احساسات ASMR با ویژگی های شخصیتی مضطرب و عصبی همراه است


افرادی که هنگام تماشای ویدیوهای آرامش بخش در سر و گردن خود احساس عجیبی می کنند، بیشتر مستعد استرس هستند – اما گزگز ممکن است کمی تسکین دهد.

سلامت


۲ فوریه ۲۰۲۲

W39GEN Aubing، آلمان.  Día Livina، ذهنی Domina، در یک میکروفون در یک استودیو ضبط نفس می‌کشد.  دی لوینا کتاب‌های صوتی وابسته به عشق شهوانی را به سبک ASMR (واکنش نصف النهار حسی خودکار) می‌گیرد، که قرار است حس سوزن سوزن شدن را در گیرندگان ایجاد کند.  اعتبار: ماتیاس بالک / dpa / اخبار زنده عالمی

ویدئوهای ASMR اغلب شامل زمزمه آهسته در میکروفون می شوند

ماتیاس بالک / dpa / اخبار زنده عالمی

افرادی که احساس سوزن سوزن شدن عجیبی در سر و گردن می کنند که به عنوان پاسخ مریدین حسی (ASMR) شناخته می شود، بیشتر از حد معمول احساس اضطراب و عصبی می کنند. یک مطالعه کوچک نشان داد که تماشای ویدیوهایی که این احساسات را تحریک می کنند – که ممکن است افراد را در حال زمزمه کردن یا ماساژ نشان دهد – می تواند در کوتاه مدت به آنها کمک کند تا اضطراب را از بین ببرند.

جوآنا گریر از دانشگاه نورثومبریا در نیوکاسل آپون تاین، بریتانیا می گوید برای کسانی که می توانند آن را احساس کنند، ASMR را می توان به عنوان یک تکنیک آرامش بخش توصیه کرد.

اصطلاح ASMR تنها در سال ۲۰۱۰ پس از اینکه این پدیده به صورت آنلاین مورد بحث قرار گرفت، پدیدار شد و باعث ایجاد جنون با ویدیوهایی از افراد در حال زمزمه کردن در میکروفون، ضربه زدن به اشیا، تا کردن حوله ها و ارائه ماساژ شد که می تواند منجر به ایجاد حس شود.

کسانی که تحت تاثیر قرار گرفته اند یک سوزن سوزن شدن ملایم را تجربه می کنند که از پوست سر یا گردن شروع می شود و ممکن است گسترش یابد. مشخص نیست که چه تعداد از ما در معرض خطر هستیم – برآوردها از یک در پنج تا خیلی بیشتر متغیر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اثرات ASMR، گریر و تیمش از ۶۴ نفر خواستند تا پرسشنامه هایی را پر کنند که سطح روان رنجوری و اضطراب عمومی آنها را بر اساس نظرسنجی های استاندارد اندازه گیری می کرد. داوطلبان از انجمن‌های گفتگو و کانال‌های یوتیوب در مورد ASMR استخدام شدند و تقریباً نیمی از آنها گفتند که می‌توانند آن را امتحان کنند.

شرکت کنندگان ویدئویی ۵ دقیقه ای را تماشا کردند که در آن زنی اشیاء مختلف مانند ظروف پلاستیکی و بسته های مقوایی براق را کلیک کرد، خراش داد و تکان داد. آنها همچنین پرسشنامه ای را برای سنجش میزان اضطراب خود قبل و بعد از تماشای کلیپ تکمیل کردند.

هنگامی که از آنها پرسیده شد که آیا گزگز مشخصه ویدیو را احساس می‌کنند، هشت نفری که به‌عنوان بی‌تجربه استخدام شده‌اند، گفتند که احساس کردند و سپس در گروه آزمایش‌کنندگان قرار گرفتند.

مرتکبین ASMR سطوح کمی بالاتر از روان رنجوری و اضطراب عمومی داشتند، مشابه یافته های مطالعات قبلی. پس از تماشای ویدیو، نمره اضطراب آنها به طور متوسط ​​از ۸۰ به ۴۲ کاهش یافت. در گروه دیگر تغییری ایجاد نشد.

گریر می‌گوید: «من فکر می‌کنم پتانسیل زیادی برای ASMR وجود دارد که به عنوان یک مداخله درمانی در نظر گرفته شود، اگرچه یافته‌ها باید ابتدا در یک مطالعه بزرگ‌تر تکرار شوند. او می گوید حتی افرادی که فکر می کنند هرگز ASMR نداشته اند، می توانند آن را امتحان کنند. مزایای درمانی می تواند برای آنها در دسترس باشد.”

با این حال، تحقیقات دیگر نشان می دهد که تماشای ویدیوهای ASMR بیش از حد می تواند این حس را از بین ببرد.

مرجع مجله: به علاوه یک, DOI: 10.1371 / journal.pone.0262668

برای جشنواره ای شگفت انگیز از ایده ها و تجربیات به ما بپیوندید. New Scientist Live Go Hybrid، با یک رویداد زنده حضوری در منچستر، انگلستان، همچنین می توانید از راحتی در خانه خود از آن لذت ببرید. از ۱۲ تا ۱۴ اسفند. اطلاعات بیشتر.

بیشتر در مورد این موضوعات:


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/