اندومتریوز می تواند خطر ۳ سرطان تخمدان را افزایش دهد


چهارشنبه، فوریه ۲۲ (HealthDay News) – بر اساس یک مطالعه جدید، خطر ابتلا به سه نوع سرطان تخمدان در زنان با سابقه آندومتریوز به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

آندومتریوز اختلالی است که در آن سلول‌های پوشش داخلی رحم در نواحی دیگر بدن رشد می‌کنند. حدود ۱۰ درصد از زنان در سنین باروری را تحت تاثیر قرار می دهد.

محققان داده های بیش از ۲۳۰۰۰ زن را در ۱۳ مطالعه تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که خطر ابتلا به سرطان های سلول شفاف تخمدان در افرادی که سابقه آندومتریوز داشتند بیش از سه برابر، خطر ابتلا به تومورهای آندومتریوئید بیش از دو برابر و دو برابر افزایش یافت. خطر ابتلا به سرطان های سروزی تخمدان با درجه پایین

هیچ ارتباطی بین آندومتریوز و افزایش خطر ابتلا به سرطان‌های با درجه بالا سروزی، موسینوز، مرزی سروزی یا مرزی موسینوس تخمدان وجود نداشت.

این مطالعه در فوریه به صورت آنلاین منتشر شده است. ۲۲ اینچ انکولوژی Lancet.

نویسنده اصلی این مقاله می‌گوید: «این می‌تواند منجر به شناسایی بهتر زنان در معرض افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان شود و می‌تواند زمینه‌ای برای افزایش نظارت بر سرطان بر جمعیت مربوطه فراهم کند، که امکان فردی کردن بهتر رویکردهای پیشگیری و تشخیص زودهنگام مانند جراحی کاهش خطر و غربالگری را فراهم می‌کند.» سلست لی پیرس، از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، لس آنجلس، در یک نشریه خبری گفت.

علیرغم ارتباط ظاهری، خطر ابتلا به سرطان تخمدان در زنان مبتلا به اندومتریوز اندک است و این مطالعه رابطه علت و معلولی را نشان نداد.

پیرس و همکارانش می‌گویند: «اگرچه ما ارتباط قوی بین آندومتریوز و خطر سرطان‌های سلولی شفاف، آندومتریوئید و سرطان‌های سروزی تخمدان درجه پایین گزارش کرده‌ایم، اکثر زنان مبتلا به آندومتریوز به سرطان تخمدان مبتلا نمی‌شوند.» با این حال، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی باید نسبت به افزایش خطر ابتلا به انواع فرعی خاص سرطان تخمدان در زنان با سابقه اندومتریوز هوشیار باشند.

— رابرت پرت

اخبار پزشکیحق چاپ © ۲۰۱۲ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.
پرسش


سرطان تخمدان کجا رخ می دهد؟
پاسخ را ببینید

منابع

منبع: انکولوژی Lancet، انتشار خبر، فوریه ۲۱، ۲۰۱۲


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/