ببینید | فاگان در افغانستان; یک بمب گذار این بار خودکشی کرد!به گزارش همشهری آنلاین؛ این زمین لرزه در ۴۴ کیلومتری شهر خوست در استان پکتیکا در شرق افغانستان در مرز پاکستان بود. در یک منطقه دشوار. این زمین لرزه در شعاع ۵۰۰ کیلومتری احساس شد و حدود ۱۲۰ میلیون نفر را در افغانستان، پاکستان و هند تحت تاثیر قرار داد.

افغانستان کشوری کوهستانی و زلزله خیز است و مرگبارترین زمین لرزه در منطقه کوهستانی هندوکش در مرز پاکستان رخ داده است. زمین لرزه ۶.۱ ریشتری صبح چهارشنبه قوی ترین زمین لرزه ۳۰ سال اخیر در افغانستان نبود، اما با بیش از ۱۵۰۰ کشته، مرگبارترین زلزله بود.

در سال ۲۰۱۵، یک زمین لرزه ۷.۵ ریشتری، یکی از قوی ترین زلزله های تاریخ افغانستان، تنها ۳۹۹ نفر را در افغانستان، پاکستان و هند کشت.

ولایت پکتیکا حدود ۷۷۵۰۰۰ نفر جمعیت دارد. در هر ساختمان خشتی و سنگی حداقل هفت نفر زندگی می کنند و تخمین زده می شود که برای کمک به آسیب دیدگان زلزله خوست حداقل ۱۵ میلیون دالر نیاز است.

ایران اولین کشوری بود که در کمتر از ۲۴ ساعت به آسیب دیدگان کمک کرد و اولین آمبولانس هلال احمر با دو فروند هواپیمای نظامی C-130 وارد فرودگاه خوست شد. این دو هواپیما حاوی ۸۰۰ بشقاب قالین و ۴۰۰ چادر امدادی بودند و همزمان یک تحویل دیگر شامل ۶۰۰ چادر اضطراری، ۱۲۰۰ تخته و ۱۰۰۰ بسته معیشتی برای افغانستان روی زمین گذاشته شد.

جامعه جهانی بلافاصله پس از ۲۰ سال اشغال افغانستان، افغانستان را ترک کرد. لرزش زمین و صدای مرگ شاید یادآور زندگی در این زمین باشد، جایی که جنگ همچنان ادامه دارد!