باستان شناس کوچک در موزه هنرهای ملی اصفهان – پایگاه خبری خبر خواب – خبر خواب


ایسنا/اصفهان کارگاه «باستان شناسان کوچک» همزمان با روز جهانی کودک با هدف آموزش و آگاه سازی کودکان ۷ تا ۱۲ ساله و کودکان و آشنایی با مسائل فرهنگی و اهمیت حفظ و نگهداری تاریخ برگزار می شود. بنای تاریخی، روند باستان شناسی، مرمت و ارائه در موزه را به صورت نظری مطالعه خواهد کرد.

احسان بختیاری، رئیس موزه هنرهای ملی اصفهان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، ضمن اشاره به رویه هایی که از ابتدای کار تاکنون در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: آموزش علاوه بر فرهنگ و جامعه بر مبنای توجه است. تعریف شورای جهانی موزه ها (ایکوم) که طبق تعریف این سازمان موزه می تواند مرکز آموزش باشد.

وی ادامه داد: در این راستا سعی کرده ایم این تعامل را با همه اقشار جامعه یعنی نه قشر خاصی از تجار و تاجر گرفته تا هنرمندان، دانشجویان، مردم عادی، کارگران و هرکسی برقرار کنیم. در این منطقه، برای برداشتن و آوردن چیزی برای شما، مخاطبان ما در موزه ملی هنر اصفهان هستند. از ابتدای راه اندازی این موزه سعی کرده ایم برنامه، رویدادها و فعالیت هایی متناسب با تاریخ و ساعت تقویم ملی و همچنین تقویم موزه ای که ایجاد کرده ایم داشته باشیم. بیماری کرونا، سعی کردیم مخاطبان هدف خود را از دانشجویان و دانشجویان شناسایی کنیم و بتوانیم با آنها ارتباط برقرار کنیم.

بختیاری افزود: نهم آبان ماه مصادف با ۲۹ آبان روز جهانی کودک است و به همین مناسبت برنامه ریزی های لازم برای برگزاری کارگاه «باستان شناسان کوچک» در موزه ملی اصفهان انجام شد. این کارگاه از ۴ کارگاه مختلف تشکیل شده است و هدف ما از انجام کارگاه باستان شناسی کوچک، داشتن یک برنامه آموزشی برای دانش آموزان و کودکان بین ۷ تا ۱۲ سال است. روند کار به این صورت است که وقتی بچه های این گروه سنی وارد موزه هنرهای ملی اصفهان می شوند در ۴ مرحله دسته بندی می شوند و مسیری را از زمان پیدا شدن آثار تاریخی تا زمان نمایش در موزه طی می کنند.

وی با بیان اینکه در هر مرحله کارشناسان موزه ملی هنر اصفهان در زمینه های تاریخی، باستان شناسی، مرمت و موزه داری آموزش های لازم را به کودکان ارائه می کنند، گفت: در گام اول که بچه ها می رسند، آنجا وجود دارد. کارگاهی تئوری برای این دوستداران خواهد بود و کارشناسان موزه اطلاعاتی در مورد نور – اهمیت تاریخ، مسائل فرهنگی و دلایل حفظ آثار تاریخی و وظیفه بشریت در قبال میراث تاریخی به آنها می دهند. مرحله دوم کارگاه باستان شناسی است که در سه نقطه برنامه ریزی شده موزه برگزار می شود. در این فرآیند چندین یادگار عمدتاً خشت به صورت نمادین در زمین قرار می گیرد که در عین حال متخصصان این حوزه آموزش های لازم را به کودکان ارائه می دهند و کودکان این آثار را از روی زمین پاک می کنند. و آنها را برای مرحله بعدی کدنویسی کنید.

مدیر موزه ملی هنرهای معاصر اضافه کرد: فاز سوم کارگاه مرمت و باستان شناسی است که کارشناسان این اداره کل را در خود جای داده و در این مرحله آثاری که بچه ها رد کرده اند منتقل می شود. زمین به قسمت دیگری از موزه به نام دپارتمان مرمت و باستان شناسی و مرمت و بررسی و تاریخ گذاری انجام می شود، کار تایید می شود و این روند را به صورت نظری و عملی می دانند.

وی با تاکید بر اینکه آموزش در تمام مراحل کارگاه «باستان شناسان کوچک» بر اساس ادبیات موجود در اختیار کودکان ۷ تا ۱۲ سال است، گفت: در مرحله چهارم، موزه کودک هنگام ورود به ساختمان به توضیحات گوش فرا می دهد. کارشناسان علاوه بر بازدید از موزه هنرهای ملی اصفهان، آثار واقعی را در نمایشگاه موزه می بینند و برای بچه ها توضیح داده می شود که روند تبدیل شدن یک شی به موزه هم اکنون در مرحله کارگاهی است.

بختیاری افزود: کارگاه «باستان شناسان کوچک» برای کودکان ۷ تا ۱۲ سال در نظر گرفته شده بود که در ابتدا مقرر شد این کارگاه به مدت یک روز برگزار شود، اما به دلیل استقبال، این کارگاه به ساعت ۶ تمدید شد. از این رو این کارگاه از امروز ۸ آبان ماه با روز جهانی کودک آغاز شده و به مدت ۶ روز به جز روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۳ در موزه ملی هنرهای معاصر ادامه خواهد داشت. هنر اصفهان واقع در خیابان عباس آباد. در هر کارگاه ۳۵ نفر حضور خواهند داشت.

انتهای پیام