ایمپلنت ستون فقرات به سه نفر که فلج شده بودند اجازه می دهد تا با پشتیبانی راه بروند


به لطف ایمپلنت هایی که اعصاب پشت و پاهای آنها را تحریک می کند، سه نفر که از کمر به پایین به طور کامل فلج شده بودند به دلیل آسیب نخاعی، اکنون می توانند در حالی که از قاب های چرخدار یا عصا استفاده می کنند راه بروند.

هر سه بیمار بلافاصله پس از جراحی توانستند بایستند و پا بردارند [with support]جوسلین بلوخ در بیمارستان دانشگاه لوزان در سوئیس که این جراحی را انجام داده است، می گوید.

یک مرد ایتالیایی به نام میشل روکاتی، یکی از گیرنده‌ها، می‌گوید: «روز اول، می‌توانم حرکت پاهایم را ببینم و این بسیار بسیار احساسی بود. پس از سه تا چهار ماه تمرین، او می توانست با استفاده از واکر در بیرون راه برود.

چندین گروه در مورد استفاده از ایمپلنت برای تحریک اعصاب نخاع در افرادی که آنها را آسیب دیده اند، تحقیق کرده اند، اما بیشتر آنها بر روی افرادی که آسیب کمتری دارند و اعصاب دست نخورده تری دارند تمرکز کرده اند. ایده این است که تحریک اعصاب باقیمانده را تحریک‌پذیرتر می‌کند و سیگنال‌های ضعیف از مغز به پاها را تقویت می‌کند، اگرچه ماه‌ها تمرین طول می‌کشد.

در مطالعه جدید، این سه مرد که همگی بیش از یک سال مجروح شده بودند، از ناحیه کمر به پایین فلج کامل داشتند. نتایج فوری به استفاده از الکترودهای ساخته شده بستگی دارد.

رونالدو ایچیاما از دانشگاه لیدز بریتانیا می گوید: «این یک گام بزرگ رو به جلو است. با این حال، قبل از اینکه خیلی هیجان زده شویم، باید این گزارش را در افراد بیشتری ببینیم.

روکاتی که در سال ۲۰۱۷ در یک تصادف با موتور فلج شده بود، اکنون ۱ تا ۲ ساعت در روز از دستگاه کاشته شده استفاده می کند، از جمله برای پیاده روی به تنهایی. او همچنین می تواند با انتخاب برنامه های تحریکی مختلف، به مدت ۲ ساعت بایستد، دوچرخه سواری کند و حتی شنا کند. او متوجه می شود که راه رفتن یا ایستادن به تسکین درد ناشی از نشستن روی ویلچر در تمام روز کمک می کند.

کاربران از طریق رایانه لوحی انتخاب می کنند که به چه نوع الگوهای حرکتی نیاز دارند. این به طور بی سیم به دستگاهی به نام محرک عصبی که در شکم آنها قرار می گیرد و به الکترودهای ستون فقرات آنها متصل می شود، متصل می شود. محرک عصبی پس از حدود نه سال باید جایگزین شود، اگرچه الکترودها باید در طول عمر گیرنده دوام بیاورند.

گرگوار کورتین در موسسه فناوری فدرال سوئیس در لوزان (EPFL) می‌گوید روکاتی هنگام شروع کار ایمپلنت احساس می‌کند، مانند کاربر دیگری، اما سومین شخص در این مطالعه که شدیدترین آسیب نخاعی را داشت، هیچ احساسی ندارد. ) که به همراه بلوخ این تحقیق را رهبری کرد.

Roccati همچنین شاهد بهبودهای کوچکی در عملکرد است حتی زمانی که تحریک خاموش است. این نشان می دهد که اعصاب نخاعی او به طور کامل قطع نشده است، اگرچه او به عنوان فلج کامل پاها طبقه بندی شده است. او می تواند حرکات خود را القا کند، اما واقعاً پای خود را به طور داوطلبانه حرکت نمی دهد. کورتین می‌گوید: «این واقعاً به محرکی بستگی دارد که این بهبودی فعال شود.

در کارهای قبلی دیگر از ایمپلنت های ستون فقرات استفاده شده بود که برای افرادی که نیاز به تسکین درد شدید ناشی از آسیب ستون فقرات دارند طراحی شده بود. اما این ایمپلنت ها به اندازه کافی برای رسیدن به تمام اعصاب مختلف مورد نیاز برای تحریک الگوهای حرکتی پیچیده مورد نیاز برای حرکات پله ای قدرتمند نیستند.

مرد در حال راه رفتن

یکی از افرادی که فناوری جدید را دریافت کرده و اکنون می تواند با یک قاب چرخدار راه برود

NeuroRestore/Jimmy Ravier

در رویکرد جدید، کورتین و تیمش با شرکت اسپین آف فناوری خود، Onward Medical، برای توسعه الکترودهای بزرگتر که می تواند تمام اعصاب مورد نیاز را هدف قرار دهد، کار کردند. هر فرد ۱۶ الکترود کاشته شده است، اگرچه تیم می‌خواهد ۳۲ الکترود را در گیرنده‌های آینده بگذارد.

نرم افزار رایانه ای که الکترودها را برای دستیابی به الگوهای حرکتی مختلف کنترل می کند نیز یک پیشرفت محسوب می شود. الکترودها در طول جراحی آزمایش می شوند. “گاهی اوقات شما یک الکترود دارید که دقیقاً در مکان مناسب نیست، بیمار آن را خواهد داشت [nerves] کمی متفاوت توزیع شده است. بنابراین ما باید الکترود را تنظیم کنیم و زمان بندی را تنظیم کنیم.

این گروه بر این باور است که رویکرد آن در تئوری می‌تواند به سایر افراد فلج که حداقل ۶ سانتی‌متر نخاع سالم در زیر آسیب دارند کمک کند تا جایی برای کاشت تمام الکترودها وجود داشته باشد. Onward Medical در حال برنامه‌ریزی آزمایشی بزرگ‌تری از ایمپلنت‌ها در سال جاری برای آزمایش تأثیر آن‌ها بر فشار خون است، زیرا آسیب‌های نخاعی می‌تواند تنظیم آن را مختل کند. بلوچ می‌گوید، آنها برای چندین سال در خارج از آزمایش در دسترس نخواهند بود.

مرجع مجله: طب طبیعتDOI: 10.1038/s41591-021-01663-5

برای جشنواره ایده‌ها و تجربیات به ما بپیوندید. New Scientist Live به صورت ترکیبی، با یک رویداد زنده حضوری در منچستر، انگلستان، که شما همچنین می توانید از راحتی در خانه خود لذت ببرید، از ۱۲ تا ۱۴ مارس ۲۰۲۲. اطلاعات بیشتر.

بیشتر در مورد این موضوعات:


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/