اسپری بینی: علم فیزیک روش بهتری را برای استفاده از داروها پیشنهاد می کند


خانمی که از اسپری بینی استفاده می کند.  کد شاتر استاک 173816945;  سفارش خرید: -؛  کار: -؛  مشتری: -؛  دیگر: -

زنی که از اسپری بینی استفاده می کند

نقطه تصویر Fr/Shutterstock

یک سوراخ بینی را ببندید، نازل دیگر را به سمت بالا بچسبانید، فشار دهید. سایکات باسو از دانشگاه ایالتی داکوتای جنوبی می‌گوید: روش معمول اسپری کردن دارو در بینی روشی واضح است، اما ممکن است مؤثرترین نباشد.

این بر اساس مدل کامپیوتری او از نحوه ورود ذرات معلق هوا به بینی و رسیدن به نازوفارنکس، محفظه ای در ابتدای گلو است که در آن دو راه هوایی در بینی به هم می رسند. این اغلب هدف داروهایی است که از عفونت های راه هوایی جلوگیری می کنند.

در عوض، باسو می‌گوید، نشان دادن نازل به سمت صورت، نگه داشتن آن تقریباً افقی در حین وارد کردن آن به سوراخ بینی و کمی زاویه به سمت گونه‌تان، ممکن است بهترین روش باشد.

باسو برای بررسی اینکه چه اتفاقی برای یک آئروسل در مسیر رسیدن به نازوفارنکس می‌افتد، اسکن‌های سه‌بعدی از بینی‌ها را به‌دست آورد و آن‌ها را در یک مدل کامپیوتری که جریان هوای داخل را شبیه‌سازی می‌کند، گنجاند.

او دریافت که سمپاشی به صورت افقی تعداد قطرات آئروسل را که در نازوفارنکس فرود می آید حداقل تا ۱۰۰ ضریب افزایش می دهد. او این کار را در جلسه انجمن فیزیک آمریکا در نوامبر ارائه کرد.

توضیح باسو این است که با اسپری کردن به صورت افقی، قطرات از جریان هوای قوی فرد در حین یا پس از تجویز اسپری خارج می شوند، که در غیر این صورت قطرات به سرعت از کنار نازوفارنکس به داخل گلو و ریه ها عبور می کنند. او می‌گوید: «اگر مکان‌های راه هوایی بالایی را هدف قرار می‌دهید، جریان هوا بهترین وسیله برای انتقال دارو نیست.

او قصد دارد نتایج خود را در مدل های فیزیکی بینی و سپس در افراد تایید کند. چنین آزمایشاتی همچنین ممکن است منجر به بهبود در طراحی پمپ های اسپری بینی شود، به عنوان مثال با یافتن اندازه قطرات بهینه.

ورث لانگست از دانشگاه مشترک المنافع ویرجینیا می گوید: «به نظر می رسد رویکرد Basu یک راه حل ساده و کم هزینه برای افزایش هدف گیری اولیه دارو به ناحیه نازوفارنکس ارائه می دهد.

تا زمانی که آزمایش‌ها روی بینی‌های واقعی اعداد او را تأیید نکنند، باسو به کسی توصیه نمی‌کند که دستورالعمل‌های همراه اسپری‌های بینی را نادیده بگیرد. او می‌گوید: «من چنین اختیاری ندارم – اما در زندگی شخصی‌ام، سعی می‌کنم از اسپری‌ها در این جهت استفاده کنم.

برای گردآوری همه اخبار سلامت و تناسب اندام که باید بدانید، در خبرنامه رایگان Health Check ما ثبت نام کنید، هر شنبه

بیشتر در مورد این موضوعات:


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/