این دولت است که حقیقت را می گوید یا مردم؟به گزارش همشهری آنلاین، دانیال معمار، سردبیر روزنامه همشهری در یادداشتی نوشت:

این روزها دولتمردان از بهبود اقتصاد صحبت می کنند، مردم از گرانی صحبت می کنند. به گفته مردم، مقامات دولتی آماری را در مورد رشد شاخص‌های اقتصادی، درآمدها و هزینه‌های ناسازگار ذکر می‌کنند. حق با کیست؟ مردم یا مقامات دولتی؟ آیا اقتصاد کشور می تواند خوب باشد اما مردم از نظر اقتصادی خوب نباشند؟ برای پاسخ به این سوال، باید چند نکته کلیدی را در نظر بگیریم.

۱-فرض کنید خانه ای مخروبه و روی پشت بام خانه ای فرسوده که عده ای در آن زندگی می کنند به شما داده می شود تا بتوانید با تعمیر آن اهالی را نجات دهید. اولین قدم شما چیست؟ آیا ابتدا طراحی خانه را درست می کنید یا ستون ها و فونداسیون را درست می کنید؟ بله، همه ذهن ها تایید خواهند کرد که پایه و اساس خانه از ابتدا محکم است. وقتی کار را شروع کردید، نمای خانه هنوز خراب بود، انگار هیچ اتفاقی نیفتاده بود، اما در واقع از احتمال ریزش خانه جلوگیری کردید. خرابه هایی که رژیم سیزدهم قبلی به عنوان یک «اقتصاد» معرفی کرد، به این تقویت نیاز داشت.

در ۱۰ ماه گذشته، مقامات دولتی از فروپاشی اقتصادی کشور جلوگیری کردند. پرداخت ماهانه ۱۳ هزار میلیارد تومان از بدهی قبلی دولت، تلاش برای عدم استقراض از بانک مرکزی، افزایش ۳ برابری فروش نفت در ایران، آزادسازی هزاران میلیون دلار از منابع خارجی بلوکه شده در سایر کشورها، اصلاح کشور. . سیستم پرداخت به نفع مردم، افزایش ۴۰ درصدی صادرات به ایران و … زیرساخت های دولت فعلی برای بازگرداندن اقتصاد ایران به مسیر اصلی و عبور از بحران است. نتیجه این اقدامات آماری است که دولت اعلام می کند و نشان از بهبود وضعیت اقتصاد کشور دارد.

۲-به مثال خانه ویران و ساکنان آن برگردید. پایه ها و ستون های بنا شروع به استحکام بخشی کردند اما با توجه به تاریخچه بیرونی نه تنها ظاهر بنا بدون تغییر باقی ماند بلکه بر ناراحتی ساکنین افزوده شد. به هر حال هر تغییری در ساختمان باعث گرد و غبار، حرکت ماشین آلات ساختمانی، صدای آزاردهنده می شود و همه اینها برای ساکنین مشکل ایجاد می کند. بنابراین، هر بازسازی واقعاً ارزش آن را دارد، اما این هزینه‌ها باید منطقی باشند، واضح است که چرا ایجاد شده‌اند. چرا؟ تا به همه بفهمانند که اگر پرداخت کنند برای تغییری است که در آینده به نفع آنها خواهد بود.

وقتی دولت سیزدهم سعی در اصلاح نظام مالی برای کشور دارد، باید هزینه آن را یا توسط مردم به عنوان مجری و متولی پرونده بپردازد. تورم هم اکنون دلیل این اصلاح اقتصادی است که اجتناب ناپذیر است، اما رئیس دولت نیز تاکید دارد که دلیل افزایش قیمت ها باید برای مردم روشن شود. الان میشه از گرانی امتناع کرد؟ کافی است یک محاسبه کنید و به اعداد و ارقام موجود در سایت بانک مرکزی یا مرکز آمار مراجعه کنید. با یک محاسبه ساده می توان میزان افزایش بار را مشاهده کرد. مردم حق دارند از تورم شکایت کنند، اما تفاوت بین این افزایش قیمت و تورم دوره قبل این است که مردم اکنون می دانند که چرا این افزایش هزینه زندگی، یارانه مربوطه را دریافت کردند. به امید آینده اقتصاد کشور

۳- آیا با جمله آخر در مورد دیدگاه مردم موافق نیستید؟ کافی است قیمت بنزین در آبان ۱۳۹۷ و افزایش قیمت کالاهای اساسی در اردیبهشت ماه سال جاری را مقایسه کنیم. منطق تورم در نوامبر ۲۰۱۸ برای مردم توضیح داده نشد، اقناع عمومی وجود نداشت و امیدی به آینده وجود نداشت، بنابراین آتش بر زمین شعله ور شد. خشم که مخالفان انفجار نیز به راه انداختند. رژیم در خیابان ها هرج و مرج ایجاد نکرد، موافقت کرد اقتصاد را که در ۸ سال ویران شده بود، بازسازی کند. .