افسانه های نمک آیا نمک دریا بهتر است؟به گزارش همشهری آنلاین، نمک که زمانی یک کالای کمیاب بود، اکنون فراوان، ارزان و در دسترس همگان است. نمک علاوه بر تاثیر در حفظ مواد غذایی، مهمترین ادویه روی زمین به حساب می آید و مصرف متعادل آن برای بدن ضروری است. البته در مورد نمک پیشنهادات مختلفی در مورد وجود عوارض سلامتی وجود دارد که برخی کاملا علمی و برخی دیگر نادرست تلقی می شوند. در ادامه این مقاله در مورد باورهای رایج در مورد مصرف نمک صحبت خواهیم کرد که برخی از آنها درست و برخی نادرست هستند و عبارتند از:

خوردن نمک زیاد باعث افزایش فشار خون می شود

درست. خوردن نمک زیاد باعث افزایش فشار خون می شود که یکی از علل بیماری های قلبی است. همچنین باعث احتباس آب و پوکی استخوان می شود زیرا دفع کلسیم از طریق ادرار را تسهیل می کند و افراد مبتلا به دیابت و بیماری قلبی در معرض خطر بیشتری هستند.

برای کم کردن نمک کافی است نمکدان را بردارید

اشتباه افزودن نمک به طور مستقیم به غذا یک عادت کاملاً اشتباه است، اما این دوز واضح تنها حاوی ۱۰ تا ۲۰ درصد نمک است. برای کاهش نمک باید به نمک پنهان بیشتر توجه کنیم زیرا مواد غذایی زیادی مانند نان، پنیر، سوسیس، سس، سوپ آماده، بیسکویت و … وجود دارد. به عنوان مثال، یک تکه سوسیس یا یک مشت بیسکویت حاوی یک پنجم نمک مورد نیاز بدن است.

نمک برای بدن ضروری است

درست. نمک یا به عبارت دقیق تر، سدیم، با آبرسانی مجدد به بافت ها و مایعات بدن، بدن را هیدراته نگه می دارد. سدیم در تنظیم فشار خون، انقباض ماهیچه ها و عملکرد صحیح کلیه ها و قلب موثر است و در انتقال پیام های عصبی موثر است. تماس نمک با طعم غذا نیز باعث تولید شیره می شود که در فرآیند هضم لازم است.

نمک دریا ترجیح داده می شود

اشتباه امروزه بیشتر تبلیغات در مورد استفاده از نمک دریا نسبت به نمک تصفیه شده انجام می شود، اما باید توجه داشت که این تنها جنبه تبلیغاتی دارد. در واقع، اگر نمک دریا درمان نشود، حاوی مقدار زیادی آلاینده از جمله فضولات حیوانات دریایی است. از سوی دیگر افزودن ید به نمک تصفیه شده اقدامی موثر برای جلوگیری از کمبود ید است که با مصرف نمک دریا تضمینی برای آن وجود ندارد.

غذای بدون نمک به کاهش وزن کمک می کند

درست. خوردن غذاهای شور باعث تحریک اشتها و پرخوری می شود، بنابراین کاهش مصرف نمک ضروری است. البته نمک کالری ندارد و خوردن بیش از حد آن فقط باعث نفخ می شود. در نتیجه کاهش مصرف نمک از نظر ظاهری می تواند باعث ایجاد تغییراتی در ظاهر شود.

کاهش مصرف نمک از سرطان معده و پوکی استخوان محافظت می کند

درست. مطالعات نشان می دهد که خوردن نمک زیاد مخاط گوارشی را کاهش می دهد و حضور بیماری هلیکوباکتر را به دلیل ایجاد زخم معده تسهیل می کند. مصرف زیاد نمک باعث افزایش دفع کلسیم از ادرار می شود و می تواند در کنار سایر عوامل مانند کمبود کلسیم و ویتامین D، عامل خطر پوکی استخوان در نظر گرفته شود.

منبع: سلامت