بچه‌های راه‌آهن؛ رکوردار پایتخت – همشهری آنلاین


همشهری آنلاین- سحر رمضانعلی‌پور: از ویژگی‌های بارز محله راه‌آهن، مردم صمیمی با مشارکت بالا در امور محلی، اجتماعی و فرهنگی  و پرداختن به آسیب‌های اجتماعی است. این خصوصیات باعث شد سال گذشته ناحیه ۴شهرداری منطقه۱۱ جزو بهترین نواحی شهر تهران شناخته شود. وقتی در میدان راه‌آهن و خیابان‌های همجوار آن قدم می‌زنیم مشارکت اهالی در بهبود شرایط زندگی آن کاملاً به چشم می‌آید.

بچه‌های راه‌آهن؛ رکوردار پایتخت

بوستانی برای همه

از ابتدای خیابان ولی‌عصر(عج) از سمت میدان راه‌آهن که اندکی بالا می‌رویم بوستان امیریه به چشم می‌آید؛ بوستانی که اهالی در آن در حال‌ تردد و خانم‌ها همراه فرزندانشان در قسمت زمین بازی در حال تفریح هستند. این بوستان هم از آن جمله فعالیت‌هایی است که با همکاری اهالی و مسئولان، محصور و تبدیل به فضای مناسب برای خانواده‌ها شده است و برنامه‌های متنوعی در آن برای شهروندان اجرا می‌شود. بوستان امیریه قدمت زیادی دارد و درختان تنومند آن نشان می‌دهد که باید درختانش در دهه ۳۰ و قبل‌تر از آن غرس شده باشند. وقتی داخل بوستان قدم می‌زنیم درختان یکدست و باغچه‌هایی که دورتادور آنها با چوب پرچین‌گذاری شده است به زیبایی به چشم می‌آید. 

«مریم علیزاده» یکی از اهالی می‌گوید: «با بهسازی بوستان، من هر روز صبح با فرزندانم به اینجا می‌آیم. البته هنوز این بوستان نیاز به توجه و رسیدگی دارد. از جمله اینکه یک اتاق مادر و کودک در بوستان گذاشته‌اند ولی با اینکه تجهیز شده، برای مادرانی که کودک کوچک دارند کاربردی نیست.»

«محبوبه حسنی» دوستش هم می‌گوید: «ما برای استفاده از بوستان صبح‌ها به اینجا می‌آییم. چون از غروب، حوالی ساعت ۱۸ به بعد، این بوستان برای حضور خانواده مناسب نیست.» علیزاده می‌گوید: «مدتی قبل یک شهربازی کوچک هم کنار بوستان ایجاد کردند اما بدون استفاده مانده است. امیدواریم زودتر راه بیفتد تا بتوانیم از امکانات آن استفاده کنیم.»

بچه‌های راه‌آهن؛ رکوردار پایتخت

اهالی مشتاق به اجرای طرح بازیافت

«علی‌اصغر فراهانی» یکی دیگر از اهالی قدیمی و معتمد محله از طرح بازیافت می‌گوید که اهالی مشارکت بالایی در اجرایش داشتند؛ طرحی که این روزها اهالی خواستار تداوم اجرای آن هستند: «سال ۱۳۸۶ سطل‌های تفکیک زباله به منازل اهالی اهدا شد. در زمانی که شهروندان هنوز شناخت زیادی از بازیافت زباله نداشتند همراه با کارشناسان شهرداری به آنان آموزش دادیم و پس از مدتی شاهد تفکیک درست و اصولی زباله در محله بودیم که توسط مأموران در زمان مشخص تحویل گرفته می‌شد.» او از کوچه مقدسی به‌عنوان نمونه در محله‌اش نام می‌برد که این طرح با موفقیت در آن اجرا شد.

فراهانی ادامه می‌دهد: «برای تشویق اهالی با پول فروش زباله‌های خشک، گل و گلدان می‌خریدیم و به اهالی هدیه می‌دادیم.»

بچه‌های راه‌آهن؛ رکوردار پایتخت

تابلوهایی که به زیبایی محله کمک کردند

از دیگر طرح‌هایی که با مشارکت اهالی در کوچه پسکوچه‌های راه‌آهن اجرا شد شناسایی کوچه‌هایی بود که نیاز به فعالیت‌های عمرانی و بهسازی داشتند که این طرح به زیبایی با همکاری اهالی صورت گرفت. فراهانی از برگزاری کلاس‌های متنوع آموزشی در مساجد هم می‌گوید: «زمانی که هنوز سرای محله و مکان مناسب برای اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی نداشتیم از اجرای برنامه‌های آموزشی و فرهنگی برای اهالی غافل نمی‌شدیم و در مساجد برنامه اجرا می‌کردیم.»

بچه‌های راه‌آهن؛ رکوردار پایتخت

نصب تابلوهای یکسان با هزینه شخصی در خیابان وحدت، راه‌اندازی بازارچه با مشارکت‌های مردمی، کاشت نهال در معابر و بوستان و آموزش اهالی با حضور در گروه دوام از جمله فعالیت‌هایی است که با مشارکت عالی مردمی در محله راه‌آهن انجام شد.