استفاده از تیلنول در بارداری با خطر ADHD بالاتر در کودک مرتبط است


تصویر خبر: استفاده از تایلنول در بارداری با افزایش خطر ADHD در کودک مرتبط استنوشته دنیس تامپسون
خبرنگار HealthDay

دوشنبه، فوریه ۲۴, ۲۰۱۴ (HealthDay News) – مادران باردار که از تب یا سردرد رنج می‌برند ممکن است با باز کردن قفسه دارو با معضل جدیدی روبرو شوند.

یک مطالعه بلندمدت جدید نشان می‌دهد زنان بارداری که استامینوفن مصرف می‌کنند – که با نام تجاری تیلنول شناخته می‌شود – ممکن است احتمال بیشتری برای داشتن فرزندی با اختلال کمبود توجه-بیش فعالی (ADHD) داشته باشند.

استامینوفن رایج ترین داروی بدون نسخه برای زنان باردار است که تب یا درد دارند.

بر اساس این تحقیق که بیش از ۶۴۰۰۰ مادر دانمارکی و فرزندانشان در آن شرکت داشتند، کودکانی که مادران آنها در دوران بارداری استامینوفن مصرف کرده بودند، تا ۴۰ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به ADHD بودند. این بچه ها بین سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۲ به دنیا آمدند.

بر اساس این مطالعه که در فوریه منتشر شد، در سن ۷ سالگی، این کودکان همچنین احتمال بیشتری داشت که از داروهای ADHD استفاده کنند و مشکلات رفتاری مشابه ADHD را نشان دهند. ۲۴ در مجله JAMA اطفال.

اما از آنجایی که این مطالعه رابطه علت و معلولی را ایجاد نکرد، حداقل یک متخصص اطفال گفت که تحقیقات بعدی برای تأیید یافته ها مورد نیاز است.

دکتر دکتر یکی از نویسندگان این مطالعه توضیح داد که مادران باردار از استامینوفن برای درمان سردرد، تب یا درد استفاده می کنند زیرا داروهایی مانند آسپرین، ناپروکسن و ایبوپروفن در دوران بارداری توصیه نمی شوند. بیت ریتز، رئیس بخش اپیدمیولوژی در دانشکده بهداشت عمومی فیلدینگ در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA).

ریتز گفت: علاوه بر این، به نظر می رسد خطر ADHD با میزان استامینوفن که مادر در دوران بارداری مصرف کرده است، افزایش می یابد.

ریتز افزود: “قوی ترین اثرات زمانی مشاهده شد که یک زن گفت که آن را به مدت شش هفته یا بیشتر مصرف کرده است و حتی در ۲۰ هفته یا بیشتر شدیدتر.” “ما همیشه فکر می کردیم استامینوفن نوعی بی ضرر است و مصرف آن در دوران بارداری چندان بد نیست، و احتمالاً اگر آن را یک یا دو بار مصرف کنید، اینطور است. اما اگر آن را به طور مکرر مصرف کنید، این خطرات را افزایش می دهید.”

“این بهترین خبر برای این نیست [pregnant] ریتز خاطرنشان کرد: “ما واقعاً داروی بی خطری نداریم، می ترسم.”

یک کارشناس خاطرنشان کرد که این یافته قطعی نیست.

دکتر دکتر می‌گوید: «ما همیشه باید مراقب استنباط علیت باشیم، وقتی که ارتباطی پیدا می‌کنیم. اندرو آدسمن، رئیس اطفال رشدی و رفتاری در مرکز پزشکی کودکان استیون و الکساندرا کوهن نیویورک، در نیوهید پارک. از منظر اطفال، سرمقاله تغییر در عمل را توصیه نمی‌کند، و این منطقی به نظر می‌رسد. فکر نمی‌کنم ما بدانیم که چیزی از استامینوفن ایمن‌تر است و علیت را ثابت نکرده‌ایم.»

سازنده Tylenol، McNeil Consumer Healthcare، در بیانیه‌ای گفت که برچسب این دارو به زنان باردار یا شیرده توصیه می‌کند قبل از استفاده از این محصول با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنند.

در بیانیه مک نیل آمده است: «تیلنول بیش از ۵۰ سال استفاده بالینی برای حمایت از ایمنی و اثربخشی آن دارد و در صورت استفاده طبق دستور، تیلنول یکی از مطلوب‌ترین مشخصات ایمنی را در میان مسکن‌های بدون نسخه دارد.»

