افرادی به نام «تخصص» مردم را از سیستم دور کردند – سایت خبر خوب


به گزارش پایگاه خبری اخبار خوب به نقل از فارس، سید احمد عبودیان، روزنامه نگار سیاسی خبرگزاری فارس، دستیار نخست وزیر دموکراسی در دولت، در چهارمین قسمت از ویژه برنامه «ایرانشهر» که از شبکه افق سیما پخش شد، با بررسی روند این برنامه گفت: دموکراسی در دولت سیزدهم: در ۳ آوریل ۱۹۷۹ یک بحران وجود داشت. روزی که مردم به جمهوری اسلامی رای «آری» دادند، امام خمینی در آن روز فرمودند: امروز روز بعثت امامت امت است و امروز جمهوری اسلامی را اعلام می کنم.

وی ادامه داد: نظر امام خمینی(ره) این است که برای اجرای حکم خدا، مردم باید اقدام کنند. این مشکل را در همه جای تاریخ انقلاب و زندگی امام خمینی (ره) می بینید. نمونه آن تشکیل کمیته انقلاب است.

عبودیان افزود: امام خمینی ۱۶ مؤسسه معروف را برای حل مشکلات طراحی و تأسیس کردند و البته واقعاً فقط جوانان آنها را رهبری کردند. مهم ترین اتفاقی که در دنیا افتاد و دنیا را در شوک فرو برد این بود که امام خمینی سخت ترین حادثه را برای کشور ما، جنگی که به راه انداختند، با وجود مردم رهبری کردند که من الان افتخار می کنم.

او می افزاید: «من جوانان را تشویق می کنم که کتاب «تنها گریه» را بخوانند. اگر بخواهند بفهمند که مردم چگونه با جنگ برخورد کردند، نمونه هایی را می توان در این کتاب یافت. در این کتاب می بینیم که چگونه زنان تا آنجا که می توانند الگوهای خود را خلق می کنند. نمونه های زیادی از این مردان و زنان را در گوشه و کنار جهان می بینیم.

دستیار رییس جمهور دموکراتیک در بخشی دیگر از سخنان خود درباره استعفای مردم از قدرت در سال ۱۳۷۰ گفت: در سال ۱۳۷۰ تفکر لیبرالی نسبت به سرمایه داری در کشور حاکم است. کم کم به اسم طبقه بندی کارها پیچیده می شود و عده ای از صحنه حذف می شوند.

وی گفت: توجه داشته باشید که مهارت امام در ساده سازی و ساده سازی بود، اما در این دهه کارها خاص و پیچیده شده است و مردم از ارتباط و تصمیم گیری کنار گذاشته شده اند. این تفکر در دهه ۱۳۸۰ و اواسط ۱۳۹۰ ادامه یافت.

وی افزود: بدیهی است در این مدت رهبر معظم انقلاب در صدد احیای تفکر امام خمینی (ره) بودند. مثلاً در اوایل دهه ۱۳۹۰ متوجه می‌شوید که او اقدامات جوانان مؤمن انقلابی را تصدیق می‌کند و به آنها توصیفات تفسیری آتش آزاد می‌دهد. این امر تا زمان اعلام مرحله دوم انقلاب ادامه خواهد داشت. این اطلاعیه تأیید می کند که ما به قله نزدیک هستیم، بنابراین اگر می خواهیم به قله برسیم، همه مردم باید به میدان بیایند و یک رویداد عمومی برگزار شود. آنها همچنین تاکید کردند که این تنها با پیشرفت موج جوانان امکان پذیر است. بنابراین حفظ دموکراسی بسیار مهم است.

عبودتیان ادامه داد: نمونه آن را با اپیدمی کرونا، زلزله کرمانشاه و سیل سال ۱۳۸۸ دیده اید، یادم می آید زمانی که به دلیل زلزله به منطقه سرپل ذهاب رفتیم، در کرمانشاه متوجه شدیم که این افراد پیشی گرفته اند. توسط گروه های اورژانسی که برای کمک رفتند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد منطقه جمعیتی نیز گفت: طبق فرموده امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب جمعیت در سه حوزه تعریف شده است. اولین مورد در تصمیم گیری است. مردم باید در تصمیم گیری مشارکت داشته باشند. جنبه دوم انجام کار یا اجرای آن و جنبه سوم کنترل است.

عبودیان گفت: رهبر معظم انقلاب در ۲۰ دی ماه به دولت تذکر دادند که خیلی ها می خواهند کمک کنند، راه را به آنها نشان دهند. من معتقدم ما باید قوانینی داشته باشیم که به نفع موجودیت مردم باشد نه قوانینی که مانع از وجود مردم شود. بنابراین میدان حضور مردم نه تنها در مسائل کوچک یا انتخابات بلکه در همه عرصه ها است.

«بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که مردم نباید در سال اول رژیم تلخ باشند، بلکه رژیم در شرف انجام این کار است. یعنی چون رژیم قبلی تکلیفش را انجام نمی داد، رژیم سیزدهم باید این کار را می کرد.

وی گفت: البته من با حرف شما موافقم و فکر نمی‌کنم بستر مناسبی برای گفت‌وگو با مردم برای بیان مشکل فراهم نشده باشد و این انتقاد وارد شده است.

عبودیان درباره نشست گروه جهادی و دیدار اخیر خود با رئیس جمهور گفت: این نشست همبستگی جدیدی با گروه جهادی است. در مورد گروه های جهادی باید بگویم که الان در جایی نیست که فقط یک گروه جهادی به یک شهر برود و چند منطقه کوچک راه اندازی کند، بلکه در حال حاضر در حوزه های پیچیده تری مانند بحران های زیست محیطی است. بهداشت، آلودگی و غیره. بنابراین گروه های مختلف افراد متخصص در مسائل مختلف باید وارد میدان شوند و بستری ایجاد کنند که گروه های جهادی بتوانند در آن فعالیت کنند.

وی در پایان گفت: امروز در حال طراحی و آماده‌سازی بیمارستان‌هایی به نام «معاونین مردم» در بخش‌های مختلف دولت هستیم تا خواهر و برادر کوچک‌تر خود را در حلقه مرکزی به کار گرفته و مردم را به محل خود بیاورند. “

به گزارش پایگاه خبری اخبار خوب به نقل از فارس، چهارمین قسمت از ویژه برنامه «ایران شهر» به کارگردانی سید حسین حسینی و تهیه کنندگی سیداحمد حجازی در شبکه افق سیما پخش شد.

انتهای پیام/