به رقبا سکه بدهید، لوکس را تحویل بگیرید ما نیمه گمشده را پیدا کردیم! – خبر خوب اساسی


همشهری آنلاین – پریسا نوری: امروز در غیاب خانواده و همسایه ها غریبه ها در فضای مجازی ظاهر شدند. افرادی که ادعا می کنند دلال ازدواج هستند و ادعا می کنند به جوانان کمک می کنند تا شریک زندگی خود را پیدا کنند. البته به شرطی که دست در جیبشان کنند و سر کیف را باز کنند تا خود را گم کرده باشند.

ادامه مطلب را اینجا بخوانید

نیمه گمشده را پیدا کردیم

واسطه‌های ازدواج معمولاً خانم‌های مسن یا جوانی هستند که به گفته خودشان بانی بسیاری از آشنایی‌هایی هستند که منجر به ازدواج می‌شوند و این موضوع را به عنوان یک تجربه کاری مفید مطرح می‌کنند. تعداد اندکی از آنان برای رضای و ثواب خدا این کار را انجام می دهند; اما بیشتر آنها در ازای معرفی یا ازدواج احتمالی پول می گیرند. یکی از مطلعین که خانمی مسن تر است، درباره کاری که انجام می دهد گفت: دختر و پسرهای زیبا و محترم قبل از ازدواج با هم دوست نیستند و اگر در خانواده و اطرافیان خود فرد مناسبی برای خود پیدا نکنند، ازدواج نمی کنند. “پس باید به آنها کمک کنیم تا شوهر مناسبی پیدا کنند.”

یکی دیگر از واسطه های ازدواج جوانان که خودش دختر مجرد است، درباره هزینه هایش برای میانجی گری ازدواج می گوید: «افراد که به ما مراجعه می کنند، اکثراً نیمه گمشده ازدواج را پیدا می کنند، کمک کنید و درستش کنید، حالا چه اشکالی دارد که باید پرداخت می کردیم. برای وقت و انرژی و پولی که با تلفن خرج کردیم تا کارشان را اصلاح کنیم؟!»

وی در پاسخ به این سوال که اگر این معرفی ها به ازدواج ختم نشود تکلیف چیست؟ وی گفت: غیرممکن است، ما مشخصات صدها کاندیدا را داریم و قطعاً در بین آنها افرادی وجود خواهند داشت که نیازها و انتظارات شاهزاده خانم یا شاهزاده خانم را برآورده کنند.

جلسه مجازی برای نامزدهای عروسی

کارگزاران ازدواج معمولا دفتر ندارند. فعالیت آنها در فضای مجازی و ایجاد گروه ها و کانال های واتس اپ و تلگرام با نام هایی مانند «اطلاع رسانی»، «آشنایی و ازدواج»، «ازدواج»، «نیمه گمشده» و … داوطلبان ازدواج جمع آوری می کنند. ما به چندین گروه ملحق شدیم تا بفهمیم چگونه کار می کنند. آنها تقریباً به همین شکل در گروه کار می کنند. آنها از اعضا و تازه واردان می خواهند که فرم معرفی شامل مشخصات فردی، تحصیلات، شغل، قد، وزن، میزان دارایی، اعتقادات مذهبی، نوع پوشش، محل سکونت و غیره را پر کنند. مدیر گروه در برخی از گروه ها، فتوکپی ۳ صفحه اول شناسنامه (جهت بررسی سن و سابقه تاهل) باید برای مدیر ارسال شود، اما بدون تایید شغل، اموال، مشخصات ظاهری و …. مدیران فرم های تکمیل شده را کدگذاری می کنند و آنها را در گروه های بدون نام و شماره تلفن قرار می دهند. اگر عضوی از اطلاعات شخص درج شده در نامه خوشش بیاید، کد نامه را برای مدیر ارسال می کند و پس از واریز ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار در کارت مدیر، از صاحب برگه مطلع می شود و در صورت قرارداد در وهله اول ساخته شده است.

سکه بده، فاحشه بگیر!

وارد حساب کاربری من شوید

برخی از گردانندگان تنها یک گروه دارند که پس از هش کردن چهره همه نامزدها را خروجی می‌گیرند. اما برخی داوطلبان را بر حسب سن، تحصیلات، جنسیت و … جدا کرده و آنها را در گروه‌هایی مانند پزشکان و تحصیلکرده‌ها، مطلقه‌ها، مجردها، زنان و بیشتر مردان، ۳۰ سال و… دسته‌بندی کردند. البته گاهی اوقات افرادی که متعهد به ازدواج هستند به هر دلیلی مایل به عضویت در گروه نیستند، در این صورت از کارگران درخواست می کنند که صحت و سقم سند را برایشان راحت و مطلوب بیابند. با بررسی فرم ها، کدهایی را مطابق با انتظارات داوطلب از رزومه تطبیق و درج کردیم. مرد جوانی که در تلاش برای همسریابی از طریق یکی از این کارگران بود، گفت: ابتدا ۳ نامه به مبلغ ۲۰۰ هزار تومان پیشنهاد کردند که یکی از آنها نپذیرفت. از آنها خواستم موارد بیشتری را اضافه کنند، گفتند که حساب را پرداخت کنم. این دومین بار است که ۲۰۰۰۰۰ کرون در شناسنامه ام می گذارم. مجدداً ۳ مورد دیگر را پیشنهاد کردند که با شرایط و ضوابط من مطابقت نداشت و اطلاعات اشتباهی در فرم نوشتند. وقتی نماینده را به چالش کشیدم، گفتند اگر پرونده ای می خواهید که انتظارات شما را برآورده کند، باید حداقل یک میلیون تن بپردازید تا بتوانیم فرم را مطابقت دهیم و تأیید کنیم.»

یک سکه به من بده!

مبلغ درخواستی واسطه ها برای معرفی داوطلبان متفاوت و متغیر است. برخی افراد با افزودن ۳ تا ۵ مورد از افرادی که به دنبال همسر هستند بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار درآمد دارند. برخی نیز برای متکدیان ازدواج کیسه های گشاد می دوختند که فقط میلیون ها سکه و طلا در آن وجود داشت.

دختری که در دام یکی از واسطه های مالی افتاده بود در این باره بیشتر توضیح می دهد: «حدود یک سال پیش برای یافتن همسر مناسب به یکی از مجالس معارفه ازدواج رفتم. در ابتدا یک میلیون گرفتند و گفتند که چندین مورد را اضافه می کنند که برای یک سال مناسب باشد، اما بعد از چند ماه فقط ۳-۴ مورد اضافه کردند که هیچ کدام شرایط من را برآورده نکرد. آنها ۲ میلیون دیگر گرفتند تا کیس بهتری قرار دهند، اما یکی دو طرح دیگر را پیشنهاد دادند که من هم دوست نداشتم. وقتی مدیر گروه را به چالش کشیدم، گفت تو خیلی سخت گیر هستی. اگر یک دزد کامل و شیک می خواهید، باید سکه طلا بدهید. من هم گفتم با این شرط موافقت می کنم که بعد از عقد پول را بدهم اما نپذیرفت و گفت اول شهریه را می گیریم».

وی ادامه داد: بدیهی است که همه کارگران اینگونه نیستند، برخی اصلا پول نمی گیرند و این کار را برای خدا انجام می دهند، اما کسانی که حقوق می گیرند مردم را معطل می کنند تا پول بیشتری بگیرند.