از نمادهای به کار رفته در دیوارهای تخت جمشید استفاده می کنم / تحلیل عرفانی «سماع» در زیورآلات ایرانی – پایگاه خبری اخبار خوب


یک جواهرساز با آنا صحبت کرد:

برنده یازدهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر معتقد است با گنجاندن عناصر متحرک در محصول و حفظ اصول هنر ایرانی، حالتی مدرن و جوان‌پسند در او جواهرساز ایجاد می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری اخبارخوب، به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی گروه فرهنگ خبرگزاری آنا، دکوراسیون از قدیم الایام جنبه زیبایی داشته است، به عنوان تزئین و همچنین به عنوان سرستون استفاده می شود. علاوه بر این، آنها معنای نمادین نیز دارند. صنعت طلا و جواهر با این سه کارکرد زنده می ماند. مهدیه مهدی زاده در بخش جواهرات یازدهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر مقام اول را کسب کرد. هنرمند جوانی که در تولید آثارش جدای از حفظ اصالت ایرانی به جوانی اش نیز اهمیت می دهد.

از نماد تخت جمشید و طرحی نازک استفاده شده است

وی در گفت وگو با خبرنگاران خبرگزاری آنا گفت: در سن ۱۶ سالگی وارد هنرستان در رشته طلا و جواهرسازی شد و از این رشته فارغ التحصیل شد. در دانشگاه هم خوشنویسی خواندم. علاوه بر تحصیل در هنرستان، در کارگاه زرگری نیز کار می کردم و آموزش های تکمیلی را انجام می دادم. من معلمان بسیار خوبی داشتم و باید تشکر کنم. فکر می کنم اگر در کارم موفق باشم، بخشی از آموزش های خوبی است که دیده ام. من همیشه سخت کار کرده ام و زمان زیادی را صرف طراحی کرده ام.

مهدی زاده همچنین افزود: یکی از آثاری که در جشنواره مد و لباس فجر ارائه کردم «اصالت ایرانی» نام داشت و در آن از طراحی لوتوس تخت جمشید به عنوان نماد صلح و ثبات الهام گرفتم. اصولاً در کارم از نشانگرهای به کار رفته در دیوارهای تخت جمشید و همچنین طرح های اسلایم استفاده می کنم. در کار دیگرم از رقص سما مولوی به عنوان مفهومی عرفانی الهام گرفتم. فیروزه را به کار اضافه کردم با تکان دادن این عمل اعمال می شود.

این هنرمند جوان گفت: همیشه دوست دارم کارم با آثار دیگر متفاوت باشد و به همین دلیل عنصر حرکت را در آن اضافه کردم. حفظ هویت ایرانی کارم و داشتن ظاهری مدرن، شیک و جوان پسند به کارم برایم مهم است. من نمی خواهم کارم فقط برای نمایش باشد و برای فروش نباشد. در کار جدیدم سعی می کنم عناصر متحرک یا قطعات قابل جابجایی را بگنجانم. راستش حضور عناصر متحرک را امضای کارم می دانم. من سعی می کنم زیبایی خودم را داشته باشم در حالی که کارم ساختاری دارد.

طرح های بازار را رها کنید و کارهای با کیفیت تری تولید کنید

وی همچنین با بیان وضعیت جواهرسازی در کشورهایی که این صنعت را دارند، تصریح کرد: آنها ابزار و تکنیک های بهتری در صنعت مد دارند و از طرفی قطعات آنها به شکل ظریف تری ساخته می شود. اغلب آثار آنها کپی نمی شود و در تولید بازار شرکت نمی کنند. البته در ایران هم می توان از فرم های کپی و بازاری فاصله گرفت و کار با کیفیت تری تولید کرد. مهم این است که سازندگان و تولیدکنندگان قدرت ریسک پذیری و انجام کارهای خلاقانه خود را داشته باشند. تمامی کارگاه های تولیدی نیاز به طراحان خلاق دارند تا خود را از کپی و بازار رها کرده و به طور کامل شکل دهند و خلاقیت بیشتری را شاهد باشیم. بسیاری از کارگاه ها طراح را حذف کرده اند و محصولات کپی شده را می فروشند.

این هنرمند جوان در پاسخ به این سوال که از متولیان فرهنگی چه می خواهد، خاطرنشان کرد: اهداف و برنامه های کاری خود را به گونه ای تنظیم می کنم که از مسئولان انتظاری ندارم، اما در کل فکر می کنم بهتر نیست. صحبت در مورد آن! من همیشه سعی کرده ام در طراحی و تولید کارم با طلا کار کنم و گاهی از نقره و مینا و فلزات دیگر هم استفاده می کنم. من از تجمیع برای کاهش هزینه ها استفاده می کنم. من هم برای زیباتر کردن آن و هم برای افراد با هر بودجه ای برای خرید انجام می دهم.

در جشنواره های مد و لباس به قسمت جواهرات توجهی نمی شود

وی درباره رویکرد این جشنواره مد و لباس فجر در حوزه طلا و جواهر گفت: متاسفانه حوزه طلا و جواهر در جشنواره مد و لباس فجر چندان مورد توجه قرار نگرفته است. حتی در مراسم اختتامیه نیز تقدیر از برگزیدگان این بخش از تلویزیون پخش نشد. در عین حال زیورآلات نسبت به سایر قسمت های لباس مانند کیف، کفش و لباس کاربرد بیشتری دارند و از طرفی آسیب کمتری به محیط زیست وارد می کنند. کار ما هدر نمی رود. اما این قسمت متاسفانه هر سال در جشنواره کمتر جلوه می کند. از سوی دیگر، جواهرات در دسته بندی متوسط ​​قرار می گیرند و ماندگاری بیشتری نسبت به لباس و کفش دارند. ما پول زیادی را برای لباس خرج می کنیم اما پس از مدتی به ناچار آنها را بر خلاف جواهرات دور می اندازیم. اما در جشنواره های مد و لباس کمتر به بخش جواهرات توجه می شود.

انتهای پیام/۱۱۰/