اهدای جهانی عضو: گروه خون مهم نیست


آخرین اخبار پیشگیری و تندرستی

اهدای جهانی عضو: گروه خون مهم نیست

پنجشنبه، فوریه ۱۷، ۲۰۲۲

محققان گزارش می دهند که امکان ایجاد اندام های اهداکننده «جهانی» وجود دارد که نیاز به مطابقت با گروه های خونی اهداکننده و گیرنده پیوند را از بین ببرد.

دکتر دکتر نویسنده ارشد این مطالعه گفت: “با سیستم تطبیق فعلی، زمان انتظار برای بیمارانی که نیاز به پیوند دارند بسته به گروه خونی آنها می تواند بسیار طولانی تر شود.” Marcelo Cypel، مدیر جراحی مرکز پیوند Ajmera، شبکه بهداشت دانشگاه (UHN) در تورنتو.

Cypel افزود: «داشتن اندام‌های جهانی به این معنی است که می‌توانیم مانع تطبیق خون را از بین ببریم و بیماران را با فوریت‌های پزشکی اولویت‌بندی کنیم، جان‌های بیشتری را نجات دهیم و اندام‌های کمتری را هدر دهیم». او یک جراح قفسه سینه در UHN، استاد بخش جراحی در دانشگاه تورنتو، و کرسی تحقیقاتی کانادا در پیوند ریه است.

محققان گفتند که مطالعه اثبات مفهوم آنها گام مهمی در جهت ایجاد اندام های نوع O جهانی برای پیوند است.

نیاز به تطابق گروه خونی اهداکننده و گیرنده می تواند منجر به انتظار طولانی برای برخی از افراد در لیست انتظار پیوند شود. به عنوان مثال، به گفته نویسنده اول مطالعه Aizhou Wang، همکار علمی آزمایشگاه Cypel، بیماران با گروه خونی O باید به طور متوسط ​​دو برابر بیشتر از بیماران دارای گروه خونی A برای پیوند ریه منتظر بمانند.

وانگ در بیانیه خبری UHN گفت: “این به مرگ و میر ترجمه می شود. بیمارانی که نوع O هستند و نیاز به پیوند ریه دارند، ۲۰ درصد بیشتر در معرض خطر مرگ قرار دارند، در حالی که منتظر در دسترس قرار گرفتن اندام منطبق هستند.”

او به نمونه های دیگری اشاره کرد. بیمار مبتلا به نوع O یا B که نیاز به پیوند کلیه دارد، به طور متوسط ​​۴ تا ۵ سال صبر می کند، در حالی که برای افراد مبتلا به نوع A یا AB دو تا سه سال صبر می کند.

وانگ گفت: “اگر همه اندام ها را به نوع O جهانی تبدیل کنید، می توانید آن مانع را به طور کامل از بین ببرید.”

گروه خونی توسط آنتی ژن های موجود در سطح گلبول های قرمز تعیین می شود. در این مطالعه، محققان از یک سیستم پرفیوژن ریه ex vivo (EVLP) استفاده کردند که معمولاً برای پمپاژ مایعات از طریق ریه های اهداکننده برای آماده سازی آنها برای پیوند استفاده می شود.

اما در این مورد، نویسندگان مطالعه از ریه های اهدایی انسان از اهداکنندگان نوع A استفاده کردند که برای پیوند مناسب نبودند. یکی از ریه‌ها با گروهی از آنزیم‌ها برای پاک کردن آنتی‌ژن‌های تعیین‌کننده گروه خون از سطح آن درمان شد، در حالی که ریه دیگر درمان نشده بود.

گروه سپس گروه خون O را به EVLP اضافه کردند و دریافتند که ریه‌های تحت درمان به خوبی تحمل می‌شوند در حالی که ریه‌های درمان‌نشده علائم رد را نشان می‌دهند.

یافته ها در فوریه منتشر شد. ۱۶ در مجله پزشکی ترجمه علوم.

محققان اکنون در حال آماده سازی یک پیشنهاد برای آزمایش بالینی طی ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده هستند.

اطلاعات بیشتر

در United Network for Organ Sharing اطلاعات بیشتری در مورد پیوند اعضا وجود دارد.

منبع: شبکه بهداشت و درمان دانشگاه، انتشار خبر، فوریه. ۱۶، ۲۰۲۲

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.
نمایش اسلاید


سنگ کلیه: علائم، علل و درمان
به نمایش اسلاید مراجعه کنید


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/