افزایش ۲۱۷۱ متر مربعی به فضای مطالعه در کرمانشاه – پایگاه خبری اخبار خوب


معصومه حسنی خونسر مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگاران. خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)وی درباره فعالیت های فرهنگی این مدیریت در سال گذشته به دلیل سالگرد دولت سیزدهم، گفت: در سال گذشته افتتاحیه سه باب در کتابخانه برگزار شد – دولتی، تجهیز کتابخانه عمومی به یادبود عبدالعلی رحیمی در شهرستان هرسین به مساحت ۶۵۰ متر مربع، تجهیز و افتتاح کتابخانه عمومی خیرساز رکسانا میناشی در شهرستان اسلام آباد غرب به مساحت ۱۰۰۶ متر مربع با ۵۶۷ متر مربع. زیرساخت ها؛ افتتاح کتابخانه مؤسسه ای در شهرستان کنگاور به مساحت ۵۱۵ متر مربع و زیربنای ۲۶۱ متر مربع با ۱۳ میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال بدهی یکی از آنهاست.

وی افزود: پروژه هایی مانند کتابخانه مرکزی استان کرمانشاه در پنج طبقه و زیربنای ۱۱ هزار مترمربع که از سال ۱۳۸۵ برنامه ریزی شده و از سال ۱۳۹۰ تاکنون حدود ۲۵ میلیارد ریال هزینه داشته است، اما به دلیل کمبود اعتبارات لازم، این پروژه انجام شد. در انتظار گذاشتن متوقف شد و در سال ۱۳۹۵ با تزریق اعتبار، پروژه را از ۳۰ درصد به ۶۰ درصد افزایش داد. با سفر سیزدهمین رئیس دولت و سفر وزیر فرهنگ و رهبری، این طرح با کمک ۳۰۰ میلیارد ریالی راه اندازی می شود. در هفته کتاب سال ۱۴۰۰، ۸۵۰ سند، نسخه خطی و بخش زیبای کتابخانه امیر کبیر افتتاح شد.

حسنی خونسار مدیرکل کتابخانه عمومی استان کرمانشاه گفت: مرکز تبادل کتاب استان در زمینی به مساحت ۱۰۰ متر مربع در کتابخانه عمومی حضرت آیت الله خامنه ای شهر کرمانشاه احداث شد و این مرکز کار خود را آغاز کرد. در ۷ هزار برای به اشتراک گذاشتن منابع بین کتابخانه ها کپی کنید.

در سال گذشته بیش از ۸۰۰۰ برنامه فرهنگی با محوریت ترویج و گسترش فرهنگ کتابخوانی در کتابخانه های عمومی و مدیریت عمومی کتابخانه ها در استان کرمانشاه برگزار شد.

به گفته وی، طرح کتاب گردی روسای ادارات و عموم مردم; مسابقه کتابخوانی (لیگ کتاب خوانی دانش آموزی); بازی خواندن; خواندن؛ نشست «گذر انقلاب» با موضوع «شکست حصرپاوه به فرمان امام خمینی (ره)»؛ جلسات نقد کتاب؛ کارگاه تجلیل از نویسندگان بومی؛ زمان کلاس؛ شاهنامه خوانی; طرح ملی «با هم بخوانیم»؛ تجزیه و تحلیل ادبیات مربوطه؛ جلسات شعرخوانی با مدیریت و محوریت حلقه ادبی «بیستون» در این مدیریت کل؛ انجمن کتابخوانان؛ یکی از این برنامه ها برنامه های جوانان و خانواده است.

افتتاحیه فصل چهارم در کتابخانه تعاونی

حسنی خونسار در زمینه همکاری با سازمان ها و خدمات گفت: ۴ باب کتابخانه عمومی با سازمان ها افتتاح شد، همچنین تفاهم نامه با فصل ۸ کتابخانه تعاونی امروز تمدید شد و ماده ۱۵ تفاهم نامه همکاری با سایر سازمان ها نیز تمدید شد. بخش ها و بخش های مستقل امضا شده است.

وی درباره جلسات انجمن کتابخانه ها نیز افزود: ۲۴۲ جلسه انجمن در سال گذشته با اعضای حقیقی و حقوقی انجمن اعم از فرمانداران و روسای ادارات و رفع موانع برگزار شد. و مسائل کتابخوانی در این جلسات مورد اذعان قرار گرفت.

حسنی خونسار گفت: ۳۰ سازمان شامل ۱۴ سازمان شهرستانی، یک سازمان استانی و ۱۵ تشکل در بخش فعال هستند. برای چهارمین بار متوالی در سال ۱۴۰۰ انجمن شهرستان به عنوان برترین تشکل کشور قرار گرفت و از استاندار به عنوان رئیس کانون استان در آن زمان تجلیل شد.

وی گفت: این اداره مرکزی در یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی ۵۱۵ برگزیده استانی و کشوری را در بخش های مختلف دریافت کرد. در این دوره یازدهم ۴۰ هزار نفر شرکت کردند که ۵ نفر از استان در سطح کشوری تقدیر شدند و ۳ نفر در رویداد ملی بهار جایزه کشوری را دریافت کردند که قول داده شده بود.


وی درباره کتابخانه سیار روستایی گفت: خدمات رسانی به ۱۷ روستا از کتابخانه سیار شهرستان های هرسین، قصرشیرین و جوانرود همواره با کمک کتابخانه انجام می شود. ارائه خدمات عمومی در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ در ۸ باب کتابخانه های عمومی استان برگزار شد.

بیش از ۴۵۰۰۰ جلد کتاب اهدا شد

این مسئول درباره آموزش به کارکنان گفت: با هدف ارتقای سطح آموزش در حین خدمت به کارکنان، بیش از ۱۵ دوره آموزشی توسط اداره کل دولتی برای کارکنان این اداره کل برگزار شده است.

مدیر کل کتابخانه عمومی استان کرمانشاه درباره منابع اهدایی و خریداری شده از نویسندگان داخلی گفت: تعداد منابع دریافتی از موسسه – کتابخانه عمومی ۲۰ هزار و ۵۵۶ جلد کتاب و تعداد نسخه ها ۴۵ هزار و ۷۰۷ جلد کتاب است.

وی تعداد کتاب های مبادله شده در مرکز مبادلات استان را ۱۱ هزار و ۳۶۶ عنوان عنوان کرد و یادآور شد: تعداد کتاب های مبادله شده ۳۰ هزار و ۶۳۴ عنوان و خرید کتاب از نویسندگان بومی نیز ۶۸۸ عنوان به ارزش ۷۲۰ میلیون ریال است.