ایده جدید ایران برای آمریکا برای رفع تحریم ها با آمریکایی ها در تماس هستیمبه گزارش همشهری آنلاین، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به رم سفر کرده بود با روزنامه ایتالیایی لارپوبلیکا مصاحبه کرد. مشروح این بحث را در ادامه می خوانید.

ما با حمله روسیه به اوکراین مخالفیم

این به این سوال پاسخ می دهد که ایران درگیری در اوکراین را محکوم می کند، اما چرا به طور خاص خشونت روسیه را محکوم نمی کند؟ وی گفت: اولا ما موضع خود را در قبال جنگ اوکراین به صراحت اعلام کرده ایم. منظورم این است که ما با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین مخالفیم. ما از ابتدا سعی کردیم جنگ را پایان دهیم و مذاکرات سیاسی بین دو طرف را آغاز کنیم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: من شخصا سه بار با وزیر امور خارجه اوکراین و چندین بار با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در تماس بوده ام. ما همچنان معتقدیم که راه حل اوکراین جنگ نیست و مهم نیست که این درگیری چقدر طول بکشد، هیچ راهی جز از طریق مذاکره برای حل آن وجود نخواهد داشت.

کرملین اعلام کرد که پس از اعلام کرملین برای سفر هفته آینده پوتین به تهران برای گفتگو در مورد سوریه، این روزنامه نگار از امیر عبداللهیان پرسید که آیا در این سفر درباره اوکراین صحبت خواهد کرد؟ وی گفت: سه دیدار در قالب آستانه که برای اولین بار در سه سال آینده به صورت زنده برگزار می شود.

وی ادامه داد: موضوعات عمده ای مانند بازگشت آوارگان سوری به کشورشان، تحریم های سوریه و احتمال اقدام نظامی ترکیه در مناطق مرزی برای مبارزه با تروریسم مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: رئیس جمهور در دیدار دو هفته پیش با پوتین در ترکمنستان موضع ایران را در قبال جنگ اوکراین مشخص و بیان کرد، اگر ریشه جنگ را بفهمیم، اما ایران همچنان مخالف جنگ است.

رئیس اداره دیپلماسی خاطرنشان کرد: قطعا با حضور رئیس جمهور روسیه در تهران به تلاش های خود برای دستیابی به آتش بس در اوکراین ادامه خواهیم داد.

ما به هیچ یک از طرف های درگیر در این جنگ کمک نمی کنیم

در پاسخ به سوالاتی در مورد اعلام جیک سالیوان مشاور امنیتی آمریکا مبنی بر اینکه روسیه در شرف تحویل پهپادهایی با قابلیت حمل موشک از ایران است، پاسخ دولت شما چیست؟ وی گفت: ما با روسیه همکاری های مختلفی از جمله در بخش امنیتی داریم، اما به هیچ یک از طرف های درگیر در این جنگ کمک نمی کنیم، زیرا معتقدیم جنگ است. من فکر می کنم مشکل فعلی درگیری این است که سازندگان اسلحه تلاش می کنند محصولات خود را در برخی از کشورهای غربی از جمله ایالات متحده بفروشند. ما از هرگونه اقدامی که منجر به تنش شود اجتناب خواهیم کرد و تلاش می کنیم تا جنگ را متوقف کنیم.

برای رفع تحریم ها با آمریکایی ها در تماس هستیم

این خبرنگار با بیان اینکه مذاکرات برای بررسی برجام در چه مرحله ای است؟ امیرعبداللهیان با وجود اینکه نشست اخیر در دوحه خوب پیش نرفت، گفت: دولت جدید ایران مذاکرات جدی با همکاران خود در مورد موضوع هسته ای داشته است. ما طرحی را ارائه کردیم که ۹۰ درصد آن مورد تایید ۴ + ۱ و همچنین آمریکایی ها بود.

وی ادامه داد: برای رفع تحریم ها با آمریکایی ها در تماس هستیم. آنها از طریق اتحادیه اروپا و وزرای خارجه برخی کشورها رایزنی می کنند. پیشرفت های زیادی در مورد لایحه و ایده های پیشنهادی صورت گرفته است. من فکر می کنم اشتباه است که بگوییم در دوحه شکستی رخ داد.

