رفتن به نوشته‌ها

انواع قرص آهن و اثربخشی آنها


همانطور که همه می دانیم ، آهن یک ریز مغذی ضروری برای بدن است که بسیاری از مردم با آن مبارزه می کنند. مصرف قرص آهن بهترین راه برای درمان کم خونی فقر آهن است. انواع مختلفی از قرص های آهن در بازار وجود دارد و اثربخشی آنها بسته به نوع نمک مورد استفاده در تهیه آنها متفاوت است.
آهن به طور کلی به اشکال زیر تولید می شود:

انواع قرص آهن

فومارات آهن
گلوکونات آهن
سولفات آهن
گلیسین پایه آهن

برخی از این مکمل ها ممکن است باعث مشکلات گوارشی فرد شوند. آهن فومارات دارای فراهمی زیستی کم و عوارض جانبی قابل توجهی است. آهن فومارات ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری کرون و سایر بیماری های دستگاه گوارش مضر باشد و نگرانی هایی در مورد فراهمی زیستی این نوع آهن وجود دارد. سولفات آهن رایج ترین نوع مکمل آهن برای درمان کم خونی است زیرا ارزان و در دسترس است اما عوارض جانبی دستگاه گوارش زیادی دارد. از سوی دیگر ، جذب سولفات آهن بسیار کم است و بیماران باید دوزهای بالاتری برای درمان مکمل تجویز کنند. جذب آن نیز تحت تأثیر سایر ترکیبات موجود در رژیم غذایی مانند فیتات ها ، فنول ها یا فیبر است. گلوکونات آهن ، اگرچه محبوب ترین نوع مکمل آهن است ، اما حاوی مقدار کمی از عنصر آهن است.

آهن ذهنی

محتوای آهن عنصری در هر نوع مکمل آهن ممکن است یکی از مهمترین ملاحظات در انتخاب نوع مکمل آهن باشد. آهن عنصری به مقدار دقیق آهن اشاره دارد که یک قرص یا کپسول مکمل دارد. این آهن است که بدن جذب می کند و می تواند از آن استفاده کند.

انواع قرص آهن

عوارض جانبی احتمالی مصرف قرص آهن

مصرف قرص آهن عوارض جانبی زیادی دارد ، از جمله یبوست ، یبوست ، اسهال ، حالت تهوع ، سوء هاضمه و مدفوع قیری قهوه ای (احتمالاً نشانه ای از زخم دستگاه گوارش فوقانی). اکثر عوارض جانبی جزئی مصرف مکمل های آهن پس از سازگاری بدن با میزان مصرف آهن برطرف می شود. در صورت تداوم علائم ، مشورت با پزشک مهم است.

جذب آهن

جذب آهن توسط ذخایر آهن در بدن کنترل می شود و بیشتر به طور کلی توسط افرادی که سطح آهن خون آنها پایین است جذب می شود. این بدان معناست که یک فرد مبتلا به کم خونی فقر آهن ممکن است 90 درصد آهن موجود در مکمل را جذب کند ، در حالی که یک فرد بدون کمبود آهن تنها 10 درصد آهن را مصرف می کند. با وجود این پدیده ، به مردم توصیه می شود قبل از مصرف قرص آهن سطح هموگلوبین و فریتین خود را بررسی کنند تا از کمبود آهن آنها اطمینان حاصل شود.

کت های آهنی

آهن کلات نوعی مکمل آهن است که از نظر شیمیایی اصلاح شده است تا بدون خرابی از دستگاه گوارش عبور کند. منظور از “کلات” این است که یونهای فلزی به یونهای غیر فلزی متصل می شوند تا یک مولکول جدید را تشکیل دهند.
از نظر تئوری ، این فرایند به گونه ای طراحی شده است که آهن می تواند بدون هضم مراحل هضم را طی کند. در عوض ، کلات آهن به داخل سلول ها منتقل شده و با اسید آمینه متصل به آن جذب می شود. Iron Shellat با بسیاری از نام ها و مارک های عمومی شناخته می شود. گلیسین کلات مبتنی بر آهن یکی از رایج ترین نام ها است.

درباره مکمل های آهن فعلی (بدست آورید ، دریافت کنید): قرص آهن Ferro Plus Vivation

گلیسین پایه آهن

کلات پایه گلیسین شامل دو مولکول گلیسین است که توسط پیوندهای کووالانسی به آهن متصل شده اند. فراهمی زیستی این مکمل در سلول های مخاطی جذب آهن را افزایش می دهد و به سرعت به بافت های هدف بدن تحویل داده می شود. بنابراین ، دوزهای کمتر آهن برای مکمل درمانی مورد نیاز است ، که می تواند منجر به مشکلات گوارشی کمتر و کاهش خطر اضافه بار آهن شود.
خوشبختانه ، گلیسین آهن کلات با غذا تداخل ندارد و سطوح بالای فیتات یا فیبر در رژیم غذایی عملکرد آن را مختل نمی کند. جذب بیس گلیسینات آهن نیز با وجود داروهای دیگر مختل نمی شود. سگهایی که رژیم فیتیک اسید دارند رسوبات نامحلول ، سبوس و غیره ایجاد نمی کنند ، که منجر به واکنش های شیمیایی می شود که نمی تواند در جذب آهن اختلال ایجاد کند.
تحقیقات نشان داده است که بیس گلیسینات آهن در روده هیدرولیز نمی شود و به درستی جذب می شود. پس از جذب در مخاط بافت ، کلات هیدرولیز می شود و انتشار آهن به داخل پلاسما ، سایر بافت ها و اندام های بدن مشابه بافت های دیگر تنظیم می شود.
منبع آهن آزاد شده از کلات در بافتهای خونساز استفاده می شود و بخش اسید آمینه از طریق مسیرهای متابولیک طبیعی اسید آمینه متابولیزه می شود. زیرا این شکل از آهن توسط پیوندهای اسید آمینه محافظت می شود.

اخرین حرف

بیس گلیسینات آهن یکی از بهترین انواع قرص آهن است که علاوه بر جذب بهتر ، عوارض جانبی کمتری در دستگاه گوارش دارد و بنابراین می تواند بهترین انتخاب برای افراد کم خون باشد.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: wearefeel

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *