بهترین بازیگر زن نقش دراکولا در سینما


به گزارش همشهری آنلاین به نقل از وب سایت، برام استوکر، شخصیت محبوب ادبی، با چشمانی گزنده، پوستی رنگ پریده و اشتهای سیری ناپذیر برای قتل، قدرت و خون، به قدیس فرهنگ عامه تبدیل شده است. فیلم ترسناک آلمانی Nosferatu محصول ۱۹۲۲ بینندگان را با اولین خون آشام ترسناک آشنا کرد و توانست در این راه به یک شاهکار سینمایی تبدیل شود.

برخی از مشهورترین بازیگران هالیوود، مانند گری اولدمن، کریستوفر لی و بلا لوگوسی، نقش دراکولا را ایفا کردند و همه آنها شخصیت های خود را به شیوه های شگفت انگیزی به تصویر کشیدند. نیکلاس کیج در فیلم Vampire’s Kiss نقش احمقی را بازی می کرد که فکر می کرد خون آشام است، اما همه خوشحال بودند که کیج در فیلم بعدی رنفیلد نقش دراکولا را بازی می کرد. به نظر می رسد که تماشاگران استوکر کافی ندارند، زیرا جانوران غول پیکر فیلم در طول دهه ها دائماً در حال تغییر بوده اند و هرگز تغییر نمی کنند.

در اینجا تعدادی از بهترین بازیگران برای ایفای نقش دراکولا، از سریال محبوب Penny Dreadful گرفته تا دراکولای برام استوکر فرانسیس فورد کاپولا، آورده شده است.

کریستین کامارگو (داستان عامه پسند)

مجموعه ترسناک Penny Dreadful ترکیبی هیجان‌انگیز از شخصیت‌های داستانی گوتیک (وحشتناک) قرن نوزدهمی را به نمایش می‌گذارد که نمادهای ادبی مانند دوریان گری، ویکتور فرانکنشتاین و کنت دراکولا را ترسیم می‌کند و منشأ شیطانی او را اعلام می‌کند.

کریستین کامارگو در این فیلم ترسناک دراکولا خون آشام معروف برام استوکر را به زیبایی به تصویر می کشد. فصل سوم و آخر سریال Penny Dreadful با امتیاز ۹۳% Rotten Tomatoes توسط شخصیت شرور خشمگین مورد انتقادات گسترده قرار گرفت.

ریچارد راکسبورگ (ون هلسینگ)

استیون سامرز در سال ۲۰۰۴ فیلم ترسناک Van Helsing را کارگردانی کرد که در آن هیو جکمن در نقش یک شکارچی غول پیکر افسانه ای بازی می کرد که به ترانسیلوانیا فرستاده شد تا کنت دراکولا را در حالی که شرور تلاش می کرد فرار کند، شکست دهد. فرانکشتاین ریچارد راکسبورگ ستاره دیو کنت ولادیسلاس دراکولا است، با توانایی تبدیل شدن به یک خفاش سرگرم کننده در حالی که از قدرت و مهارت استفاده می کند. ون هلسینگ ادای احترام به فیلم‌های ترسناک جهان در دهه‌های ۱۹۳۰ و ۴۰ است و با وجود انتقادات اندک، در گیشه موفق بود و به ۳۰۰ میلیون دلار رسید.

فرانک لانگلا (دراکولا)

پس از دریافت جایزه تونی برای بازی فوق‌العاده‌اش در نقش دراکولا در برادوی در سال ۱۹۷۷، فرانک لانگلا نقش خود را در یک فیلم اقتباسی در سال ۱۹۷۹ از سر گرفت. فیلمسازان بزرگ علاقه‌مند بودند جنبه‌های جدیدی از فیلم‌های محبوب را ببینند که هنوز نمایش داده نشده بود و یک بار گفتند: من به این نتیجه رسیدم که دراکولا مردی ملایم و دوست داشتنی است، نه سرد و بدون احساسات و انسانیت، نمی‌خواهم آنطور که اغلب نشان می‌دهد زیاده‌روی کند یا تسلط داشته باشد. می‌خواهم مردی را به تصویر بکشم که اگرچه بد، تنها است و می تواند عاشق باشد.”

دراکولا هم یک موفقیت در باکس آفیس و هم موفقیت تحسین شده منتقدان است و برنده جایزه زحل برای بهترین فیلم ترسناک شده است. این فیلم شخصیت نفرت انگیز دراکولا را به شخصیتی جذاب و تکان دهنده تبدیل کرده است.

بهترین بازیگر زن نقش دراکولا در سینما

لوک ایوانز (ناگفته دراکولا)

فیلم فانتزی تاریک Dracula Untold در سال ۲۰۱۴ با خلق داستانی جذاب از شخصیت دراکولا، داستان برام استوکر را تغییر داد. در این فیلم، لوک ایوانز نقش جنگجوی معروف و شاهزاده محترم ولاد را بازی می کند که داوطلبانه تصمیم گرفته است که به یک خون آشام تبدیل شود تا از خانواده و سرزمین خود در برابر نیروهای خارجی محافظت کند.

ایوانز دراکولا به عنوان یک قهرمان تحسین برانگیز به تصویر کشیده می شود که حاضر است فداکاری کند و کاملاً از جانور غول پیکری که در داستان استوکر به تصویر کشیده شده است فاصله بگیرد. منتقدان عملکرد او را تحسین کرده اند.

