اگر این علائم را دارید، افسرده هستید


به گزارش پایگاه خبری اخبار خوب به نقل از همشهری آنلاین، بهمن بهمنی روانشناس و عضو هیات علمی بهزیستی و توانبخشی در پاسخ به این سوال که چه زمانی انسان احساس غم، یأس قلبی، افسردگی و ناامیدی می کند؟ وی گفت: انواع احساساتی که برای آنها ارزش منفی قائل نیستیم، زمانی رخ می دهد که ناامید، ناراحت و آزرده شویم.

وی گفت: غم یک تجربه احساسی است و در مواردی که مربوط به از دست دادن شخص مهم یا چیزی است برای ما اتفاق می افتد. میزان اندوه از ارزیابی آن به دست می آید. وقتی ما از دست دادن کسی یا چیزی را تجربه می کنیم، احساسات ما بسیار شخصی است. ما هرگز احساسات دیگران را احساس نمی کنیم و فقط مانند آنها رفتار می کنیم، اما این احساسات دیگران نخواهد بود.

بهمنی تاکید کرد: تجربیات عاطفی خاص و منحصر به فرد انسان از ارزش خاصی برخوردار است. وقتی تصور می کنیم یا فکر می کنیم که نمی توانیم به هدفی که برایمان مهم است دست یابیم، یا مسیر را غیرممکن می بینیم، یا احساس می کنیم در این مسیر قادر به انجام آن نیستیم. احساس یاس، بی حالی و کم انرژی و اتلاف به ما داده می شود.

این روانشناس یادآور شد: هر چه این مبحث ارزشمندتر باشد، بیشتر نگران احتمال ناامیدی هستیم. وقتی فکر می کنیم هدف وجود ندارد یا راهی به هدف یا هر دو نمی رسد اما قدرت نداریم وارد پدیده ای به نام ناامیدی می شویم.

وی خاطرنشان کرد: برای مقابله با این احساسات راه های مختلفی وجود دارد. خوش بین کسی است که فکر نمی کند همه چیز خوب پیش می رود و به خوبی انجام خواهد شد. ریا منجر به موفقیت می شود، اما بیش از حد به شکست منجر می شود. مثل دانش آموزی که امید به امتحان دارد اما درس نمی خواند.

بهمنی افزود: افراد بدبین و منفی باف معتقدند این کار بدون عقل و منطق غیر ممکن است. این افراد شکست می خورند و قبل از شکست شکست می خورند.

یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: انسان امیدوار خوشبین است اما سه عنصر دارد. خودش را خوب می شناسد، راه را می شناسد و وسایل جاده را می شناسد یا آماده می کند. او همچنین به توانایی های خود اطمینان دارد. این فرد کوشا و سخت کوش است، پیگیر است و به اهداف خود می رسد. او فردی شاد است.

وی گفت: فردی که فکر می کند به این هدف گرانبها نمی رسد افسرده است، آن فرد آماده افسرده شدن است.

بهمنی می گوید: افسردگی دسته ای از علائم است که در کنار هم قرار گرفتن آنها معنا پیدا می کند. افسردگی اغلب با کندی روانی حرکتی، بی حالی و بی حالی همراه است. اگرچه گاهی علائم رفتاری افراد افسرده در خشونت و کار خود را نشان می دهد.

این روانشناس خاطرنشان کرد: گاهی اوقات افسردگی آنقدر شدید است که فرد می گوید: چیزی نیاز به تغییر ندارد. مؤلفه شناختی افسردگی دارای سه جنبه اصلی است. گذشته خیلی بد است و آینده تکرار گذشته است، من نمی توانم آینده را تغییر دهم، آینده ارزش تغییر ندارد.

گفت: اگر فردای خوبی می‌خواهم، الان باید خوب زندگی کنم. فردای خوب به لحظات تکراری زندگی امروز من بستگی دارد. حال واسطه بین گذشته و آینده است. با نگاهی منفی به آینده می توانیم آینده ای ناکارآمد، افسرده و ناتوان داشته باشیم.

بهمنی اضافه کرد: وقتی علیرغم توقعمان چیز خوبی به سراغمان می آید قدر آن را نمی دانیم و از آن به خوبی استفاده نمی کنیم.

این روانشناس تصریح کرد: در احساس افسردگی سنگینی افکار منفی نسبت به خود، دیگران و دنیا به حدی است که افراد حال و هوای زندگی و کار را ندارند. – اوضاع خیلی بد است، در بین این افراد، ناامیدی فقط در یک زمینه نیست. البته بروز این حالت در انسان کم است. نقش اطرافیان در حمایت و یافتن راه هایی برای درمان این افراد ضروری است، فرد در حال مرگ ممکن است تصمیمات اشتباهی در مورد آسیب رساندن به خود بگیرد.

کارشناسان این برنامه با بیان اینکه در افسردگی شدید مصرف دارو همراه با درمان روانی برای این بیماران ضروری است، تاکید کردند: احساسات ما نتیجه افکار خوب یا بد ماست. اگرچه کاری نمی توان کرد، اما با مدل تفکر و احساس می توانید بر موقعیت تاثیر گذاشته و حس مثبتی را در خود ایجاد کنید.

مطلب اگر این علائم را دارید، افسرده هستید اولین بار در اخبار خوب نیوز – خبر خوب نیوز پدیدار شد.