بناهای تاریخی لنجان نیاز به مرمت فوری دارند – کمپ خبر خوش


ایسنا/اصفهان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان لنجان گفت: ۶۰۰ ویلا در باغ بهادران داریم که این ویلاها پذیرای بیشتر گردشگران هستند، زمین بدون مجوز به همین دلیل آمار دقیقی از تعداد گردشگران نداریم. .

احمد فتحی در گفت وگو با ایسنا درباره وضعیت آثار تاریخی و گردشگری شهرستان لنجان. وی بیان کرد: آثار تاریخی زیادی در لنجان یافت شده است که ۱۱ مورد آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است که بخشی از این آثار تاریخی در طرح تکریم شهرها و روستاهای لنجان ارائه شد. برج کبوتر قلعه ترک، برج کبوترخانه برجی ریز باغ، پل کله، مسجد ناروندی، حمام دوگانه زرین شهر، حمام ساحل، مسجد جامع زرین شهر، کتیبه گردانه رخ و برج چهار باغ بهادران از آثار تاریخی شهرستان لنجان هستند.

او اضافه کرد: تقریباً همه این آثار نیاز به مرمت فوری دارند و اگر بخواهیم همه این آثار را مرمت کنیم به حدود ۱۰ میلیارد تومان نیاز داریم. به عنوان مثال حمام های دوقلو در زرین شهر به تنهایی ۴ میلیارد تومان وام نیاز دارد. این آثار تاریخی مربوط به دوره صفویه و پس از سلسله صفویه است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان لنجان گفت: کاخ چهاربرج بیشتر گردشگران را به خود جذب می کند. مسجد جامع زرین شهر و پل کله نیز گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

فتحی با اشاره به زیرساخت های گردشگری شهرستان لنجان گفت: بسیاری از هتل ها غیرقانونی فعالیت می کنند، به این معنا که مجوز ندارند و به دلیل علاقه مندی به این مشکل، برای فرار از پرداخت مالیات، غیرقانونی فعالیت می کنند، اما هتل ها طبق قانون این معافیت را دارند. ۶۰۰ ویلا در باغ بهادران داریم که پذیرای گردشگران بدون مجوز هستند. فقط هتل آپارتمان نگین، هتل و میدان بومگرد دارای مجوز از اداره میراث فرهنگی می باشد.

او ادامه داد: گردشگران و مسافران لنجان اغلب اقامت در این ۶۰۰ ویلا را ترجیح می دهند و سعی کردیم این ویلاها را در قالب هتل ساماندهی کنیم. مالک این ویلاها بخش خصوصی است و به طور کلی مسکن در شهر لنجان خوب است اما باید از آن بهتر نگهداری شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لنجان گفت: الان گردشگر داریم اما آمار رسمی از تعداد آنها نداریم چون این گردشگران در اماکن رسمی نمی مانند. و تقریباً به یک شهر مصرف کننده تبدیل شدیم. این گردشگران در ویلاهای بدون مجوز زندگی می کنند، بنابراین تعداد آنها قابل شمارش نیست.

فتحی در گفتن این مطلب ۵۰۰ صنعتگر با پروانه تولید داریموی گفت: شش کارگاه صنایع دستی داریم که این هنرمندان در زمینه میناکاری، نقاشی، تکمیلی گلدوزی و… فعالیت می کنند و تعداد رشته ها به ۵۰ رشته می رسد. برخی از این هنرمندان صندوق هنرمند را تضمین می کنند اما از ۷ سال پیش هیچکس نمی تواند به این صندوق دسترسی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: جاذبه های طبیعی زیادی در شهرستان لنجان وجود دارد. یکی از جاذبه های طبیعی این شهر وجود درختان کهنسال است. آبشار چرمهین، کوه‌ها و رودخانه‌های زیبا از جمله جاذبه‌های طبیعی لنجان است که سالانه گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لنجان با بیان اینکه ۹ شهر و ۴۵ روستا داریم، گفت: معتقدم از ظرفیت های گردشگری به درستی استفاده نمی شود، زمین در لنجان و زیرساخت های گردشگری همچنان کم است. و می تواند کمک زیادی به طرح جامع گردشگری استان اصفهان کند.

انتهای پیام