با نگاهی به صنایع دستی استان امکان بهره برداری را افزایش می دهد


ایسنا/ خراسان رضوی معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی بیان کرد: باید بدانیم که هر کار دستی در استان باید به خلاقیت و تفکر نگاه شود، ظرفیت استفاده و نتیجه را افزایش می دهد، البته به یک برنامه خوب نیاز دارد

رضا ابراهیم نیا در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به فعالیت های یک سال گذشته در حوزه ترویج صنایع دستی در استان اظهار کرد: برگزاری نشست ها و همایش های ویژه تولیدکنندگان و هنرمندان در حوزه فروش و برندسازی و هماهنگی با تولیدکنندگان برای طراحی و تولید محصولات و کالاها از این.

وی همچنین افزود: در این سخنرانی کوتاه، هنرمندان این رشته در جریان محصولاتی قرار گرفتند که با ذائقه بازار مناسب هستند و اینکه چگونه به تولید کارهای کاربردی بیشتر و در نتیجه فروش بیشتر بپردازند.

ابراهیم نیا ادامه داد: همچنین کارگاهی نیز به تولید و بسته بندی سوغات در زمینه نقاشی و میناکاری روی چوب اختصاص داشت. محصول ساخته شده از مینا روی چوب که ابداع جدیدی از یکی از هنرمندان استان است برای بسته بندی سوغاتی استفاده می شود. این ایده همچنین به عنوان یک صنعت فرهنگ سازی در پارک علم و فناوری ثبت شده است که در ابتدا برای ساخت تابلوها استفاده می شد و به مرور زمان این ایده کاربردی تر شد.

وی بیان کرد: برای اولین بار در استان از هنر برای ساخت یادبود استفاده می شد. از جعبه های چوبی میناکاری شده برای نگهداری هدایا و سوغاتی های فاخر استان از جمله زعفران، صنایع دستی، نگین و زیور آلات استفاده می شود. تعامل و همکاری با آستان قدس رضوی در زمینه سوغات و صنایع دستی از دیگر اقداماتی است که بسیار در دستور کار قرار گرفته است.

ابراهیم نیا تصریح کرد: آستان قدس رضوی یکی از مشتریان اصلی کارگاه چوبی است که با استفاده از این جعبه ها بسته های فرهنگی یا سوغات خاصی را جمع آوری می کند تا محصولات در بسته بندی خاص مشتری شوند. علاوه بر این مواردی مانند انگشتر یا جواهرات ساخته شده از سنگ های قیمتی مانند فیروزه نیز در این ایده جدید پیچیده شده است.

یکی از ایرادات صنایع دستی در استان بسته بندی است

وی با تاکید بر اینکه بسته بندی یکی از کاستی های صنایع دستی است، گفت: بسیاری از آثار هنری در ارائه محصولات ضعیف هستند و ارائه آن ها آن طور که باید نیست و به دلیل کم کاری در این زمینه است.

ابراهیم نیا افزود: با توجه به اینکه صنایع دستی هنرهای مختلفی با متریال و اندازه های مختلف است، نمی توان از یک روش بسته بندی برای همه نوع استفاده کرد و متاسفانه در مورد بسته بندی این محصولات زیاد بحث نمی شود.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی درباره استفاده از میناکاری روی چوب برای بسته بندی سوغات و صنایع دستی، افزود: این کار به هنرمندان و دیگر صنعتگران نگاهی نو می بخشد تا بتوانند به جایی که هستند برگردند می توانند با استفاده از بسته بندی های مناسب، زیبا و با ارزش هنر خود را به نمایش بگذارند و برای افزایش فروش محصول به شیوه ای شیک معرفی و ارائه کنند.

وی بیان کرد: باید گفت به هر صنعت از استان باید با خلاقیت و تخیل نگاه کرد، کارایی و بهره وری افزایش می یابد که این امر نیازمند برنامه ریزی مناسب است.

ابراهیم نیا در خصوص فروش صنایع دستی و سوغات نیز گفت: در گذشته تحقیقات و بررسی های زیادی در زمینه صنایع دستی انجام شده اما نتیجه مطلوب حاصل نشده است.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل اختلاف سلیقه، سطح درآمد و علایق فردی نمی توان برای همه یک نسخه تجویز کرد و برای همگان یک بسته سوغات به مناسبت بزرگداشت خراسان رضوی عرضه کرد، اما بسته تا کنون تهیه شده تا همه بتوانند بر اساس آن خرید کنند. نیازهای آنها شرایط خاص

انتهای پیام