بهترین بازیگر زن نقش دراکولا در سینما

کلیس بنگ (دراکولا)

کمیک ترسناک BBC One دراکولا از سه قسمت ترسناک تشکیل شده است که داستان کنت معروف را روایت می کند. تاریخچه و ریشه این ویژگی به اروپای شرقی باز می گردد. کلیس بنگ به اندازه دراکولا وحشتناک است، طبیعت شخصیت های کثیف و شرور را کاملاً در بر می گیرد و کسانی را که به اندازه کافی خوش شانس نیستند که از مسیر او عبور کنند، نابود می کند.

دراکولا توسط منتقدان مورد توجه قرار گرفت و از BBC One و Netflix پخش شد و نامزد جوایز انتخاب تلویزیون شد.

بهترین بازیگر زن نقش دراکولا در سینما

مکس شرک (نوسفراتو)

اولین اقتباس تئاتری برام استوکر از دراکولا، فیلم ترسناک غیر آلمانی Nosferatu در سال ۱۹۲۲ بود که مکس شرک را به عنوان موجودی مستعد با پشت نشان می داد.

اگرچه نوسفراتو مهم‌ترین شاهکار سینمایی و یکی از بزرگترین فیلم‌های صامت تمام دوران به حساب می‌آید، نوسفراتو یک نوآوری غیرمجاز از طبقه استوکر بود که باعث شد وارثان استوکر این فیلمساز را برای اقتباس تبلیغ کنند و تقریباً تمام نسخه‌های فیلم سوزانده شد. با این حال، پس از چندین دهه، نوسفراتو دوباره پیدا شد. این پیروزی خاموش مخاطبان را در سراسر جهان با دراکولای هیجان انگیز آشنا کرد. تایم اوت به درستی این فیلم را «تولد سینمای ترسناک» نامید.

بهترین بازیگر زن نقش دراکولا در سینما

کریستوفر لی (فیلم ترسناک چکش)

کریستوفر لی کنت در هفت فیلم ترسناک چکش که با فیلم بریتانیایی دراکولا در سال ۱۹۵۸ شروع شد، دراکولا را با صندل‌ها و دندان‌های تیز بلند به تصویر کشید. مناسک شیطانی دراکولا در سال ۱۹۷۳.

استقبال لی از خون آشام معروف به او کمک کرد تا دراکولا را به عنوان یک شخصیت منطقی و شیطان به تصویر بکشد. کریستوفر فریلینگ نویسنده بریتانیایی می‌نویسد: «لی دراکولا را با شاخ و چشم‌های قرمز معرفی کرد. این بازیگر از کارگردانی و نقش آفرینی دراکولا در فیلم راضی نیست، اما بازی او همچنان یک نشانه قابل ستایش از ژانر وحشت است.

بهترین بازیگر زن نقش دراکولا در سینما

گری اولدمن (دراکولا برام استوکر)

کارگردان مشهور فرانسیس فورد کاپولا، زلزله گوتیک برام استوکر را در سال ۱۹۹۲ دراکولا با بازی بازیگران مشهور گری اولدمن، وینونا رایدر و آنتونی هاپکینز خلق کرد و کلاسیک استوکر را به شیوه ای بسیار واقعی بازسازی کرد. اولدمن نقش کنت دراکولای نفرت انگیز و ترسناک را بازی می کند که مصمم است عشق از دست رفته خود به مینا موری را بازیابد تا با نامزدهایش جاناتان هارکر و آبراهام ون هلسینگ مبارزه کند.

کاپولا جذب عناصر جنسی داستان خون آشام و استالکر شد و تصمیم گرفت ظاهر فیلم را با یک فانتزی عاشقانه ترکیب کند. این بازیگر بزرگ کاملاً روی صحنه، لباس و تصویر متمرکز بود تا این جنبه از دراکولا را زنده کند. اولدمن یک بار گفت که باید هیولای غول پیکر معروف را در یک فیلم به تصویر بکشد زیرا می خواست این جمله معروف را نقل کند: “من برای دیدن تو از اقیانوس عبور کردم.”

بهترین بازیگر زن نقش دراکولا در سینما

بلا لوگوسی (دراکولا)

بلا لوگوسی معروف، کنت دراکولا را زمانی که دراکولا ردای سیاه و دیوارها را در ترسناک کلاسیک ماوراء الطبیعه دراکولا در سال ۱۹۳۱ پوشید، به کنت دراکولا معروف کرد، موجودی تشنه به خون که به دنبال افراد جدیدی برای ایجاد وحشت و به دست آوردن غذا بود. او به انگلستان رفت. لوگوسی اولین کسی بود که این شخصیت را در اقتباسی از داستان برادوی به تصویر کشید، و اگرچه موفق بود، اما اولین انتخاب برای یک اقتباس در مقیاس بزرگ نبود.

این بازیگر به شدت تحت تاثیر این نقش قرار گرفته است و هفته ای ۵۰۰ دلار دستمزد می گیرد تا عناوین اصلی فیلم های محبوب را به نمایش بگذارد.

بازی های وحشتناک و زشت لوگوسی موقعیت او را به عنوان یک بازیگر ترسناک مستحکم کرد. اگرچه دراکولا به بازیگر کمک کرد تا شناخته شود، اما او در تکرار نقش مردد بود، یک بار گفت: “نه! نه، مهم نیست به چه قیمتی، وقتی این نقش تمام شد، امیدوارم نامش را نشنوم. دراکولا دوباره. نمی توانم. تحمل کن… من نمی گذارم کنترلم کند».

بهترین بازیگر زن نقش دراکولا در سینما

مترجم: هانیه گرگچیان