امیرعبداللهیان افزود: پیشرفت هایی وجود دارد اما مسائل دیگری نیز وجود دارد که باید به آنها رسیدگی شود.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: نیازمند امنیت اقتصادی قوی هستیم. اگر یک شرکت غربی با شریک ایرانی خود قرارداد امضا کند، باید از تکمیل پروژه مطمئن شود و در صورت وجود جریمه، غرامت دریافت کند.

وزیر خارجه ایتالیا ایده های خوبی را برای ما ارائه کرد که در مذاکرات بررسی کنیم

خبرنگار از امیر عبداللهیان پرسید که آیا ایتالیا جزو کشورهایی است که با آمریکا تماس می گیرید؟ وی گفت: من با دی مایو وزیر امور خارجه ایتالیا در مورد موضوع هسته ای صحبت کردم و ایده های خوبی را ارائه دادم تا در مذاکرات بررسی کنیم. در مدت ۱۰ ماه، علاوه بر جلساتی که در رم برگزار شد، دو بار ملاقات کردیم و درباره موضوعات مختلف از جمله برجام صحبت کردیم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: اکنون در مرحله جدیدی از گفتگو هستیم. ما از تخصص و تخصص وزارت امور خارجه ایتالیا در مذاکرات هسته ای قدردانی می کنیم، زیرا از هر ایده ای که ممکن است به ایالات متحده برای بازگشت به برجام کمک کند، استقبال می کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی یادآور شد: از این رو به دنبال توافق خوب، محکم و با ثبات هستیم و از کشورهای دیگر از جمله ایتالیا کمک می پذیریم.

ما به آمریکایی ها مشاوره دادیم

خبرنگار این سوال را مطرح کرد که آیا انکار سپاه پاسداران در لیست سازمان های تروریستی مانعی بر سر راه برجام است؟ وزیر امور خارجه گفت: به آمریکایی ها توصیه کرده ایم موضوع لیست سیاه را به تعویق انداخته ایم. اما ما باید مطمئن شویم که شرکت‌های ایرانی از مزایای اقتصادی و سهم خود از برجام برخوردار شوند.

وی گفت: ما باید از برجام سود اقتصادی به دست آوریم، جز توافق هسته ای به چیز دیگری نیاز نداریم.

سفر بایدن به منطقه

خبرنگاران در خصوص سفر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه و اینکه ایران مرکز مذاکرات خواهد بود، از وزیر امور خارجه پرسیدند که چه امید و انتظاری دارید؟ امیر عبداللهیان خاطرنشان کرد: در چند ماه اخیر مذاکرات خوبی با عربستان داشته ایم. یکی از اولویت های سیاست خارجی ما مراقبت از همنوعانمان است. به ما گفته شد که امنیت غذایی و انرژی موضوع اصلی این سفر است.

وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی می خواهد این سفر را به فرصتی برای تقویت موضوع امنیتی و استفاده از ایران تبدیل کند، گفت: امیدواریم طرف آمریکایی درک کند که این سفر فرصتی غیرسازنده و برخلاف میل اعلام شده برای آمدن به کشور است. در نتیجه مذاکرات. هسته ای نشوید.

هر وقت به پایان معامله رسیدیم دوربین را برمی گردانیم

گزارشگر گفت آژانس بین المللی انرژی اتمی از بسته شدن برخی دوربین های مورد استفاده برای نظارت بر برنامه هسته ای شما شکایت دارد. وی در پاسخ به این سوال که آیا برای ادامه گفتگو با غرب حاضرید دوربین را روشن کنید؟ وزیر امور خارجه گفت: دوربین ها را برنداشتیم. آنها را از منطقه خارج کردیم. اینها دوربین هایی هستند که ایران داوطلبانه برای نظارت قرار داده و ما در واکنش به تصمیمات ناعادلانه آمریکا و سه کشور اروپایی در آژانس بین المللی انرژی اتمی برای مجبور کردن ایران در جریان مذاکرات، آنها را از مدار خارج کردیم.

وی گفت: هر زمان که به نتیجه مذاکره برسد دوربین ها را برمی گردانیم.

وزیر امور خارجه افزود: ایران برای دستیابی به توافقی جدی و پایدار تلاش کرده و مصمم به بازگرداندن برجام است.