ایالات متحده شیوع آبله را یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی اعلام کرده استبه گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز، روز چهارشنبه تعداد موارد ابتلا به آبله میمون در آمریکا از مرز ۶۶۰۰ نفر گذشت و تقریبا همه این موارد برای مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند، شناخته شده است.

خاویر بصره، وزیر بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: ما آماده ایم تا پاسخ خود را به این ویروس به سطح بالاتری برسانیم و از همه آمریکایی ها بخواهیم که به آبله میمون مبتلا شوند.

ریچل ولنسکی، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که اعلام اضطراری در دسترس بودن داده‌های مربوط به ویروس آبله میمون را که برای مبارزه با ویروس لازم است، بهبود می‌بخشد.

دولت بایدن به دلیل برخورد با شیوع آبله میمون در این کشور مورد انتقاد قرار گرفته است.

شیوع کنونی آبله میمون از اروپا شروع شد و سپس به آمریکا رسید که هم اکنون بیشترین تعداد موارد ابتلا را در جهان دارد. واکسن و دارو برای آبله میمون در ایالات متحده موجود نیست و کنترل این بیماری به مراکز پزشکی که از قبل بودجه کافی ندارند واگذار شده است.

سازمان بهداشت جهانی قبلاً آبله میمون ها را یک “اورژانس بهداشت عمومی نگرانی بین المللی” اعلام کرده بود که بالاترین سطح هشدار است. این اطلاعیه از سوی سازمان بهداشت و درمان هانی ماه گذشته با هدف هماهنگی بین المللی در خصوص این بیماری و آزادسازی منابع مالی برای همکاری در حوزه واکسن و دارو صورت گرفته است.

این کشور اکنون از واکسن‌ها و داروهایی استفاده می‌کند که در ابتدا برای آبله تایید شده بودند، اما همچنین برای آبله میمون‌ها نیز تایید شده بودند.

دولت ایالات متحده تاکنون ۶۰۰۰۰۰ دوز از واکسن ساخته شده توسط شرکت باواریا نوردیک را با نام تجاری Jynneos توزیع کرده و ۱۴۰۰۰ دوز از داروی TPOXX توسط Siga Technologies را به مراکز بهداشتی ارسال کرده است، اما تعداد این واکسن ها را به مقامات گزارش نکرده است. و هیچ دارویی داده نشد

ولنسکی گفت که هدف دولت این است که بیش از ۱.۶ میلیون نفر در معرض خطر را واکسینه کند.

پس از اعلام وضعیت اضطراری برای آبله میمون در کالیفرنیا، ایلینویز و نیویورک در ماه جاری، بایدن دو مقام فدرال را برای هماهنگی واکنش دولت خود به این بیماری منصوب کرد.