این مقایسه چقدر به دستمزد کارگران و بازنشستگان اضافه می کند؟ | افزایش حقوق سرسام آور استبه گزارش همشهری آنلاین، سه شنبه هفته گذشته (۲۱ مهرماه) علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت در صفحه شخصی خود در توییتر از ارائه لایحه اصلاح حقوق کارکنان و بازنشستگان لشکری ​​و سربازان خبر داد. شورای اسلامی با دو فوریت. روز یکشنبه به طور علنی در مجلس تصویب شد.

بر اساس ماده واحده قانون تساوی حقوق کارکنان و مستمری های کشوری و لشکری ​​«۳۰۰۰ امتیاز برای کارگران مشمول قانون خدمات کشوری و معادل امتیاز مذکور برای کارکنان مشمول قانون نظام پرداخت کارمندان عمومی (مصوب ۱۳۷۰) و سایر مشمولین موضوع ۱) ماده (الف) تبصره (۱۲) در ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور (به استثنای مشمولین قانون کار) و (۲۱۰) نکته. برای معلمان و قضات تحت عنوان تناسب حقوق به صورت ثابت در تصمیم گیری کار و قرارداد مبلغ ناشی از اجرای این افزایش منوط به کاهش مستمری می باشد.

طبق بند ۲ بند واحد، حقوق مشمولین بند (۲) بند (الف) تبصره (۱۲) بند واحد قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور اعم از مستمری بگیران، ایثارگران. و مصرف کنندگان در صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری ​​و سایر صندوق های بازنشستگی مرتبط با دستگاه اجرایی مبلغ ۹ میلیون (۹۰۰۰۰۰۰) افزایش می یابد. افرادی که در پایان نیمه دوم سال ۱۴۰۱ بازنشسته می شوند چنانچه در احتساب مستمری آنان افزایش ریالی موضوع بند (۱) این قانون کمتر از ۹۰۰۰/۰۰۰ ریال باشد تعدیل متناسبی خواهند داشت. تا سقف اعلام شده

به همین دلیل دولت به جای تعیین نرخ ثابت با توجه به حقوق کارمندان خود، نرخ استاندارد ریالی (۳۰۰۰ امتیاز) را در نظر گرفته است.

البته این ضریب پایه ریالی تاثیری در افزایش حقوق نخواهد داشت و فقط به درآمد کارکنان دولت اضافه و محاسبه و تعیین می شود.

به گفته بابک عقی، معاون برنامه و بودجه، بازنشستگان نیز با اختلاف اندکی معادل ریالی دریافت خواهند کرد و این امر باعث ایجاد اختلاف فاحش بین دستمزد کارگران و کارمندان می شود.

به گفته معاون برنامه و بودجه، با توجه به اینکه کاهش درآمد دولت معمولاً در نیمه اول سال اتفاق می افتد، برای نیمه دوم سال پیشنهاد می شود، این صورت حساب وجوه و درآمد عمومی است. تعهدات و تعهدات دولت در بودجه ۱۴۰۱ انجام شده و در حال انجام است.

عقحی گفت: بر این اساس تجهیزات زیر ۳۵ درصد فوق العاده ویژه کارگران در صورت وجود منبع درآمد تا ۳۵ درصد افزایش می یابد. علاوه بر این، دستمزد برابر شامل بازنشستگان کمیته اورژانس و رفاه نیز می شود. همچنین در اجرای قانون رفاه ساکنان و خانواده ها به فرزندان کارگران و مستمری بگیران انفرادی پول تعلق می گیرد.

بر اساس اعلام سازمان برنامه و بودجه، بر این اساس افزایش حقوق به تدریج پیش می رود. به‌گونه‌ای که دستمزد افراد پایین‌تر را افزایش می‌دهد، راهی که منجر به پرداخت عادلانه‌تر کارگران می‌شود.