ال-کارنیتین و بیماری گریوز

بسیاری از افراد مبتلا به بیماری گریوز ترجیح می دهند برای کنترل علائم از داروهای ضد تیروئید استفاده نکنند و مایلند رویکردی طبیعی برای درمان بیماری خود داشته باشند. مدیریت علائم در هر بیماری پرکاری تیروئید بسیار مهم است و برای کسانی که مایل به مصرف متیمازول یا PTU نیستند، جایگزین های طبیعی وجود دارد. نشان داده شده است که ال کارنیتین فعالیت غده تیروئید را سرکوب می کند و در نتیجه توسط برخی از افراد مبتلا به پرکاری تیروئید و بیماری گریوز برای کمک به مدیریت علائم مصرف می شود.

ال کارنیتین چیست؟ این یک ترکیب حاوی نیتروژن است و به فرآیند انتقال اسیدهای چرب با زنجیره بلند به داخل میتوکندری برای اکسیداسیون کمک می کند. از لیزین و متیونین که دو اسید آمینه هستند ساخته شده است. اگرچه ال کارنیتین عمدتاً در ماهیچه ها یافت می شود، اما بیشتر آن در کبد تولید می شود. کلیه ها نیز مقداری ال کارنیتین می سازند. برخی از منابع غذایی حاوی ال کارنیتین شامل گوشت قرمز و محصولات لبنی است.

دوز مناسب ال کارنیتین چقدر است؟

دوز ال-کارنیتین مورد نیاز به عوامل مختلفی بستگی دارد. اول از همه، اگر فردی بخواهد به مصرف داروهای ضد تیروئید خود ادامه دهد، باید دوز کمتری نسبت به کسی که تصمیم به عدم مصرف داروها دارد، مصرف کند. همین مفهوم در مورد فردی که از داروهای طبیعی دیگر برای کمک به مدیریت علائم پرکاری تیروئید استفاده می کند صدق می کند. به عنوان مثال، اگر فردی Bugleweed مصرف می‌کرد، گیاهی که هورمون تیروئید را سرکوب می‌کند، نسبت به فردی که این گیاه را مصرف نمی‌کرد، دوز کمتری از ال کارنیتین مصرف می‌کرد.

برای اطلاعات دوز خاص، برخی منابع توصیه می کنند که افراد مبتلا به پرکاری تیروئید و بیماری گریوز حداکثر چهار گرم ال کارنیتین در روز مصرف کنند. اما باز هم، بسته به اینکه فرد از داروهای ضد تیروئید و/یا گیاهان دارویی استفاده می کند، دوز متفاوت خواهد بود. اگر بیمار از داروی ضد تیروئید یا یک گیاه ضد تیروئید مانند Bugleweed استفاده می کند، دوز کمی از ال کارنیتین را برای شروع توصیه می کنم، مانند ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم. اگر فردی برای مدیریت علائم پرکاری تیروئید به ال کارنیتین به تنهایی تکیه می کند، دوز بالاتری از مکمل را توصیه می کنم.

ال-کارنیتین را با سایر مکمل های طبیعی مصرف کنید

اگر فردی مبتلا به پرکاری تیروئید یا بیماری گریوز تصمیم بگیرد که هیچ دارویی مصرف نکند، من معمولا ترکیبی از مکمل ها و گیاهان دارویی را برای کنترل علائم توصیه می کنم. در حالی که من فکر می کنم ال کارنیتین یک مکمل عالی است، درمان طبیعی اولیه ای که برای مدیریت علائم توصیه می کنم Bugleweed است. زمانی که در ابتدا بیماری گریوز تشخیص داده شد، بوگلیوئید گیاه اصلی بود که به مدیریت علائم پرکاری تیروئید من کمک کرد. صادقانه بگویم، اگرچه من در حال حاضر ال کارنیتین را به بسیاری از بیمارانم توصیه می کنم، من شخصاً زمانی که از پروتکل درمان طبیعی خود پیروی کردم هرگز ال کارنیتین مصرف نکرده ام. دلیلش این بود که در آن زمان از فواید ال کارنیتین بی اطلاع بودم. اما با یادگیری بیشتر این مکمل، شروع به توصیه آن به بسیاری از بیمارانم کردم.

Motherwort یکی دیگر از گیاهانی است که می تواند به مدیریت علائم کمک کند. مشابه بتا بلوکرهای طبیعی، مصرف این گیاه می تواند به شدت به علائم قلبی (ضربان نبض بالا، تپش قلب و غیره) کمک کند. اگر چه Bugleweed به طور قابل توجهی به علائم پرکاری تیروئید من کمک کرد، من Motherwort را نیز مصرف کردم زیرا هنوز تپش قلب داشتم. برخی از مردم بادرنجبویه را نیز مصرف می کنند، که یکی دیگر از گیاهان فوق العاده است که می تواند به مدیریت علائم کمک کند.

آیا استیل ال کارنیتین بهترین شکل برای مصرف است؟

بحث هایی در مورد بهترین شکل ال کارنیتین وجود دارد. استیل ال کارنیتین می تواند به بسیاری از شرایط کمک کند. این شامل درد عصبی، اختلالات روانی و تستوسترون پایین است. همچنین به سنتز گلوتاتیون کمک می کند که برای سیستم ایمنی سالم و سم زدایی کبد بسیار مهم است. پروپیونیل-ال-کارنیتین نوع دیگری است که می تواند به بیماری عروق محیطی و همچنین نارسایی احتقانی قلب کمک کند. بسیاری از بیماران من با مصرف ال کارنیتین “معمولی” به نتایج عالی دست یافته اند. برخی از افراد انواع مختلف ال کارنیتین را با هم مخلوط می کنند، و من چند نفر را می شناسم که ادعا می کنند این ترکیب بهتر از مصرف هر مکمل ال کارنیتین منفرد عمل می کند.

البته باید به خاطر داشت که ال کارنیتین درمانی برای پرکاری تیروئید و بیماری گریوز نیست. در حالی که می تواند به مدیریت علائم پرکاری تیروئید کمک کند، اما هیچ کاری برای جزء خودایمنی بیماری گریوز انجام نمی دهد و ضعف غدد فوق کلیوی، کمبود مواد معدنی، سمیت فلزات سنگین و غیره را اصلاح نمی کند. این به تنهایی سلامت فرد را به حالت عادی باز نمی گرداند.

بنابراین امیدواریم درک بهتری از اینکه ال-کارنیتین چگونه می تواند برای افراد مبتلا به پرکاری تیروئید و بیماری گریوز مفید باشد، داشته باشید. برخی از افراد مصرف این دارو را با داروهای ضد تیروئید خود انتخاب می کنند، در حالی که برخی دیگر از ال-کارنیتین همراه با بوگلویید، Motherwort و سایر گیاهانی استفاده می کنند که می توانند به مدیریت علائم کمک کنند. در هر صورت، درک این نکته مهم است که ال-کارنیتین می تواند کار بزرگی در مدیریت علائم انجام دهد، اما هیچ کاری برای رفع علت زمینه ای این عارضه انجام نمی دهد، زیرا عوامل دیگر باید ترکیب شوند تا این اتفاق بیفتد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر