اولین نظرات کاخ سفید در مورد واکنش آمریکا به ایران ما نمی خواهیم علنی صحبت کنیمبه گزارش همشهری آنلاین، جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید از پاسخ به سؤالات درباره محتوای پاسخ آمریکا به پیشنهاد ایران خودداری کرد و گفت: نمی خواهیم علنی درباره آن صحبت کنیم.

کربی گفت: ما این موضوع را بسیار جدی می گیریم و به وظیفه خود عمل می کنیم.

هماهنگ کننده روابط راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا در عین حال افزود که واشنگتن در این زمینه با اتحادیه اروپا در تماس است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی گفت: بررسی ما از اظهارات ایران اکنون کامل شده است. ما امروز به اتحادیه اروپا پاسخ دادیم.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه پیشتر اعلام کرده بود که پاسخ دولت آمریکا در خصوص اظهارات جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل مسائل باقی مانده در مذاکرات لغو تحریم ها را از طریق هماهنگ کننده اروپایی دریافت کرده است. از بحث، عصر چهارشنبه (به وقت محلی).

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که بررسی تفصیلی اظهارات آمریکایی ها آغاز شده و جمهوری اسلامی ایران نظر خود را در این خصوص پس از بررسی به مجریان اعلام خواهد کرد.

ارسال پاسخ به اظهارات ایران بیش از یک هفته پس از اعلام نظر جمهوری اسلامی ایران در مورد پیشنهاد اتحادیه اروپا برای مذاکره درباره قطعنامه وین صورت گرفت.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه به وقت محلی طی یک کنفرانس مطبوعاتی، تأخیر کشورش در پاسخگویی به اظهارات ایران را تایید کرد، اما ایران با چند اظهارنظر پاسخ داد. این به این دلیل است که بررسی این نظرات و تعیین پاسخ مدتی طول کشید. ما این نظرات را جدی می گیریم.

این مقام آمریکایی در عین حال اعلام کرد که می توانم تضمین کنم که حتی یک روز بیشتر از زمان لازم برای پاسخگویی به اتحادیه اروپا را از دست نخواهم داد.

وی در ادامه با بیان اینکه در سریع ترین زمان، طبق قوانین و با دقت هر چه بیشتر پاسخ کامل را تهیه می کند، گفت: این پاسخ شامل پاسخ ایران است و ما در اسرع وقت آن را ارائه خواهیم کرد.

دور جدید مذاکرات برای رفع تحریم های ایران پس از پنج ماه وقفه از ۱۳ آگوست در وین آغاز شد و این مذاکرات پس از چهار روز در ۲۶ مرداد با بازگشت هیئت ها به پایتخت پایان یافت.

این توافق پس از آن صورت گرفت که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به روزنامه فایننشال تایمز گفت که او بسته جدیدی از پیشنهادات را روی میز گذاشته است که شامل استانداردهای راه حلی در مورد لغو تحریم ها و ایران هسته ای است. روند.

پس از پایان این مذاکره، مقامات آمریکا و اتحادیه اروپا گفتند که متن نهایی به همه طرف ها ارائه شده که قابل تغییر نیست و باید پذیرفت و یا مذاکره ناموفق اعلام شد، این را ایرانی ها می گویند. این موضوع رد شد و عنوان شد که با توجه به ادامه بحث در مورد بسیاری از موضوعات مهم، هنوز در مرحله ای نیستیم که بتوانیم درباره انعقاد متن معاهده در وین صحبت کنیم.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز اعلام کرد که توافقی (در مورد مذاکرات هسته ای) وجود ندارد، زیرا تا زمانی که همه موضوعات توافق نشود، توافقی حاصل نخواهد شد.

مذاکرات در مرحله مهمی قرار دارد که به خط پایان می رسد و توافق نهایی در انتظار تصمیم سیاسی غرب، به ویژه ایالات متحده آمریکا که طرف ناقض توافق ۱۹۹۴ است.

هیئت جمهوری اسلامی ایران بر لزوم اجرای توافق، تضمین اعتبار لغو تحریم‌ها تاکید می‌کند و مشکل نباید به عنوان فشاری برای اعمال فشار بر ایران در آینده باقی بماند و به دنبال توافق برای اطمینان از منافع اقتصادی مردم تجارت خارجی ایران از بین برود و محدودیت های غیرقانونی فروش نفت برداشته شود. از این منظر، اگر طرف های مقابل خواسته های منطقی ایرانی ها و الزامات ایجاد یک توافق پایدار و قابل اعتماد را بپذیرند، توافق نهایی حاصل خواهد شد.