بایدن بسته جدید تسلیحاتی یک میلیارد دلاری برای اوکراین را اعلام کردبایدن در گفتگوی تلفنی با ولودیمیر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین، بسته جدید تسلیحات را اعلام کرد.

بایدن همچنین از یک بسته ۲۲۵ میلیون دلاری کمک های بشردوستانه برای کمک به مردم اوکراین، از جمله تامین آب آشامیدنی تمیز، تجهیزات ضروری پزشکی و بهداشتی، غذا، چادر و پول برای خانواده ها برای خرید کالاهای ضروری خبر داد.

به گفته پنتاگون، آخرین بسته تسلیحاتی برای اوکراین شامل ۱۸ سلاح هویتزر، ۳۶۰۰۰ موشک، دو سامانه دفاع موشکی ساحلی هارپون، موشک های توپخانه، رادیوهای امن، تجهیزات دید در شب، هزاران سلاح و بودجه برای آموزش نظامی است.

واسیلی نبوکدنزار، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه غرب را به «در حال جنگ با روسیه» متهم کرد و به خبرنگاران گفت: «می‌خواهم به کشورهای غربی بگویم که به اوکراین سلاح می‌رسانند، خون غیرنظامیان بر دوش شماست. “

اوکراین بار دیگر خواسته خود را از ایالات متحده و کشورهای غربی برای تسریع تحویل تسلیحات در مواجهه با فشار فزاینده ارتش روسیه در شرق منطقه دونباس تکرار کرده است.

در ماه مه، دولت بایدن پس از دریافت تضمین‌هایی از کی‌یف مبنی بر عدم استفاده از آن برای حمله به اهدافی که در داخل آن قرار دارند، اعلام کرد که قصد دارد «سیستم تسلیحاتی قدرتمند HIMARS M-142» را در اختیار اوکراین قرار دهد.

همچنین این اولین باری است که ایالات متحده به اوکراین موشک های ضد هارپون می دهد. سیستم هارپون ساخت بوئینگ برای هر موشک ۱.۵ میلیون دلار هزینه دارد.