اعلام نتایج نظرسنجی در آستانه نزول تهران/ افت ماهانه ۳۰ میلی متری جنوب غرب پایتخت – خبر خوب


خبرگزاری فارس، گروه شهری:رئیس اداره رانش زمین مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی می گوید تهران سالانه با رکود زمین مواجه است.

حدود دو سال پیش انوشیروان محسنی بندیپی استاندار وقت تهران در جلسه مدیریت بحران در پایتخت اعلام کرد: تهران روزانه یک میلی متر را اشغال می کند و باید هرچه زودتر سفره های زیرزمینی را پاکسازی کرد. به دشت فرونشست

طبق تعریف یونسکو، رکود زمین به رکود یا فرسودگی گفته می شود که به دلایل مختلف در مقیاس وسیع رخ می دهد. این کلمه اغلب برای توصیف حرکت زمین به سمت بالا و پایین استفاده می شود. دلایل متعددی برای این پدیده وجود دارد. این رویدادها شامل ذوب شدن یخ ها، حرکت های آهسته زمین، جریان های طولانی و فعالیت های انسانی مانند استخراج معادن یا آب های زیرزمینی و اکتشاف نفت است.

نظارت ویژه شورای شهر تهران بر موضوع احیای اراضی

درباره این موضوع به سراغ احمد صادقی یکی از اعضای شورای شهر تهران رفتیم.

وی افزود: شهروندان توجه داشته باشند که مشکل رانش زمین متفاوت است. زمین لغزش ها نتیجه حوادثی مانند خشکسالی و خشک شدن گودال های زیرزمینی به تدریج و نه فوری است.

این عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: اما در اثر فعل و انفعالات مختلف از جمله مسائل عمرانی از جمله حفر تونل های زیرزمینی و یا نشتی خطوط لوله و خطوط لوله زیرزمینی، انفجار آب سقوط می کند.

صادقی گفت: درست است که می گویند تهران یک میلی متر در روز انقباض دارد و به جنوب غرب تهران متصل است، یعنی یک میلی متر در روز ۳۰ میلی متر یا ۳ سانتی متر در روز است. ماه.

نتایج یک مطالعه اخیر بر روی سنسورهای متصل شده برای بررسی میزان کاهش / تنها جایی که کاهش رخ داده جنوب غرب تهران بوده است.

مهدی بابایی رئیس کمیته حراست شورای اسلامی شهر تهران نیز از نتایج بررسی اخیر سنسورهای نصب شده برای بررسی وسعت زمین لغزش خبر داد و گفت: با توجه به شماره داده های انجمن پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و سنسورهای نصب شده در دو سال اخیر رکود زمین بر شهر حاکم بوده است، تنها جایی که رکود عمده زمین در آن رخ داده، جنوب غرب تهران است.

کاهش قابل توجهی در منطقه شهری وجود ندارد

بابایی با بیان اینکه افت قابل توجهی در حوزه شهری وجود ندارد و حداقل به یک یا دو سانتی متر می رسد، خاطرنشان کرد: بیشتر آن در اطراف تهران و به دلیل آبگیری نامناسب برای کشاورزی است.

وی ادامه داد: با توجه به توسعه فاضلاب در تهران، با اختصاص آب این کارخانه به بخش کشاورزی، برداشت از آب های زیرزمینی کاهش یافته است.

رئیس کمیته حراست شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه حق آبه سدهای اختصاصی این بخش به آب شرب شهر تهران کمک می کند، تاکید کرد: تامین می شود.

پرویز سروری نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران در خصوص بحران کم آبی و احیای اراضی کشور گفت: در چند ماه اخیر خبرهای بد زیادی در سراسر کشور به خصوص در مناطق تاریخی ما شنیده شده است. مانند استان‌های فارس و اصفهان، در آستانه رانش زمین و هر روز خطرناک‌تر می‌شوند.» ما با یک بحران شدید روبرو هستیم. در تهران تعدادی از پرونده های زمین کاهش یافته است.

شهرداری تهران به تنهایی مسئول برخورد با رکود زمین نیست

علی نصیری، رئیس انجمن پیشگیری و مدیریت بحران استان تهران نیز اظهار داشت: شهر تهران به تنهایی پاسخگوی رکود زمین نیست و مشکلاتی در این بخش وجود دارد، بین المللی است و حدود ۱۳ دستگاه مسئول هستند. برخورد با آن . طی جلسه ای با دستگاه های مختلف بود که در خصوص لزوم انجام اقدامات لازم برای اجرای آن و تامین اعتبارات موافقت شد.

رئیس انجمن پیشگیری و مدیریت بحران استان تهران گفت: در سال جدید برنامه هایی در دستور کار است و اگر خدا بخواهد به نتیجه خواهد رسید.

مشکلات مشخص ۱۰ سال آینده تهران

رانش زمین تهران و بسیاری از شهرهای دیگر را تهدید می کند. این فاجعه هر چند برای امروز و ماه آینده نیست اما به گفته مسئولان مشکل قطعی ۱۰ سال آینده است و باید عاجل و اساسی بررسی شود و فعلا منتظر تصمیمات مالکان و مسئولان باشیم. نهادهای دخیل در برخورد با این پدیده در سال جدید خواهند بود؟

انتهای پیام/ت۶۳