رفتن به نوشته‌ها

اهمیت غذاهای گرم و سرد


اهمیت غذاهای گرم و سرد

در حقیقت ، این چهار مخلوط شامل سودا ، بلغم ، خون و صفرا است و خواص آنها باعث بدخلقی افراد می شود. ما چهار مزاج مرکب داریم که در آنها دو ویژگی گرم و سرد و دو ویژگی دیگر خشک و مرطوب است ، اما در مجموع نه نوع مزاج داریم (4 مزاج ساده شامل گرم ، سرد ، خشک و مرطوب ، و 4 ترکیب اگر چهار مخلوط A تعادل در بدن وجود داشته باشد و هیچ کدام بر دیگری غلبه نکند ، حالت نهم بدست می آید ، یعنی خلق و خوی. اهمیت گرما و سرما برای غذا در اینجا نشان می دهد که با هماهنگی گرما و سرما غذای معکوس با خلق و خوی افراد ، می توان تعادل را برای رسیدن به خلق و خوی معتدل ایجاد کرد. در این بخش از وب سایت متخصص تغذیه در اصفهان دکتر اتمانی در مورد اهمیت غذاهای گرم و سرد اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد با ما همراه باشید.

سعدی این جمله را به زیبایی در چند مورد بیان کرده است:

چهار مخالف شورشی چند روزی خوشحال بودند

از آنجا که یکی از چهار مورد غالب شد ، روح شیرین از قالب بیرون آمد

دو خلط اصلی ، بلغم و سودا ، اسیدی هستند و افرادی که تحت کنترل این دو بلغم هستند مزاج سردی دارند. اما دو مورد دیگر ، خون و صفرا ، قلیایی هستند و طبیعتی گرم دارند.

تحریک سرد:

اکثر مردم مزاج سردی دارند. بیشتر آنها سفید رنگ هستند و در هوای سرد به راحتی گرم نمی شوند و سرما به مدت طولانی در بدن آنها باقی می ماند. آنها تمایل زیادی به خوابیدن دارند و به طور کلی ضعیف هستند. افراد خونسرد معمولاً عصبی نیستند. درون گرا هستند و کمتر احساسات خود را بیان می کنند. موهای آنها تمایل به ریزش دارند و به سرعت سفید می شوند. از آنجا که سیستم سرماخوردگی آنها فعال است ، اسیدیته خون آنها بیشتر است و این امر در بیماریهای خود ایمنی مانند ام اس و بیماری پارکینسون شایع تر است. ضعف ، ناتوانی ، کمبود انرژی و ضعف در این افراد شایع است. نبض آنها کند است و عروق باریک می شوند.

مه گرم:

افراد گرم مزاج مهربان تر و دلپذیرتر هستند ، اما به سرعت عصبی می شوند. آنها همیشه به سرعت گرم و گرم می شوند. مصرف زیاد شیرینی باعث بروز جوش و خارش در بدن می شود و تمایل بیشتری به مصرف آب دارند. تعداد چنین افرادی کمتر از دسته اول است. بدن آنها در هوای سرد به راحتی گرم می شود ، اما سرد شدن در هوای گرم کار آسانی نیست. این افراد پرانرژی ، باز ، پرانرژی هستند و احساسات خود را به سرعت بیان می کنند. امروزه از نظر علمی ثابت شده است که غذاهای گرم بر سیستم عصبی سمپاتیک تأثیر می گذارد و غذاهای سرد سیستم پاراسمپاتیک را فعال می کند. همانطور که می دانید ، سیستم سمپاتیک با افزایش ضربان قلب و احتقان اعضای بدن همراه است و در بیشتر اندام ها دارای خواص تحریک کننده و فعال کننده است.

غذاهای متوسط:

غذاها نیز بین این دو حالت (ملایم) قرار می گیرند. به عنوان مثال ، در برخی متون از شیر ، شیر گوسفند و نان گندم به عنوان غذاهای معتدل نام برده شده است.

اهمیت غذاهای سرد و گرم متخصص تغذیه اصفهان

غذای گرم:

نان گندم ، عسل ، گوسفند ، بوقلمون ، مرغ ، گوشت اردک و اردک ، گوشت شتر ، گوشت کبوتر ، آب سبزیجات ، آبگوشت ، انجیر ، انگور ، بادام ، تخمه هندوانه ، توت ، خربزه ، چای سیاه ، خرما خردل ، خرمالو ، ریحان. ، اغلب فلفل دلمه ای ، نخود فرنگی ، عدس ، لوبیا و تخم مرغ.

غذاهای سرد:

نان جو ، ماش ، لوبیا ، مرغ ، ماهی ، محصولات لبنی (شیر ، پنیر ، ماست و ماست) ، گوشت گاو ، برنج ، کدو ، اسفناج ، ریواس ، قارچ ، بیشتر میوه ها ، خرفه ، دانه کدو تنبل ، ذرت ، کشک ، مرغ ماشینی ، تمر هندی و زرشک.

علائم دیگر با ماهیت متفاوت:

الف) دمای پوست: گرمی و سردی پوست نشانه روحیه گرم و خنک است. رطوبت و زبری پوست نشان دهنده خشکی و رطوبت است.

ب) رشد مو رشد سریع ، سیاه نشانه گرما و کوتاه و سفید نشانه سردی است. کرل نشانه خشکی و نرمی نشانه رطوبت است.

ج) رنگ بدن: اکثر افراد مبتلا به سرماخوردگی سفید هستند و پوست قرمز گرم نشانه گرما است.

د) خواب: خواب بیش از حد نشانه سردی و رطوبت است و کم خوابی نشانه گرم یا کم آبی است.

ه) انجام کارها: افراد داغ به سرعت کارها را انجام می دهند ، اما افراد باهوش به آرامی کار می کنند.


دکتر.. ردا آتمانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر رضا آتمانی می تواند با ارائه روشهای اساسی تغذیه و میزان و روش غذا خوردن ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا آتمنانی ، متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی:

چربی مناسب برای حفظ سلامت شما

محصولات غذایی اصلاح شده ژنتیکی

عوارض جانبی قندی را بررسی کنید

غذاهای دودی پرخطرمنتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *