به نظر می رسد فیلم های آموزشی فعالیت مغز را تقویت می کند: مطالعه


تصویر خبر: به نظر می رسد فیلم های آموزشی فعالیت مغز را تقویت می کند: مطالعهنوشته دنیس تامپسون
خبرنگار HealthDay

سه شنبه، فوریه ۱۸، ۲۰۱۴ (HealthDay News) – یک مطالعه کوچک جدید نشان می‌دهد افرادی که یک مهارت جدید را یاد می‌گیرند، ممکن است با تماشای ویدیوهای افراد دیگری که همان کار را انجام می‌دهند، آن را سریع‌تر دریافت کنند.

تیم تحقیقاتی ایتالیایی گزارش داد افرادی که فیلم های آموزشی را مشاهده کردند، ۱۱ برابر بیشتر از افرادی که فیلم های آموزشی را ارائه نکردند، در مهارت های حرکتی خود پیشرفت کردند.

علاوه بر این، اسکن‌های MRI نشان داد که به نظر می‌رسد فیلم‌های آموزشی ساختار مغز افرادی را که آنها را تماشا می‌کنند، تقویت می‌کند و اندازه بخش‌هایی از مغز مربوط به کنترل حرکتی و پردازش بصری را افزایش می‌دهد.

دکتر مولتیپل اسکلروزیس گفت: این یافته‌ها نشان می‌دهد که چنین ویدئوهایی می‌تواند به توانبخشی قربانیان سکته مغزی یا افرادی که از بیماری‌های نورون حرکتی مانند مولتیپل اسکلروزیس رنج می‌برند کمک کند. پائولو پرزیوسا، متخصص مغز و اعصاب در بیمارستان سن رافائله در میلان، ایتالیا.

پرزیوسا گفت: “شواهد نشان می دهد که این رویکرد یک مداخله درمانی موثر برای بازیابی عملکرد حرکتی است.” او گفت که ممکن است استفاده از آن در کنار فیزیوتراپی معمولی و کاردرمانی برای کمک به افراد مبتلا به نقص حرکتی به یک استراتژی خوب تبدیل شود.

این مطالعه قرار است در نشست سالانه آکادمی نورولوژی آمریکا در فیلادلفیا در ماه آوریل ارائه شود.

در این مطالعه، ۳۶ بزرگسال سالم در ۱۰ جلسه تمرینی طی دو هفته شرکت کردند.

از همه خواسته شد تا پس از دریافت توضیح کامل در مورد هر کار، کارهای ساده را با دست راست غالب خود انجام دهند. این کارها شامل استفاده از کارد و چنگال، نوشتن با خودکار، استفاده از قیچی، کوبیدن میخ، تایپ کردن و نواختن نت روی پیانو بود.

پرزیوسا گفت، اما نیمی از گروه قبل از انجام کارهای مشابه، ویدیوهایی را تماشا کردند. نیمی دیگر فیلم هایی از مناظر تماشا کردند.

پس از دو هفته، گروهی که فیلم‌های آموزشی دریافت کردند، پیشرفت فوق‌العاده‌ای را در مهارت‌های حرکتی خود، عمدتاً از نظر قدرت، تجربه کردند.

به نظر می رسد که مناطق خاصی از مغز آنها نیز تغییر کرده است، زیرا آنها افزایش حجم میخی و اینسولا را تجربه کردند. میخی در پردازش بینایی نقش دارد، در حالی که اینسولا با کنترل حرکتی و عملکرد شناختی مرتبط است.

یکی از کارشناسان گفت که از گستردگی یافته ها شگفت زده شده است.

دکتر می گوید: «این فقط نشان می دهد که مغز چقدر پلاستیکی است، که حتی مشاهده فعالیت می تواند مغز را بازسازی کند. گلن فینی، استادیار عصب‌شناسی در کالج پزشکی دانشگاه فلوریدا. “این نشان می‌دهد که ما توانایی بسیار بیشتری برای تغییر مغز حتی با درمان‌های توانبخشی سطح پایین نسبت به آنچه مردم قدردانی می‌کنند، داریم. من متعجب شدم که آنها در مدت زمان کوتاهی اینقدر تغییر کردند.”

پرزیوسا گفت، بهبود در عملکرد حرکتی ممکن است به دلیل فعال شدن “سیستم عصبی آینه ای” مغز رخ داده باشد.

“چندین مطالعه نشان داد که [mirror neuron system] نورون‌ها نه تنها زمانی که یک فرد یک عمل معطوف به هدف خاص را انجام می‌دهد، بلکه زمانی که یک فرد اعمال انجام شده توسط افراد دیگر را مشاهده می‌کند، ترشح می‌شوند، که دلالت بر دخالت این سیستم در تقلید و یادگیری حرکتی دارد.

به عبارت دیگر، این نورون‌های آینه‌ای ممکن است به افراد کمک کنند تا مهارت‌های جدیدی را از طریق مشاهده و تقلید بیاموزند.

اگرچه محققان ایتالیایی به طور خاص به استفاده از این ویدئوها در توانبخشی مغز علاقه مند بودند، فینی گفت که یافته های آنها می تواند برای هر کسی که آماده آزمایش چیزی جدید است اعمال شود.

او گفت: “این نشان می دهد که این ممکن است راه خوبی برای شروع باشد.” به خصوص برای افرادی که آمادگی انجام فعالیت واقعی را ندارند، ممکن است بهترین راه برای آماده شدن باشد.

اما، او افزود، مشاهده محدودیت های خود را در مورد آموزش دارد.

فینی گفت: «ما مطمئناً می دانیم که این نوع آموزش به خودی خود برای یادگیری توانایی های جدید کافی نیست. وگرنه همه ما مثل المپیکی‌ها اسکی می‌کردیم.»

داده‌ها و نتیجه‌گیری‌های ارائه‌شده در جلسات معمولاً مقدماتی در نظر گرفته می‌شوند که در یک مجله پزشکی با داوری همتا منتشر شده‌اند.

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۱۴ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.
نمایش اسلاید


تصاویر غذای مغز: برای تقویت تمرکز چه بخوریم
به نمایش اسلاید مراجعه کنید

منابع

منابع: Paolo Preziosa، MD، متخصص مغز و اعصاب، بیمارستان San Raffaele، میلان، ایتالیا. گلن فینی، MD، استادیار، نورولوژی، کالج پزشکی دانشگاه فلوریدا، گینزویل، فلوریدا. آکادمی نورولوژی آمریکا، انتشار خبری، فوریه. ۱۸، ۲۰۱۴


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/