این غذای خوشمزه شما را افسرده و عصبانی می کندبه گزارش همشهری آنلاین، محققان کالج پزشکی اشمیت دانشگاه آتلانتیک فلوریدا دریافتند که غذاهای فرآوری شده و فست فودها می توانند باعث عصبانیت و افسردگی شوند.

این محصولات پس از خارج شدن از بسته بندی آماده استفاده هستند. به طور کلی آسان، ارزان و سریع تهیه می شوند و دارای فرمول صنعتی حاوی روغن، چربی، شکر، نشاسته و مواد پروتئینی هستند. غذاهای فرآوری شده نیز اغلب حاوی طعم دهنده ها، رنگ ها، امولسیفایرها و سایر افزودنی ها هستند که ارزش کمی دارند. به گزارش سیناپرس، نمونه های رایج این محصولات شامل نوشابه، فست فود، چیپس سیب زمینی، آب نبات، شیرینی های بسته بندی شده و گوشت های فرآوری شده مانند همبرگر و سوسیس است.

محققان در این رابطه می گویند: مطالعات قبلی ارتباط بین مصرف غذاهای فرآوری شده و افسردگی را نشان داده است، اما مطالعات کمی به مشکلات سلامتی که افراد با خوردن غذاهای ناسالم تجربه می کنند، پرداخته است.

یک مطالعه جدید بر روی انواع مختلف بزرگسالان در سراسر طیف مورد بررسی قرار گرفت تا ببیند آیا خوردن غذاهای بسیار فرآوری شده منجر به افزایش روزهای ناسالم روانی می شود یا خیر.

این تیم میزان بروز افسردگی خفیف، تعداد روزهای بیمار روانی و تعداد روزهای مضطرب را در بین ۱۰۳۵۹ بزرگسال ۱۸ ساله و بالاتر که در مطالعه سلامت و تغذیه آمریکایی شرکت کردند، اندازه گیری کردند.

نتایج نشان داد افرادی که بیشترین غذاهای فرآوری شده را مصرف می‌کردند در مقایسه با افرادی که به طور کلی از این غذاها اجتناب می‌کردند، روزهای ناسالم و مضطرب‌تری داشتند.

دکتر. اریک هشت، محقق ارشد این تیم تحقیقاتی و استادیار دانشکده پزشکی اشمیت در این باره گفت: فرآوری مواد غذایی ارزش غذایی را کاهش می دهد و کالری را افزایش می دهد، زیرا غذاهای فرآوری شده حاوی قند اضافه شده، چربی اشباع شده و نمک هستند، اما فاقد پروتئین هستند. فیبر، ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی گیاهی.

نویسندگان این مطالعه خاطرنشان کردند که در طول تحقیقات خود از طبقه بندی مواد غذایی NOVA استفاده کردند. این سیستم توسط سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد پذیرفته شده است.

NOVA ماهیت، میزان و هدف فرآوری مواد غذایی را قبل از طبقه‌بندی غذاها و نوشیدنی‌ها به چهار گروه بررسی می‌کند: غذای فرآوری نشده یا حداقل فرآوری‌شده، غذای فرآوری‌شده، غذای فرآوری‌شده و غذای فوق‌فرآوری‌شده.

شرح کامل این یافته ها در آخرین شماره ژورنال Public Health Nutrition منتشر شد.

منبع: سیناپرس