بیماران سرطانی ممکن است در خطر بالاتری برای اختلالات عصبی نادر باشند


تصویر خبر: بیماران سرطانی ممکن است در خطر ابتلا به اختلالات عصبی نادر باشند

پنجشنبه، ۳ مارس ۲۰۲۲ (اخبار هلث دی)

تحقیقات جدید نشان می‌دهد افراد مبتلا به سرطان ممکن است در معرض خطر ابتلا به یک اختلال عصبی نادر به نام سندرم گیلن باره باشند.

دکتر دکتر، نویسنده این مطالعه توضیح داد: مطالعات قبلی نشان داده اند که ممکن است بین سرطان و سندرم گیلن باره ارتباط وجود داشته باشد، اما اینکه افراد چقدر پس از تشخیص سرطان به گیلن باره مبتلا می شوند، به خوبی مطالعه نشده است. لوته شاهین لویسون، از بیمارستان دانشگاه آرهوس در دانمارک.

لویسون افزود: “در حالی که مطالعه ما نشان می دهد که افراد مبتلا به سرطان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سندرم گیلن باره هستند، مهم است که افراد مبتلا به سرطان بدانند که خطر کلی ابتلا به گیلن باره هنوز بسیار اندک است.”

علائم این سندروم که در آن سیستم ایمنی به سلول‌های عصبی حمله می‌کند، معمولاً با ضعف و گزگز در پاها و ساق‌ها شروع می‌شود که به قسمت بالایی بدن و بازوها گسترش می‌یابد و ممکن است به فلج تبدیل شود. اکثر افراد با مشکلات کمی بهبود می یابند، اما این سندرم می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

علت دقیق سندرم گیلن باره ناشناخته است، اما می تواند پس از عفونت های گوارشی یا تنفسی رخ دهد.

در یک مطالعه جدید، محققان داده های بیش از ۲۴۰۰ نفر در دانمارک را که طی ۳۰ سال به گیلن باره مبتلا شده بودند، تجزیه و تحلیل کردند و آنها را با حدود ۲۴۰۰۰ نفری که این سندرم تشخیص داده نشده بود، مقایسه کردند.

محققان دریافتند که ۲ درصد از مبتلایان به گیلن باره، اخیراً تشخیص سرطان داشته اند (تا شش ماه قبل یا دو ماه پس از تشخیص گیلن باره)، در مقایسه با ۰.۵ درصد از افراد بدون این سندرم.

به طور کلی، افرادی که اخیراً مبتلا به سرطان تشخیص داده شده اند، بیش از ۳.۵ برابر بیشتر از افراد بدون سرطان در معرض خطر ابتلا به گیلن باره هستند.

پس از تنظیم برای جراحی، عفونت ها و سایر مشکلات سلامتی در زیرمجموعه ای از شرکت کنندگان در مطالعه، محققان همچنان خطر ابتلا به این سندرم را در افراد مبتلا به سرطان تقریباً سه برابر بیشتر کردند.

آنها همچنین خطر بسیار بالاتری را در افراد مبتلا به سرطان های خاص کشف کردند: در افراد مبتلا به لنفوم و سرطان خون هفت برابر بیشتر بود. خطر ابتلا به سرطان ریه یا پروستات ۵.۵ برابر و در افراد مبتلا به سرطان سینه پنج برابر بیشتر است.

این مطالعه به صورت آنلاین در ۲ مارس در مجله منتشر شد عصب شناسی، ثابت نمی کند که سرطان باعث سندرم گیلن باره می شود. فقط یک تداعی را نشان می دهد.

لویسون در یک نشریه خبری خاطرنشان کرد: «در حالی که اکثر موارد سندرم گیلن باره پس از عفونت ایجاد می‌شوند، هنوز موارد زیادی وجود دارد که اینطور نیست. تحقیقات بیشتری در حال حاضر مورد نیاز است. نتایج ما نشان می دهد که عوامل ناشناخته موجود در چندین نوع سرطان ممکن است در افزایش این خطر نقش داشته باشند.

اطلاعات بیشتر

برای اطلاعات بیشتر در مورد سندرم گیلن باره، مؤسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی ایالات متحده را ببینید.

منبع: عصب شناسی، انتشار خبر، ۲ مارس ۲۰۲۲

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.
نمایش اسلاید


علائم سرطان پوست، انواع، تصاویر
به نمایش اسلاید مراجعه کنید


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/