ارتباط ساعت بدن با دیابت


دوشنبه، ژانویه. ۳۰ (HelthDay News) – محققانی که در حال مطالعه ارتباط بین دیابت و هورمونی هستند که به اصطلاح «ساعت بدن» شما را تحت تأثیر قرار می دهد، جهش ژنتیکی را در گیرنده هورمون ملاتونین شناسایی کرده اند که ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

بر اساس مطالعه منتشر شده در ژانویه، این یافته می تواند به بهبود ارزیابی خطر دیابت افراد کمک کند و همچنین می تواند منجر به توسعه درمان های شخصی شود. ۲۹ نسخه آنلاین مجله ژنتیک طبیعت.

تیم تحقیقاتی از امپریال کالج لندن دریافتند افرادی که دارای جهش های ژنتیکی نادر در گیرنده ملاتونین هستند، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را به شدت افزایش می دهند.

ملاتونین چرخه خواب و بیداری بدن را کنترل می کند. یک مطالعه قبلی نشان داد که افرادی که دارای تغییرات مشترک در ژن گیرنده ملاتونین MT2 هستند، کمی بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند.

این مطالعه جدید نشان داد که داشتن هر یک از چهار جهش نادر MT2 با افزایش شش برابری خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ مرتبط است.

ملاتونین ترشح انسولین را کنترل می کند که سطح قند خون را تنظیم می کند. محققان توضیح دادند که جهش در ژن MT2 ممکن است ارتباط بین ساعت بدن و ترشح انسولین را مختل کند و در نتیجه کنترل غیرطبیعی قند خون را به همراه داشته باشد.

برای مطالعه خود، محققان ژن MT2 را در بیش از ۷۰۰۰ نفر بررسی کردند. آنها ۴۰ نوع مرتبط با دیابت نوع ۲ را شناسایی کردند که چهار مورد از آنها بسیار نادر هستند و گیرنده را قادر به پاسخ دادن به ملاتونین نمی کند. سپس تأثیر این چهار نوع در گروه دیگری از نزدیک به ۱۲۰۰۰ نفر تأیید شد.

فیلیپ فروگوئل، رهبر این مطالعه، گفت: “کنترل قند خون یکی از فرآیندهای متعددی است که توسط ساعت بیولوژیکی بدن تنظیم می شود. این مطالعه به درک ما در مورد اینکه چگونه ژن حامل طرح یک جزء کلیدی در ساعت می تواند بر خطر ابتلا به دیابت افراد تاثیر بگذارد، می افزاید.” ، از دانشکده بهداشت عمومی، در بیانیه خبری امپریال کالج لندن گفت.

ما انواع بسیار نادری از ژن MT2 را پیدا کردیم که تأثیر بسیار بیشتری نسبت به انواع رایج‌تری که قبلاً کشف شده بود دارند. اگرچه هر جهش نادر است، اما از این نظر که همه جهش‌های بسیار نادر در DNA خود دارند، رایج هستند. فروگل افزود: ما را قادر می سازد تا خطر ابتلا به بیماری را بر اساس ژنتیک افراد با دقت بیشتری ارزیابی کنیم.

در حالی که این مطالعه ارتباط بین جهش و خطر دیابت را نشان داد، اما رابطه علت و معلولی پیدا نکرد.

— رابرت پرت

اخبار پزشکیحق چاپ © ۲۰۱۲ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.
پرسش


__________________ اصطلاح دیگری برای دیابت نوع ۲ است.
پاسخ را ببینید

منابع

منبع: امپریال کالج لندن، انتشار خبری، ژانویه. ۲۹، ۲۰۱۲


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/