“ما از اخیر آگاه هستیم JAMA اطفال مطالعه؛ با این حال، هیچ مطالعه تصادفی‌سازی‌شده و آینده‌نگر کنترل‌شده‌ای وجود ندارد که ارتباط علی بین مصرف استامینوفن در دوران بارداری و اثرات نامطلوب بر رشد کودک را نشان دهد.»

محققان دانشگاه UCLA بر اساس یافته‌های خود در مورد همگروهی ملی تولد دانمارک، یک مطالعه سراسری در مورد بارداری و کودکان. هدف این مطالعه بررسی عوارض و بیماری های بارداری در کودکان با تمرکز ویژه بر عوارض جانبی داروها و عفونت ها است.

محققان بیش از ۶۴۰۰۰ کودک و مادر را مورد مطالعه قرار دادند. آنها مصرف استامینوفن را از طریق مصاحبه های تلفنی که تا سه بار در دوران بارداری و سپس شش ماه پس از زایمان انجام شد، پیگیری کردند.

سپس محققان از پایگاه های داده پزشکی دانمارکی استفاده کردند تا ببینند کدام کودکان مبتلا به ADHD تشخیص داده شده اند یا برای آنها داروهای ADHD تجویز شده است. آنها همچنین از گزارش های نظرسنجی از والدین برای ردیابی اینکه آیا کودکان علائمی شبیه ADHD نشان داده اند یا خیر استفاده کردند.
پرسش


اصطلاح اختصاری ADHD به وضعیتی اشاره دارد که معمولاً به عنوان زیر شناخته می شود:
پاسخ را ببینید

محققان دریافتند، نتایج نشان داد کودکانی که مادرانشان استامینوفن مصرف می‌کردند، ۳۷ درصد بیشتر در معرض خطر تشخیص بیمارستانی اختلال هیپرکینتیک، یک نوع شدید ADHD بودند.

این کودکان همچنین ۲۹ درصد بیشتر احتمال دارد از داروهای ADHD استفاده کنند و ۱۳ درصد بیشتر احتمال دارد علائم ADHD را نشان دهند.

علاوه بر این، زمانی که مادر بیش از ۲۰ هفته در طول بارداری از استامینوفن استفاده کرد، خطر ابتلا به اختلال هیپرکینتیک/ADHD در یک کودک حداقل ۵۰ درصد افزایش یافت.

در تجزیه و تحلیل خود، محققان این احتمال را در نظر گرفتند که ADHD کودکان ناشی از بیماری های مادر بوده است که باعث استفاده از استامینوفن شده است. ریتز می‌گوید: «ما این موارد را تنظیم کردیم و به هیچ وجه اثر استامینوفن را از بین نبرد.

بر اساس این یافته‌ها، ریتز گفت که به زنان باردار از مصرف استامینوفن هشدار می‌دهد.

او گفت: “اگر من به عنوان یک زن باردار بودم، هر کاری که بتوانم از هر یک از این داروها اجتناب کنم، انجام می دادم.” گفتن اینکه به زنانی که درد شدید دارند سخت است که هیچ مسکنی مصرف نکنند، اما استفاده مکرر از استامینوفن را بدون مراجعه به پزشک توصیه نمی‌کنم و نمی‌توانیم مسکن‌های دیگر را توصیه کنیم زیرا عوارض جانبی بیشتری دارند.

آدسمن موافقت کرد که زنان باید قبل از مصرف هر دارویی در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنند، اما اضافه کرد که برای رد ناامن بودن استامینوفن خیلی زود است.

آدسمن گفت: «ما باید این موضوع را در اسرع وقت از نقطه نظر تحقیقاتی روشن کنیم.

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۱۴ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.

از جانب لوگوی WebMD

راه حل های سلامت از حامیان ما

منابع

منابع: Beate Ritz، MD، رئیس بخش اپیدمیولوژی، دانشکده بهداشت عمومی فیلدینگ UCLA. اندرو آدسمن، MD، رئیس، رشد و اطفال رفتاری، مرکز پزشکی کودکان استیون و الکساندرا کوهن نیویورک، نیو هاید پارک، نیویورک. بیانیه، McNeil Consumer Healthcare; فوریه ۲۴، ۲۰۱۴، JAMA اطفال


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/