اسلوونی اولین رئیس جمهور زن خود را انتخاب کردبه گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز، بر اساس اسناد کمیسیون انتخابات، بر اساس شمارش ۹۹ درصد آرا، پیرک موصار ۵۴ ساله موفق به کسب ۸۶.۵۳ درصد آرا شد.آرای دور دوم انتخابات. آنگه لوگر، سیاستمدار جناح راست و وزیر خارجه سابق، ۱۴.۴۶ درصد را به دست آورد.

بر اساس داده های این کمیسیون، میزان مشارکت در انتخابات ۴۹.۹ درصد بوده است.

پیرک موسار پس از اعلام پیروزی به خبرنگاران گفت: من تمام تلاشم را می کنم تا یک رئیس جمهور واقعی برای همه باشم و برای حقوق بشر، دموکراسی و دموکراسی اساسی تلاش کنم.

اگرچه رئیس جمهور نقشی عمدتا تشریفاتی دارد، اما او فرمانده کل ارتش است و چندین مقام عالی رتبه از جمله رئیس کل بانک مرکزی را منصوب می کند. اکثریت این نامزدها باید توسط مجلس تایید شوند.

رئیس جمهور جدید اسلوونی، یکی از اعضای اتحادیه اروپا و ناتو، جایگزین بوروت پاهور می شود که ۳۰ سال است در عرصه سیاست فعال بوده است. پاهور یک مدل سابق که پنج سال را به عنوان رئیس جمهور سپری کرد، به دلیل اینکه اغلب از این شبکه اجتماعی استفاده می کند، به ریاست اینستاگرام مشهور است.

پیرک موسار مجری سابق تلویزیون به یک وکیل با نفوذ تبدیل شد که برای حقوق بشر، حاکمیت قانون و مسائل اجتماعی مبارزه می کرد. موسار در دفتر خصوصی خود وکالت ملانیا ترامپ، همسر دونالد ترامپ را برعهده داشت که از یک روزنامه برجسته در اسلوونی شکایت کرد.