برای حفظ سلامت قلب از این غذاها غافل نشویدبرخلاف تصور رایج، خوردن غذای سالم بسیار آسان است، باید دو قانون اصلی را رعایت کنید: غذای خود را بپزید و از غذاهای فرآوری نشده استفاده کنید. در ادامه لیستی برای حفظ سلامت قلب در طول روز به شما پیشنهاد می کنیم.

صبحانه: غلات کامل و میوه

برای صبحانه، بلغور جو دوسر سبوس دار با میوه و البته بدون شکر، چند آجیل، دانه های قهوه و ۸۰ درصد شکلات تلخ انتخاب های خوبی هستند. بلغور جو دوسر حاوی بتا گلوکان است. فیبر ویژه ای که کلسترول و قند خون را کاهش می دهد.

علاوه بر این، با این صبحانه آنتی اکسیدان ها، یعنی «جاذب های رادیکال های آزاد» را در اختیار بدن خود قرار می دهید که خطر ابتلا به تصلب شرایین را کاهش می دهد. همه انواع آجیل حاوی فیبر، چربی های سالم و فیتوکمیکال هایی هستند که از سلامت قلب حمایت می کنند.

ناهار: سالاد و ماهی

می توانید غذای خود را با سالاد شروع کنید. سالادها بسیار سیر کننده هستند و می توانید با وعده های غذایی بزرگتر از آن لذت ببرید.

البته می توان سالاد را به عنوان غذای اصلی انتخاب کرد. انواع کاهو، خیار، گوجه فرنگی تازه، پیازهای کوچک و اغلب میوه هایی مانند گلابی یا سیب، همراه با پروتئین های گیاهی سالم مانند لوبیا و همچنین تکه های آب پرتقال، توفو یا کدو تنبل بو داده. ایده خوبی برای سالاد

شام: فلفل قرمز، لوبیا، برنج سبوس دار

حبوبات به ویژه لوبیا و لوبیا سیاه و همچنین سایر پروتئین های گیاهی می توانند به عنوان منبع فیبر و پروتئین برای شام استفاده شوند. برنج سبوس دار نیز انتخاب خوبی است. برخلاف برنج فرآوری شده، این نوع برنج اثرات خوبی بر قلب ما دارد. برنج سفید قند خون را سریعتر از محلول قند خالص افزایش می دهد! اما سطح بالای فیبر موجود در برنج سبوس دار می تواند به کاهش کلسترول کمک کند.

کلسترول یکی از بزرگترین تهدیدها برای سلامت قلب است، زیرا هر چه بیشتر باشد، احتمال بروز مشکلاتی مانند تصلب شرایین و سکته مغزی بیشتر می شود. علاوه بر این، سیر و فلفل قرمز دارای اثرات ضد التهابی هستند. بنابراین از ما در برابر تصلب شرایین محافظت می کنند. خوردن یک تکه شکلات تلخ همراه با شام بسیار مفید است. این شکلات حاوی پلی فنول های مفید بسیاری است.

منبع: سلامت نیوز