاب بهروز منزوی آمده است:

«نسخه اصلی این کتاب که توسط این حقیر تصحیح شده بود، پر از اشتباهات و حذفیات بود. قسمت هایی از اشعار به کار رفته در متن را اعم از سروده شهریار یا دیگران که در ارجاع به منابع اصلی یافت نمی شد، پیدا کردم و در جای خود قرار دادم و گاهی توضیحاتی اضافه کردم که در پاورقی ضروری به نظر می رسد. . این پاورقی ها علامت گذاری شده اند (BM) و البته نویسنده پاورقی نویسنده کتاب است.

علاوه بر عناوین ذکر شده، موضوعات دیگری مانند مثنوی افشانه شب، شعر آزاد (نیمایی) شهریار، جان از شعر شهریار و اجرای آن در قالب های دیگر، شهریار شاعر مسلمان، شعر شهریار بخشی از فرهنگ هنر امروز است. ، شهریار و مفتون نیز در این کتاب هستند. همچنین در بخشی دیگر از کتاب با عنوان «مردم درباره شهریار چه گفتند؟» و «شهریار شاعر حیدربابا» نیز به شکل جالبی مطرح شده است.

شایان ذکر است؛ کتاب این ترکی فارسی زبان توسط بهروز منزوی برادر حسین منزوی و غلامرضا تاریکی ویرایش و در انتشارات سوره مهر در صفحه ۳۲۴ منتشر شده است.

انتهای پیام/۱۱۰/