رفتن به نوشته‌ها

باکتری معده یا هلیکوباکتر پیلوری و درمان غذایی


برخی از مواد مغذی که به درمان عفونت H.pylori کمک می کنند:
مطالعات زیادی در مورد درمان های طبیعی هلیکوباکتر پیلوری انجام شده است. اکثر درمانها تعداد باکتریهای معده را کاهش می دهند اما قادر به حذف آنها نیستند. قبل از شروع رژیم درمانی طبیعی حتماً با پزشک خود مشورت کنید زیرا درمان توصیه شده برای هلیکوباکتر پیلوری به هیچ وجه نباید جایگزین داروهای طبیعی شود. با تأیید پزشک ، می توانید از داروهای طبیعی به عنوان درمان کمکی استفاده کنید ، که ممکن است اثرات داروهای رایج را افزایش دهد.

پروبیوتیک ها
پروبیوتیک ها به حفظ تعادل بین باکتری های خوب و بد روده کمک می کنند. طبق مطالعه ای در سال 2012 ، مصرف پروبیوتیک ها قبل یا بعد از درمان استاندارد هلیکوباکتر پیلوری ممکن است ریشه کنی را بهبود بخشد. آنتی بیوتیک ها باکتری های خوب و بد معده را از بین می برند. پروبیوتیک ها به تجدید باکتری های مفید کمک می کنند. همچنین ممکن است خطر رشد بیش از حد مخمر را کاهش دهد. محققان شواهدی پیدا کردند که نشان می دهد لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس بهترین نتایج را دارد.

چای سبز
چای سبز ممکن است به کشتن و کاهش رشد هلیکوباکتر پیلوری کمک کند. مصرف چای سبز قبل از عفونت از ورم معده جلوگیری می کند و مصرف آن در زمان عفونت از شدت گاستریت می کاهد.

عسل
هیچ تحقیقی نشان نداده است که عسل می تواند باکتری ها را به تنهایی از بین ببرد. محققان پیشنهاد می کنند که استفاده از عسل در کنار درمان های استاندارد ممکن است زمان درمان را کوتاه کند.

روغن زیتون
روغن زیتون همچنین ممکن است باکتری های H.pylori را درمان کند. مطالعه ای در سال 2007 نشان داد که روغن زیتون دارای خواص ضد باکتریایی قوی در برابر هشت سویه H.pylori است.

ریشه شیرین بیان
ریشه شیرین بیان یک درمان طبیعی رایج برای زخم معده است. همچنین ممکن است با H.pylori مبارزه کند. بر اساس مطالعه ای در سال 2009 ، ریشه شیرین بیان مستقیماً باکتری ها را از بین نمی برد ، اگرچه می تواند از چسبیدن آنها به دیواره سلولی معده جلوگیری کند.

جوانه کلم بروکلی
ترکیب موجود در جوانه های کلم بروکلی به نام سولفورافان ممکن است در برابر H. pylori موثر باشد. این مکمل غذایی می تواند ورم معده را کاهش دهد. همچنین ممکن است چسبندگی باکتری ها و اثرات آن را کاهش دهد.

نور درمانی
هلیکوباکتر پیلوری به نور حساس است. در فتوتراپی ، از اشعه ماوراء بنفش برای از بین بردن باکتری H.pylori در معده استفاده می شود. محققان معتقدند نور درمانی مورد استفاده در معده بی خطر است. این روش معمولاً می تواند مورد استفاده قرار گیرد هنگامی که آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهند.

خلاصه
بسیاری از مردم در طول زندگی خود از باکتری رنج می برند و هیچ علامتی را تجربه نمی کنند. این باکتری ها در صورت ایجاد گاستریت مزمن و در صورت عدم درمان عوارض جدی ایجاد می کنند که می تواند شامل زخم های خونریزی دهنده و سرطان معده باشد. هلیکوباکتر پیلوری یک عامل خطر اصلی برای برخی از سرطان های معده است. بر اساس داده های CDC 1998 ، میزان ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری با آنتی بیوتیک ها 61 تا 94 است. وقتی آنتی بیوتیک ها با آنتی اسیدها ترکیب شوند ، اثر بخشی افزایش می یابد. افزودن داروهای طبیعی به دارو ممکن است در تسریع روند بهبود موثر باشد.
پزشکان به ندرت آزمایش هلیکوباکتر پیلوری را سفارش می دهند مگر اینکه علائم واضح باشد. در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش H.pylori ، درمان را در اسرع وقت آغاز کنید. داروهای طبیعی هیچ آسیبی نمی رسانند اما ثابت نشده است که می توانند عفونت را درمان کنند. از آن به جای درمانهای معمول خود بدون نظارت پزشک استفاده نکنید.

نحوه جلوگیری از عفونت در آینده

علت دقیق عفونت H.pylori هنوز مشخص نیست و هیچ توصیه رسمی برای پیشگیری از آن وجود ندارد. به طور کلی ، شما باید با شستن مرتب دستها و آماده سازی و پخت دقیق غذا ، بهداشت را رعایت کنید. در صورت ابتلا به هلیکوباکتر پیلوری ، دوره درمان را تکمیل کنید تا احتمال عود کاهش یابد.

مجدا رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک لاغری و زیبایی آرمونی

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *