اکتشافات جدید در قشلاق کاخ الموت – پایگاه خبری خبرخب – خبر خوب


باستان شناسان در حفاری قلعه لمبسر الموت که در متون تاریخی به «کلید قلعه های گیلان» ملقب شده بود، کاشی های تک رنگ دوره میانه اسلامی را کشف کردند.

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب به نقل از ایسنا، قلعه باستانی و معروف «لمبسر» با ارتفاع ۱۲۲۵ متر از سطح دریا در سه کیلومتری شمال شرقی شهر رزمیان، در مرکز غرب الموت و غرب اعماق. دره رودخانه نینه رود (از شاخه شاهرود). قلعه لمبسر را «نایب الحکومه» یا «کمپ زمستانی قلعه الموت» می نامند که با بیش از شش هکتار وسعت، بزرگترین قلعه منطقه الموت است.

ورودی این دژ به ترتیب از دو دروازه می باشد که دروازه شمال شرقی با ارتفاع و شیب تند قلعه را از هرگونه تهاجم محفوظ می دارد و دروازه جنوب غربی با اتاق دیده بانی و توقفگاه های چرخان.

کامبیز کبیری، رئیس دفتر باستان شناسی کاخ لمباسار با بیان این مطلب و شرح تاریخچه این کاخ، گروهی از نمازگزاران را به همراه «کیا بزرگ امید رودباری» در سال ۴۸۹ هجری قمری اسماعیلیان برای شکست وی فرستاد. کیا بزرگ ۲۰ سال در قلعه لمبسر زندگی کرد و پس از مرگ حسن صباح جانشین و حاکم کاخ الموت شد.

این باستان شناس ادامه داد: در طول ۱۷۰ سال حکومت اسماعیلیان در الموت، قلعه لمبسر که در متون تاریخی «کلید قلعه گیلان» نیز نامیده می شود، تا زمان سقوط کاخ الموت از جایگاه مهمی در منطقه البرز مرکزی برخوردار بود. و پیروزی هلاکوخان به مدت یک سال و نیم در برابر محاصره و هجوم مغولان مقاومت کرد و سرانجام به دلیل شیوع بیماری در ساکنان کاخ، کاخ در سال ۶۵۵ هجری قمری به تصرف تاتارها درآمد.

رئیس دفتر باستان شناسی کاخ لمبسر گفت: این کاخ برای اولین بار در سال ۱۳۸۷ توسط «حمیده چوبک» مدیر کمپ الموت مورد بازرسی باستان شناسی قرار گرفت و در نتیجه می توان ساختمانی را به صورت خطی شناسایی کرد. . اتاقک های مستطیل شکل انبار و کاربری اردوگاه و چندین نشانگر هنر فرهنگی از دوره اسماعیلیه تا دوره سادات مرعشی و آغاز دوره صفویه است.

نگاهی نو به قشلاق قلعه الموت

کبیری درباره برج دفاعی که یکی دیگر از ویژگی های معماری لمبسر است، گفت: برج مدور این کاخ اگرچه تخریب شده است، اما همچنان تسلط و برتری خود را بر دره اطراف، دشت جنوبی و زمین های شیب دار به کاخ حفظ کرده است. .

وی هدف از کاوش قلعه لمبسر در فصل جاری در ترانشه E31 را شناسایی و ترمیم برج غربی آسیب دیده برای مطالعات سازه ای، استحکام بخشی پی و استفاده مجدد از سنگ های نورد شده در مرمت قسمت شکسته عنوان کرد.

باستان شناسان همچنین می گویند: از دیگر نتایج این دوره تحقیقاتی می توان به شناسایی دیوارهای خشتی با پایه سنگی در پشت برج مدور با کشف انبوهی از گل رس «اسگرافیاتو» و کاشی های منفرد (فیروزه ای، آبی روشن، سفید و سیاه) اشاره کرد. .) مربوط به قرون وسطی اسلامی، اشاره شد.

نگاهی نو به قشلاق قلعه الموت

انتهای پیام