بررسی ژنتیکی به موش ها کمک می کند تا از سرطان و چاقی جلوگیری کنند


توسط رندی دوتینگا
خبرنگار HealthDay

سه‌شنبه، ۶ مارس (اخبار هلث دی) – تحقیقات جدید با نشان دادن اینکه موش‌های اصلاح‌شده ژنتیکی عمر طولانی‌تری، لاغرتر و تقریباً بدون سرطان دارند، بینش بالقوه‌ای را در مورد ارتباط بین سرطان، چاقی و طول عمر در انسان ارائه می‌دهد.

تفاوت‌های زیادی بین موش و انسان وجود دارد، به خصوص در مورد نوع چربی که ظاهراً تحت تأثیر تغییرات ژنتیکی قرار گرفته است، بنابراین هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا این تحقیقات می‌تواند منجر به مزایایی در انسان شود وجود ندارد. حتی اگر داروهای مبتنی بر تحقیقات ساخته شده باشند، هیچ کس نمی داند که چه عوارض جانبی در افراد ممکن است یا هزینه نهایی آنها باشد.

مانوئل سرانو، رهبر ارشد گروه در مرکز ملی تحقیقات سرطان اسپانیا در مادرید و یکی از نویسندگان مطالعه‌ای که در این مقاله منتشر شد، گفت: با این حال، یک داروی بالقوه می‌تواند دو فایده داشته باشد: محافظت بیشتر در برابر سرطان و محافظت از ما در برابر پرخوری. شماره اسفند ماه متابولیسم سلولی.

موضوع ژنی به نام Pten است که قدرت مبارزه با سرطان بدن را افزایش می دهد. جهش در ژن می تواند به ایجاد سرطان کمک کند.

محققان موش ها را مهندسی ژنتیکی کردند تا نسخه های بیشتری از این ژن داشته باشند. سرانو گفت موش ها از عوارض جانبی رنج نبردند و توانستند ۱۵ درصد بیشتر از موش های دیگر عمر کنند و کمتر از سرطان رنج ببرند.

او اذعان کرد، با این حال، کشف علت مرگ یک موش می تواند یک چالش باشد.

موش‌هایی که از رژیم غذایی پرچرب استفاده می‌کردند، لاغرتر بودند، که نشان می‌دهد این تغییر ژنتیکی بر توانایی آن‌ها در افزایش وزن تأثیر می‌گذارد، حتی زمانی که به طور معمول در حال جمع‌آوری اونس اضافی هستند.

سرانو گفت که به نظر می رسد کلید تاثیر این تغییر روی چیزی است که به عنوان چربی قهوه ای شناخته می شود.

هم موش ها و هم انسان ها چربی قهوه ای دارند، اما این چربی در موش ها بهتر قابل درک است. سرانو گفت: در موش‌ها، به نظر می‌رسد که «چربی سفید» معمولی را می‌سوزاند و زمانی که هوا سرد است یا زمانی که موش‌ها بیش از حد غذا می‌خورند فعال می‌شود.

سرانو توضیح داد: چربی قهوه ای در موش ها بسیار فراوان و فعال است، اما در انسان کمیاب است. در حال حاضر، مشخص نیست که آیا هل دادن چربی قهوه ای در انسان تأثیر قابل توجهی در چربی سوزی خواهد داشت یا خیر.

سرانو گفت در حال حاضر داروهایی در حال توسعه هستند که در تلاش برای مبارزه با سرطان، ژن را به هم می زنند.

دکتر. Aaron Cypess، استادیار دانشکده پزشکی هاروارد که در مورد چاقی مطالعه می کند، گفت که به نظر می رسد این تحقیق معتبر و مفید باشد.

او گفت: «میان ژن‌های سرکوب‌کننده تومور که از رشد سرطان‌ها جلوگیری می‌کنند و مصرف انرژی – مصرف کالری، ارتباطی وجود دارد.» “ما می دانیم که چاقی می تواند منجر به سرطان در انسان شود. این باعث می شود پیکان به سمت دیگری برود. آنچه می گوید این است که هیچ سرطانی منجر به چاقی نمی شود.”

با این حال، یک هشدار بزرگ وجود دارد. Cypess گفت: در حالی که موش یک مدل بسیار مفید برای درک انسان است، تفاوت‌های زیادی بین موش‌ها و انسان‌ها وجود دارد. از نظر عملی، فقط به این دلیل که چیزی در مدل موش اتفاق می افتد به این معنی نیست که در یک انسان نیز اتفاق می افتد. ما بسیار متفاوت هستیم.

در یک مطالعه مرتبط در ژورنال، محققان دانشگاه کالیفرنیا، ایروین، دریافتند که جلوگیری از تولید ترکیبی شبیه ماری جوانا در مغز، متابولیسم چربی قهوه‌ای موش را افزایش می‌دهد. این موش‌ها می‌توانستند بیشتر بخورند و کمتر از موش‌های معمولی حرکت کنند، بدون اینکه وزن اضافه کنند یا علائمی که می‌تواند خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی را افزایش دهد، ایجاد کند.

اخبار پزشکیکپی رایت © ۲۰۱۲ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.
نمایش اسلاید


چگونه بدون رژیم لاغر شویم: ۲۴ واقعیت سریع
به نمایش اسلاید مراجعه کنید

منابع

منابع: مانوئل سرانو، دکترا، رهبر ارشد گروه، مرکز ملی تحقیقات سرطان اسپانیا، مادرید، اسپانیا. Aaron M. Cypess، MD، Ph.D.، استادیار دانشکده پزشکی هاروارد، بوستون. مارس ۲۰۱۲، متابولیسم سلولی


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/